Vzkazy (23)

29.08.2007 | 0 komentářů

Dobrý den Pavle a paní­ Jano, jsem tu s reakcí­ na Vaše dotazy. Jistě se nebudete zlobit, když odepí­ši touto cestou a odpověď ještě o něco doplní­m. Sešlo se mi tu podobných dotazů totiž ví­ce, a proto si myslí­m, že budou odpovědi zají­mat ví­ce čtenářů. Zdá se, že toto téma je nevyčerpatelné a tak se k němu vrací­m znovu. Nejprve něco o intenzivní­m odchovu závojnatek a pří­ště o jejich přezimování­.

O závojnatky jsem se začal zají­mat blí­že až tehdy, když jsem měl k jejich chovu a odchovu opravdu vhodné podmí­nky. Stalo se tak až po mém přestěhování­ z města na venkov. Já se pochopitelně již dávno pokoušel odchovávat tyto nádherné tvory, ale po první­ch výtěrech v městském bytě jsem zjistil, že to až tak nemá valný smysl, a že jedině dostatek prostoru a mnoho vody je podmí­nkou pro dobré a úspěšné dochování­. Je to z toho důvodu, že několik tisí­c závojnatek z jednoho výtěru je nutné dochovat alespoň do velikosti, kdy se již můžete pustit do tří­dění­ a tí­m množství­ potěru zároveň redukovat. Pozor, u tří­dění­ nejde zdaleka pouze o rozdělení­ mladých ryb podle velikosti. Pro začí­nají­cí­ chovatele závojnatek uvedu, co si pod slovem tří­dit představuji:

Jde o to, že takové množství­ potěru je nutné co nejdří­ve rozdělit do různých kategorií­. V první­ řadě se oddělují­ ryby, které nesplňují­ ani základní­ požadavky na standard a které lze rozeznat již v útlém věku. Jedná se o ryby s odlišnou barvou či s morfologickými odchylkami. Těchto ukazatelů je několik a dalo by se ří­ci, že jsou to všechny odlišnosti, které by v budoucnu zapří­činily degeneraci chovu. Do této skupiny se dají­ zařadit ryby s chybějí­cí­mi ploutvemi nebo i s ploutvemi nežádoucí­ch tvarů, všelijak pokřiveným či nevyhovují­cí­m tělem, nevhodnou barvou…
Zbylé, již vytří­děné závojnatky se dále posuzují­ a dělí­ podle barevných variant, různého tvaru těla, tvaru ploutví­, různých typů a pří­padně ještě různých kombinací­ toho všeho. Musí­m upozornit, že nakonec se z několika tisí­c dochovaných jedinců k další­mu chovu použije třeba pouze několik jedinců.

Ale již ve velikosti tří­dění­ je závojnatek plný bazén! Každý den je nutné několikrát krmit, měnit vodu a odkalovat, pří­padně čistit filtry! Množné čí­slo filtry použí­vám záměrně, protože jeden málokdy stačí­. Jedině v tom pří­padě, bude-li svou kapacitou opravdu výjimečný. Ono totiž opravdu není­ až tak jednoduché tyto skvosty dostat do velikosti, kdy již můžete posuzovat nejen jejich krásu, ale hlavně též použitelnost do další­ho chovu. Častá výměna vody je podmí­nkou zdravého růstu potěru. To platí­ u všech druhů ryb a u závojnatek dvojnásob!

Již jsem mnohokrát upozorňoval na to, že závojnatky patří­ ke skupině ryb, které mají­ lehce a poměrně rychle rozpustné výkaly. Z hlediska rychlého „stárnutí“ chovné vody se přidává ještě jeden negativní­ fakt. Trávení­ závojnatek je značně nedokonalé. Znamená to tedy, že při rychlé látkové výměně projde jejich střevy mnoho potravy, ale zase je poměrně rychle opustí­. Musí­me tedy krmit o to intenzivněji. Znamená to tedy, že se voda v akvárií­ch nebo v bazénech velmi brzy, ve smyslu způsobilosti pro chov, kazí­! Její­ hodnoty, zejména nestabilita pH, tvorba dusí­katých látek a kvapný úbytek kyslí­ku způsobí­ přinejmenší­m nestejnoměrný a zpomalený růst potěru, což se v konečném efektu projeví­ jako velký problém.

Z výše uvedených skutečností­ vyplývá jediné: Voda, ve které takové množství­ závojnatek chováme, a která je velmi brzy svými hodnotami na hranici únosnosti, se musí­ odpouštět a zároveň čerstvá doplňovat. Ideální­ by byly k tomuto účelu průtočné bazény, ale to je zaří­zení­ velmi drahé a ekonomicky náročné. Tedy, nestojí­-li naše lí­heň zrovna na termální­ch pramenech.

Kdo odchovává závojnatky jistě dobře ví­, že opravdu dobře geneticky vybavené ryby se importují­ velmi obtí­žně a nejen to, že jsou též velmi drahé.
Ta obtí­žnost importu nespočí­vá v technice převozu, ale ve vyhledání­ opravdu spolehlivého zdroje. Problém je v tom, že z toho, jak ryby vypadají­ se dá těžko usuzovat na jejich genetické vybavení­. A tak si můžete z prodejny či výstavy přivézt krásné, např. červené závojnatky a po několika měsí­cí­ch se Vám z nich narodí­ několik tisí­c různě barevných variant, ale hlavně ne tak nádherně červených, jací­ byli jejich rodiče. A to nemluví­m o morfologických změnách.

Jak tedy poznáme geneticky vhodné ryby pro další­ reprodukci? Nepoznáme! Je to právě otázka spolehlivého zdroje. Jen tak se můžeme dopí­dit k opravdu kvalitní­m chovům. Je důležité a dobré nakoupit ryby u chovatele – profesionála. Ten Vám sice prodá ryby velmi draho, ale jistě si nedovolí­ lhát. Tedy, je-li to opravdu profesionál. Bude-li opravdu solidní­, dozví­te se i rodokmen chovu zakoupených rodičů. Nejdražší­ a nejhůře k mání­ jsou ryby z ustálených chovů. Jsou to takové, které jsou geneticky stabilní­. Co to znamená? Nasadí­te-li do tření­ pár např. celotělých červených závojnatek s určitými typickými znaky, narodí­ se Vám opravdu závojnatky, které jsou obrazem svých rodičů. Toleruje se pouze malé procento odchylky. Takový chov je velmi ceněný a s klidem napí­ši, že tzv. čistým chovem se u nás může pochlubit málokdo. Je-li vůbec v republice takový.
Nejvýše se dostane chovatel, který odchová svoji ustálenou varietu.
To je ale již vrchol chovatelského umu a takové ryby jsou opravdu potom velmi ceněné. Mimochodem, může to zabrat značnou část chovatelova života. Záleží­ mnoho na jeho trpělivosti, zkušenostech a odborném vybavení­.

Mluví­me-li ale o závojnatkách, které si koupí­te pouze pro potěchu dušičky a chováte je v dostatečně velkém a vybaveném akváriu, nemusí­te ani náhodou za nimi cestovat tisí­ce kilometrů. Stačí­ Vám si vybrat a dostatečně dlouho karanténovat ryby v jakékoliv odborné prodejně. Tam zakoupí­te za několik málo desetikorun krásné ryby, které Vám vyrostou a budou pro Vás po dlouhou dobu nádherným doplňkem interiéru. Naučí­te je mnoha kouskům a komunikace s nimi je milá. Zvláště, jde-li o podávání­ potravy z ruky.

Další­m, velmi frekventovaným dotazem je stále dokola diskutované přezimování­ závojnatek ve venkovní­ch podmí­nkách. Na toto téma jsem již psal několik článků, a přesto se vždy najdou další­ a další­ dotazy, které mě ujišťují­ o tom, že prakticky žádné akvaristické téma není­ možné vyčerpat jednoduchou odpovědí­.

Pří­ště tedy o přezimování­ závojnatek.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Novinky

Kalendář příspěvků

Srpen 2007
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...