Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí zárukou k jednomu požití. Po defektu, kdy se motor zastaví, tedy nikoliv po ucpání sací komory, již nelze tato čerpadýlka opravit.
Já vím, že jsme národ velmi myslící, velmi hloubavý a většina z nás by si určitě poradila a vlastně teď hned bych mohl napsat a popsat postup „opravy“, ale prostě to neudělám. Nesmím pominout onu skutečnost, že jsme stránky oficiální a dokonce zastupující nemalou firmu, která se zabývá příslušným sortimentem. Tedy ještě jednou varuji před podobnými pokusy a spíše navedu na to, že podobná čerpadla z čínských firem jsou tak značně ekonomicky nenáročná, že není problém si je pořídit nová. Jak jsem mnohokrát popsal, dáte za něj, a to za nové, přibližně tolik, kolik za krabičku dražších cigaret…
„Obyčejný“ šedý zákal
Toto téma je asi jako první, když si založíte coby začátečník akvárium. Prostě bude tam! Jde o nadměrné nakrmení ryb a nesprávně vedený začátek chovu ryb v akváriu. No, s nadměrným obsahem živin v akváriu a v souvislosti s tím i s nadměrným obsahem dusíkatých látek v akvarijní vodě bychom mohli napsat akvarijní bibli, ale je pravda, že jsou to dvě věci, které nám znesnadňují život při chovu ryb a to nejen v akváriích.
S šedým zákalem je to tak, že je velmi snadno odstranitelný a není skutečně třeba si z něho dělat těžkou hlavu. Co je ale důležité, je velmi snadno identifikovatelný. S dusíkatými látkami ve vodě je to složitější a hlavně, jsou velmi nebezpečné!
Onen zákal, jak ho vlastně známe, lze odstranit také naším neděláním, ale to je asi nesprávné pojmenování prevence. Chtěl jsem jen pojmenovat onen paradox. Šedavý zákal poznáme právě podle šedavého zákalu vody. Zprvu téměř nerozeznatelného a po několika hodinách téměř neprůhledného. Tam platí velmi snadná, ale pomalejší náprava. Ihned přestat podávat potravu a regenerovat filtrační náplň. No a vlastně po třech a čtyřech dnech je možné registrovat posupný ústup šedi a nápravu celého systému.
U nadměrného výskytu dusíkatých látek je nutné ihned, opakuji IHNED začít měnit vodu za nezávadnou a čirou, filtr regenerovat a hlavně též nekrmit. Pokud jsme nenechali tento problém dojít daleko, bude včasná náprava úspěšná. Ale vzhledem k tomu, že otravy dusíkatými látkami jsou velmi nenápadné a vlastně okem nezjistitelné, je skutečně dobé začít s nápravou ihned. Jde tam o to, že ryby velmi naléhavě lapají po kyslíku na hladině, ale pozor, to už je velmi pokročilá infekce. Jde tedy o minuty!
Pokud jsme ale všímaví a známe již projevy ryb v akváriu, je možné zachytit toto nebezpečí v počátku, to když jde ještě včas podchytit. To když ryby v akváriu „neobvykle rychle pumpují vodu“. Znamená to, že již ve vodním sloupci lapají po vzduchu a snaží se dostat k žábrám dostatek průtočné vody z které následně kyslík využívají. Buďme tedy vždy při pozorování velmi citliví a opatrní. Ne vždy se naše akvária tváří milosrdně, to pouze na ten první pohled. Budeme-li ale opravdu pozorní pozorovatelé, můžeme zachytit ještě včas mnoho nejrůznějších problémů…
Jiří Růžička
0 komentáøù