Rostliny jsou velkou a přirozenou součástí akvaristiky a velmi pomáhají s regulací prostředí v akváriích. Vytvářejí nejen odpovídající prostředí vzhledem k chemismu vody, ale i přirozené úkryty a dekorace pro živočichy. Rostliny pomáhají též s výtěry některých druhů ryb, udržují ve správném poměru dusíkaté látky a svými kořeny likvidují nahromaděné exkrementy a zbylou potravu. Důležité je, aby byly v dobré kondici, tedy, aby jejich orgány nestrádaly.
Když vzpomenu na dobu před tak padesáti tety, měli jsme do akvárií několik druhů rostlin. Základem byla asi Cryptocoryna affinis a její modifikace a dále Echinodorus amazonicus a vzácně později E. horizontalis. Už tehdy bylo možné mezi akvaristy najít Nitellu, nebo Cabombu i Micrantémum. Z těch stonkových rostlin se dále vysazovaly též Alternanthera nebo Limnopyla a snad už i Lysimachia. Potom plovoucí Ceratopteris thalicroides, nebo C. siliguosa s jemnějšími listy, nebo trhutka, tedy Riccia. Nesmím zapomenout na Piscii stratiotes. No ještě bych mohl jistě vzpomenout jiné, ale až tak dlouhý seznam by to nebyl. Hygrophila difformis se vlastně povedla sama. To když jsem delší dobu ponechal v létě elementku mezi okny právě s touto rostlinou. Tam vyrostla z vody, vytvořila emerzní formu a vykvetla. Moc jí to slušelo…
Těch rostlin, když byl akvarista do nich tak trochu „blázen“, bylo možné sehnat několik desítek druhů, ale ne zase vysokých desítek. Když to porovnám s dobou dnešní, kdy je v nabídce hned několik set druhů vodních rostlin, není možné porovnat. S vysazením rostlin dnes souvisí i množství techniky a povědomí o jejich pěstování v akváriích je mnohem větší. S použitím například CO2 je možné rostliny přivést k velmi dobré kondici, ale myslím, že jde o potřebu tak pro specialisty, pokud zvolíme do našeho akvária, tedy do prostředí, které v něm máme, nebo potřebujeme vytvořit, odpovídající druh rostlin, bude se jim dařit.
Řeknete si a jak vlastně poznám ty „odpovídající druhy“ rostlin. Mohu doporučit z vlastní zkušenosti systém. Vždy, když jsem osazoval nové akvárium, použil jsem několik druhů rostlin a vždy mi ukázaly, jaké se do toho kterého akvária hodí, které tam porostou. Rostliny, které se špatně uchytly, nebo které po nějakém čase měly neustále problémy s růstem, jsem použil jinde.
Akvaristé jsou myslící národ a většinou si sami chtějí vybudovat svůj umělý svět v podobě tajemného vodního prostředí. Ono je to pochopitelné, zvláště pak, když se začne dařit. Nové druhy rostlin velmi doporučuji už jen z toho důvodu, že se stále doučujeme. Zjistíme odkud taková rostliny pochází, jaké má nároky a pochopitelně, zda nám bude potřebná jak z důvodu dekorace, tak pro chov živočichů. Vždy jsem se zajímal, odkud rostliny pocházejí, kde jsou doma. Dnes je to povětšinou snadné. Stačí vzpomenout na internet a je každému jasné kam mířím.
Zajímavé je, že pokud budu chtít vytírat některý, a třeba nový druh ryb, zavolám kolegovi a nechám si vysvětlit, co všechno k tomuto potřebuji a většinou mám vyhráno. Ne až tak u rostlin. Některé druhy rostlin nás můžou docela dost potrápit. Ke svému růstu potřebují mnoho faktorů, které ani mnohdy nebereme v úvahu, protože si s tím naším prostředím rostliny poradí, zkrátka, vysadili jsme je tam, kde se dokážou adaptovat. Špatné je to ale tam, kde nově zasazené rostliny hynou a my přeci je zrovna takové v tom místě potřebujeme.
Je to do dnešní akvaristiky poměrně snadné, prostě zvolíme podobný druh jiného rodu či čeledi. Časem určitě přijdeme na vhodné řešení. Pozor ale, jsou akvaristé, a vím o čem píšu z vlastní zkušenosti, kteří mají některé druhy rostlin tzv. pod kůží a tak dlouho experimentují, až to vyjde. V mém případě to bylo mnoho druhů rostlin například rozmnožení Barcleyí, nebo nějaké druhy Echinodorů. Snad největší problém jsem měl s růstem Aponogentonu ulvaceu a s jeho rozmnožením semeny. No, ale nakonec to také vyšlo.
Jde prostě o to, využít dnešní opravdu bohatou nabídku rostlin a vytvořit neskutečně zajímavý vodní svět i pro živočichy. Není to pouze estetický zážitek a záměr, ale zároveň s tím přijdeme i do oblasti poznávání, což je vlastně základ akvaristiky.
Jiří Růžička
Foto: Aponogeton ulvaceus pěstovaný ze semena
no v dnesni dobe je to s rostlinami tezke, hlavne s temi kupovanych v marketech a velkych akvaristikach ,opravdu akvarijnich rostlin, jez jsou vypestovany skutecne pod vodou je malo, a ani vykupci je nechteji,a rostlinky v kosicich, pestovane jen ve vlkem prostredi,jsou jednak neumerne predrazene, ale tez male procento se ujme, bez pridavani patricne chemie.