Dobrý den Pavle a paní Jano, jsem tu s reakcí na Vaše dotazy. Jistě se nebudete zlobit, když odepíši touto cestou a odpověď ještě o něco doplním. Sešlo se mi tu podobných dotazů totiž více, a proto si myslím, že budou odpovědi zajímat více čtenářů. Zdá se, že toto téma je nevyčerpatelné a tak se k němu vracím znovu. Nejprve něco o intenzivním odchovu závojnatek a příště o jejich přezimování.
O závojnatky jsem se začal zajímat blíže až tehdy, když jsem měl k jejich chovu a odchovu opravdu vhodné podmínky. Stalo se tak až po mém přestěhování z města na venkov. Já se pochopitelně již dávno pokoušel odchovávat tyto nádherné tvory, ale po prvních výtěrech v městském bytě jsem zjistil, že to až tak nemá valný smysl, a že jedině dostatek prostoru a mnoho vody je podmínkou pro dobré a úspěšné dochování. Je to z toho důvodu, že několik tisíc závojnatek z jednoho výtěru je nutné dochovat alespoň do velikosti, kdy se již můžete pustit do třídění a tím množství potěru zároveň redukovat. Pozor, u třídění nejde zdaleka pouze o rozdělení mladých ryb podle velikosti. Pro začínající chovatele závojnatek uvedu, co si pod slovem třídit představuji:
Jde o to, že takové množství potěru je nutné co nejdříve rozdělit do různých kategorií. V první řadě se oddělují ryby, které nesplňují ani základní požadavky na standard a které lze rozeznat již v útlém věku. Jedná se o ryby s odlišnou barvou či s morfologickými odchylkami. Těchto ukazatelů je několik a dalo by se říci, že jsou to všechny odlišnosti, které by v budoucnu zapříčinily degeneraci chovu. Do této skupiny se dají zařadit ryby s chybějícími ploutvemi nebo i s ploutvemi nežádoucích tvarů, všelijak pokřiveným či nevyhovujícím tělem, nevhodnou barvou…
Zbylé, již vytříděné závojnatky se dále posuzují a dělí podle barevných variant, různého tvaru těla, tvaru ploutví, různých typů a případně ještě různých kombinací toho všeho. Musím upozornit, že nakonec se z několika tisíc dochovaných jedinců k dalšímu chovu použije třeba pouze několik jedinců.
Ale již ve velikosti třídění je závojnatek plný bazén! Každý den je nutné několikrát krmit, měnit vodu a odkalovat, případně čistit filtry! Množné číslo filtry používám záměrně, protože jeden málokdy stačí. Jedině v tom případě, bude-li svou kapacitou opravdu výjimečný. Ono totiž opravdu není až tak jednoduché tyto skvosty dostat do velikosti, kdy již můžete posuzovat nejen jejich krásu, ale hlavně též použitelnost do dalšího chovu. Častá výměna vody je podmínkou zdravého růstu potěru. To platí u všech druhů ryb a u závojnatek dvojnásob!
Již jsem mnohokrát upozorňoval na to, že závojnatky patří ke skupině ryb, které mají lehce a poměrně rychle rozpustné výkaly. Z hlediska rychlého „stárnutí“ chovné vody se přidává ještě jeden negativní fakt. Trávení závojnatek je značně nedokonalé. Znamená to tedy, že při rychlé látkové výměně projde jejich střevy mnoho potravy, ale zase je poměrně rychle opustí. Musíme tedy krmit o to intenzivněji. Znamená to tedy, že se voda v akváriích nebo v bazénech velmi brzy, ve smyslu způsobilosti pro chov, kazí! Její hodnoty, zejména nestabilita pH, tvorba dusíkatých látek a kvapný úbytek kyslíku způsobí přinejmenším nestejnoměrný a zpomalený růst potěru, což se v konečném efektu projeví jako velký problém.
Z výše uvedených skutečností vyplývá jediné: Voda, ve které takové množství závojnatek chováme, a která je velmi brzy svými hodnotami na hranici únosnosti, se musí odpouštět a zároveň čerstvá doplňovat. Ideální by byly k tomuto účelu průtočné bazény, ale to je zařízení velmi drahé a ekonomicky náročné. Tedy, nestojí-li naše líheň zrovna na termálních pramenech.
Kdo odchovává závojnatky jistě dobře ví, že opravdu dobře geneticky vybavené ryby se importují velmi obtížně a nejen to, že jsou též velmi drahé.
Ta obtížnost importu nespočívá v technice převozu, ale ve vyhledání opravdu spolehlivého zdroje. Problém je v tom, že z toho, jak ryby vypadají se dá těžko usuzovat na jejich genetické vybavení. A tak si můžete z prodejny či výstavy přivézt krásné, např. červené závojnatky a po několika měsících se Vám z nich narodí několik tisíc různě barevných variant, ale hlavně ne tak nádherně červených, jací byli jejich rodiče. A to nemluvím o morfologických změnách.
Jak tedy poznáme geneticky vhodné ryby pro další reprodukci? Nepoznáme! Je to právě otázka spolehlivého zdroje. Jen tak se můžeme dopídit k opravdu kvalitním chovům. Je důležité a dobré nakoupit ryby u chovatele – profesionála. Ten Vám sice prodá ryby velmi draho, ale jistě si nedovolí lhát. Tedy, je-li to opravdu profesionál. Bude-li opravdu solidní, dozvíte se i rodokmen chovu zakoupených rodičů. Nejdražší a nejhůře k mání jsou ryby z ustálených chovů. Jsou to takové, které jsou geneticky stabilní. Co to znamená? Nasadíte-li do tření pár např. celotělých červených závojnatek s určitými typickými znaky, narodí se Vám opravdu závojnatky, které jsou obrazem svých rodičů. Toleruje se pouze malé procento odchylky. Takový chov je velmi ceněný a s klidem napíši, že tzv. čistým chovem se u nás může pochlubit málokdo. Je-li vůbec v republice takový.
Nejvýše se dostane chovatel, který odchová svoji ustálenou varietu.
To je ale již vrchol chovatelského umu a takové ryby jsou opravdu potom velmi ceněné. Mimochodem, může to zabrat značnou část chovatelova života. Záleží mnoho na jeho trpělivosti, zkušenostech a odborném vybavení.
Mluvíme-li ale o závojnatkách, které si koupíte pouze pro potěchu dušičky a chováte je v dostatečně velkém a vybaveném akváriu, nemusíte ani náhodou za nimi cestovat tisíce kilometrů. Stačí Vám si vybrat a dostatečně dlouho karanténovat ryby v jakékoliv odborné prodejně. Tam zakoupíte za několik málo desetikorun krásné ryby, které Vám vyrostou a budou pro Vás po dlouhou dobu nádherným doplňkem interiéru. Naučíte je mnoha kouskům a komunikace s nimi je milá. Zvláště, jde-li o podávání potravy z ruky.
Dalším, velmi frekventovaným dotazem je stále dokola diskutované přezimování závojnatek ve venkovních podmínkách. Na toto téma jsem již psal několik článků, a přesto se vždy najdou další a další dotazy, které mě ujišťují o tom, že prakticky žádné akvaristické téma není možné vyčerpat jednoduchou odpovědí.
Příště tedy o přezimování závojnatek.
0 komentáøù