Jaké filtry použít pro jaká akvária a proč? To jsou stále opakované dotazy a již jsem tato témata rozebíral mnohokrát. Je to ale přece velmi důležitá věc a pro akvaristy téměř neopomenutelná. Jasně, někdo z vás může namítnout, že lze akvárium provozovat i bez techniky, tedy přesněji bez filtru, ale to jsou spíše výjimky a ještě ke všemu musí jeho majitel být znalý. Pokud bych měl použít nějaké znalosti z historie akvaristiky, tak až po roce 1854 Jan Evangelista Purkyně, který ve fyziologickém ústavu začínal s chovem vodních živočichů v akváriích přišel na to, že teprve až začal používat vzduch, který vháněl do akvárií s rybami, přestaly mít problémy se zdravím, anebo hynout. No a jedna z důležitých funkcí filtrace je právě i provzdušňování vody, tedy udržování dostatku kyslíku v ní.
Filtr, tedy vlastně jeho součást, filtrační hmota, je velmi důležitá a bez filtrů bychom v akvaristice nemohli vůbec chovat mnohé druhy ryb. Jeho nejdůležitější funkcí je udržování na únosné míře dusíkaté látky. Vlastně v takové úrovni, která je pro ty které chované ryby přípustná. Vezmu-li v úvahu například sladkovodní rejnoky z rodu Potamortygon, tak bez velmi dobré techniky by nežili dlouho. Jediný způsob zdravého chovu je možný bez filtrace a to trvalý průtok a výměna vody v akváriu za čerstvou. To ale platí pro mnoho druhů ryb třeba cichlid z afrických jezer a větších druhů ryb všeobecně. Platí to i tam, kde ryby chováme v teplé vodě ke 30°C. Všeobecně známé pravidlo je, že čím je voda teplejší, tím méně kyslíku je v ní obsaženo…
Pro to, abychom uvedli filtr do správné funkce, potřebujeme buďto vzduchovací kompresorek, nebo čerpadlo. Filtrů je mnoho druhů a můžeme je snadno rozdělit do několika skupin. Používáme filtry vnitřní a vnější. Vnitřní filtry jsou umístěné pod vodou a jsou většinou umístěné přímo v akváriu, kde chováme i ryby. Vnější filtry jsou umístěné mimo vodu a buďto jsou zavěšené přímo na akváriu, tzv. jezy, nebo jsou položené někde vedle, začasto i pod akváriem a čerpadlem vracejí přefiltrovanou vodu zpět do akvária.
Mohl bych ještě popsat mnoho jiných systémů, které si akvaristé sestavují sami a používají nejrůznější hmoty pro filtraci. Používal jsem též průchozí filtry, tedy vlastně celá akvária, kde jsem měl klasické filtrační hmoty a ve větším prostoru protékala voda přes přepážky, kde jsem pod světlem pěstoval mnoho rostlin, tedy jak se říká „na husto“. Tyto systémy jsou sice velmi účinné, ale také velmi náročné na prostor.
Tak tedy, abych to shrnul. Filtr používáme v akvaristice z několika důvodů.
- Přes filtrační hmotu prochází voda a vrací se z akvária bez větších mechanických nečistot. Tedy zbavuje vodu mechanických nečistot.
- Čerpadlo či vzduch dodávají do vody kyslík, tedy velmi důležitá funkce! Zároveň s ní ale pohybují a tedy vyrovnávají teplotu v horních a dolních vrstvách akvária.
- A nakonec právě tu podstatnou a snad nejdůležitější funkci, tedy prostřednictvím bakterií, které se během několika týdnů od zapojení ve filtrační hmotě namnoží, udržují dusíkaté látky ve vodě v potřebné míře. A co je též důležité, zabraňují invaznímu namnožení jednobuněčných živočichů, kteří tvoří ty známé a nechtěné zákaly vody, zvláště potom v nově založených akváriích. To vše má ale svá pravidla a bez správného použití nebude filtr téměř co platný. Jde tedy vlastně o filtry biologické!
Je tedy velmi důležité, aby akvarista věděl, kdy a jak filtrační hmotu regenerovat, nebo obměnit! Taky jde o to, jakou hmotu zvolit. Dnes už nejde pouze o klasický molitan, k filtraci používáme mnoho nejrůznějších hmot. Jednou z nich je polyuretan, nebo také filtrační matrace používané ve vzduchotechnice. Někdy postačí křemičitý písek skrz který prochází voda a mechanicky i biologicky se regeneruje. Tyto jednoduché, ale velmi účinné a levné filtry jsem několikrát popisoval. Jde o obrácený trychtýř umístěný v míse a zasypaný křemičitým pískem. Pod trychtýř zavedeme vzduch a je hotovo. Tyto filtry byly kdysi velmi používané.
Musím se také zmínit o filtraci vody, ve které je umístěný UV zdroj. Tyto desinfekční zdroje se používají všude tam, kde chcete zahubit mikroorganismy, které nám škodí. Akvaristika je jedno z takových prostředí, a zvláště pak reprodukce ryb. UV zdroje se zařazují do série z důvodu přípravy reprodukce problematických ryb. Jde tedy o biologickou čistotu vody.
Používání UV sterilizátorů je výhodné i ve vnějších centrálních filtrech, které používáme pro více akvárií. Neřeší vše, ale rozhodně pomáhají při případných infekcích, ta když se v jednom akváriu objeví, UV může pomoci, aby se nedostala do ostatních akvárií. Upozorňuji ale, že to není všemocný nástroj. Při těchto zařízeních musíme dát dobrý pozor na údržbu a znát životnost techniky kterou používáme. Důležitá je též použitelnost do systému z důvodu kapacity UV v závislosti na průtoku vody.
O filtraci vody v akváriích by bylo možné napsat mnohé, ale vždy se prakticky řeší ten který případ, a tak končím jako téměř vždy. Budete-li potřebovat, napište nebo zavolejte na známé číslo, rádi vám poradíme, bude-li to v našich silách.
Jiří Růžička
0 komentářů