Vzkazy (22)

16.08.2007 | 0 komentářů

Dnes začnu dotazem, na který je velmi těžké odpovědět, hlavně na jeho druhou část. Jak léčit bakteriální­ onemocnění­ ryb a hlavně, jak ty potvůrky bakterie poznáme? Asi Vás všeobecně zklamu, ale rozpoznat, o který druh baktérie konkrétně jde je v akvaristické praxi v podstatě nemožné. Když už se rozpozná, může za to projev nemocné ryby a nebo letitá praxe akvaristy. Bakterie jsou, až na výjimky, opravdu velmi miniaturní­ a také z toho důvodu se velmi těžko identifikují­. Mikroskopy, které běžně akvaristé použí­vají­ jsou k tomuto účelu nevhodné, protože mají­ pří­liš malé zvětšení­. Rozpoznávání­m bakterií­ se zabývají­ mikrobiologové a mikrobiologické laboratoře, kde se bakterie množí­ ve sterilní­m prostředí­. Bez speciální­ho vybavení­ a znalostí­ lze proto těžko určit, o jaký druh bakterie zrovna jde. Ještě je nutné dodat, že k identifikaci a zkoumání­ bakterií­ se použí­vají­ též elektronové mikroskopy.

Léčení­ bakteriální­ch onemocnění­ ryb je ale běžnou akvaristickou praxí­ a spí­še než na jistotu se hraje v tomto soupeření­ na náhodu. K léčení­ ryb a odstranění­ některých bakterií­ z rybí­ho těla se použí­vají­ širokospektrální­ léky. Jsou to takové, které umí­ „zabrat“ na větší­ množství­ druhů bakterií­. Použí­vá se tedy několik různých léčiv v kombinaci a je vždy dobré si o bakteriální­ch onemocnění­ch přečí­st odborný článek. Mnohdy se totiž stává, že člověk ani neví­, že podává antibiotika. Aplikace těchto léků je totiž vždy poměrně velký zásah do života akvária. Psal jsem již v článku o filtraci vody, že bakterie jsou jednou z nejdůležitější­ch součástí­ života v akváriu též ve smyslu regenerace vody a prostředí­ v něm vůbec. Nemá smysl, abych opisoval na tyto stránky názvy všech možných druhů bakterií­, ale je pří­mo nutné, abych Vás varoval před unáhlenou aplikací­ těchto léčiv. Proč? Aplikací­ antibakteriální­ch léčiv totiž vyhubí­te také mnoho potřebných a užitečných bakterií­ a může nastat v brzké době ve vaší­ nádrži zkáza. Uhynulé kolonie bakterií­ v akváriu i v jeho filtrační­m systému totiž nebudou dále likvidovat závadné látky a ty se začnou v akváriu hromadit. Regenerace vody tak jak byla zatí­m nastavena přestane fungovat a přijde to, co už dávno známe – totiž, kolaps celého systému. Ryby se v brzké době začnou dusit a bude hrozit jejich úhyn. Nezapomeňte, že bakterie slouží­ též rostlinám, které se podí­lejí­ velkou měrou na tvorbě kyslí­ku ve vodě.

Jak tedy léčit ryby, když zjistí­me bakteriální­ nákazu?
Nejprve je dobré si rozvážit, zda je nutné aplikovat léčivo pří­mo do zaří­zeného a již delší­ dobu fungují­cí­ho akvária. To se dělá pouze v pří­padě, že nákaza je hromadná. Potom musí­me režim v akváriu přizpůsobit léčbě. Jak? Znovu použiji klasickou a již stokrát opakovanou frázi. Nejprve je dobré vyčistit celé akvárium. Myslí­m tí­m provést klasickou údržbu. Potom odstraňte z filtru filtrační­ náplň. Máme-li speciální­ filtr, kde je ví­ce filtrační­ch médií­, myslí­m např. aktivní­ uhlí­, tak to odstraňte předevší­m. Filtrační­ hmotu uschovejte v čisté vodě. Filtr, myslí­m pohonnou jednotku, pokud je strůjcem okysličování­ vody v akváriu, necháme v provozu. Můžeme ho ale po dobu léčby nahradit pouze vzduchovací­m kamí­nkem. Potom aplikujeme léčivo podle návodu na obalu. Návody a doporučené dávky v nich jsou dnes již odzkoušeny a věřte, že budete-li si myslet, že např. dvojitá dávka je lépe, je to omyl! Pozor! Při velkém předávkování­ můžete akváriu i rybám v něm spí­še uškodit. V tomto pří­padě je opravdu dobré výrobcům věřit.
Další­ kapitola nastává po úspěšné aplikaci léčiv. Akvárium je v té době již mnohokráte odkaleno a stopy léčiv prakticky nepatrné. Uschované filtrační­ hmoty použijte znovu a dbejte ještě nejméně jeden měsí­c na mimořádný provoz v celé nádrži. Tedy, znovu musí­m zdůraznit: nepřekrmovat, nepřekrmovat, nepřekrmovat! Kdo to jenom řekl…?

Budete-li léčit ale pouze některé ryby či jedince, v každém pří­padě ho přelovte ze společenské nádrže do karantény. Tam potom zapněte vzduchování­ a aplikujte léčivo podle návodu.
Znovu bych rád upozornil, že aplikace antibakteriální­ch léčiv do již zaběhnutého okrasného akvária, je vždy velmi citlivá záležitost a je nutné jí­ věnovat maximální­ pozornost.

Další­ z dotazů je na druhy rostlin, kterým se všeobecně v akvaristice ří­ká řasy. Jde o rostliny výtrusné, tedy Sporophyta a nejběžnější­ jsou tyto:

Algae (řasy). V tomto pří­padě řasy zelené.
Jsou to rostliny jednobuněčné nebo ví­cebuněčné. Obě dvě skupiny známe velmi dobře a často nám v akvárií­ch dělají­ větší­ či menší­ problémy.
Jednobuněčné známe jako různé zelené zákaly a povlaky, ví­cebuněčné jako např. vláknité řasy.
Do akvária se dostanou prakticky vždy a myslí­m, že není­ možné se jim trvale vyhnout. Konec konců, vždyť jde o zcela přirozený pří­rodní­ produkt. Jen musí­me zvládat jejich pří­padné přemnožení­. Zelená řasa přichycená na pevném podkladu v akváriu je hezká pří­rodní­ dekorace s velmi pří­znivými účinky. Problém je zkrátka, tak jako se vší­m v akváriu, když se nekontrolovaně přemnoží­. To se potom snaží­me veškerými dostupnými prostředky řasy potlačit či zcela zlikvidovat. Kdo se ale o toto již pokusil, zjistil, že regulovat přebujený růst řas v akváriu není­ vůbec jednoduché. K jejich růstu přispí­vá též přebytek živin v akváriu. Souběžně s masivní­m výskytem řas se přemnoží­ i živočišné mikroorganismy. Organická hmota, která se rozkládá, spotřebovává velké množství­ kyslí­ku. Zrovna tak řasy a jiné mikroorganismy. Nezasáhneme-li včas, řasy počnou hynout a z rozkladu jejich mrtvých těl se začne dále množit další­ problém. Tí­m je masivní­ rozmnožení­ živočišných mikroorganismů. V této fázi již nepomůže ani částečná výměna vody. Je nutná likvidace celého akvária a jeho nové založení­. Je tedy dobré si bujení­ řas ohlí­dat a s tí­m též i další­ neblahé dění­ v našem akváriu. Další­m katalyzátorem je pří­mé denní­ světlo, nedej bože sluneční­ svit. Udělejte si malý pokus a nalijte do tří­litrové láhve relativně čistou vodovodní­ vodu. Láhev potom postavte na pří­mé sluneční­ záření­ a zjistí­te, za jak krátkou dobu se začne ve vodě množit řasa. Zjistí­te též, že ačkoliv jste do vodovodní­ vody nic nepřidávali, začne se v ní­ vyskytovat mnoho různého mikroskopického života. Krom všudypří­tomných bakterií­ např. i nálevní­ci. A tak na konec musí­m zase varovat před překrmování­m! Přemnožení­ zelených řas můžeme také omezit aplikací­ Acriflavinu. Také podle návodu výrobce. Neuvádí­-li výrobce množství­ pro potlačení­ růstu řas, zvolí­me poloviční­ dávku, dávky léčebné.

Všeobecně se dá ale ří­ci, že při všemožných zákalech vzniklých vzplývavými částicemi je dobré použí­t výkonný filtr. V tomto pří­padě filtr motorový s větší­ kapacitou.

Diatomaceae (rozsivky)

Známe asi všichni tzv. hnědé řasy. To jsou právě ty rozsivky. Jsou to vlastně jednobuněčné řasy se zvláštní­ stavbou buněčné blány.
Rozsivky se přemnoží­ hlavně v šeru a v neosvětlených koutech akvária. Mnohdy stačí­ zvýšit intenzitu osvětlení­ a máme vyhráno. Z vlastní­ praxe ale ví­m, že jsou pří­pady, kdy ani to nepomůže. Dbáme-li ale na správný chod akvária a pravidelně provádí­me údržbu, hnědé řasy po nějaké době samy zmizí­.

Cyanophyta(sinice)

Jsou také poměrně častými návštěvní­ky akvárií­. Známe je jako přisedlé tmavě zelené až modré povlaky snad na všem, co v akváriu je. V akvárií­ch se vyskytují­ snad nejběžněji drkalky(Oscillatoriaceae). Boj s nimi se na první­ pohled nezdá až tak problematický, ale rozbují­-li se, tak velmi nenápadně a hbitě porostou celou nádrž. Existují­ různé zaručené návody. Aplikace kyseliny acetylsalicylové(acylpyrin), která zastavuje růst drkalek, různé kombinace změny osvětlení­, různá antibiotika, změny teplot a já neví­m co ještě. Toto vše uvádí­m z jediného důvodu. Je mnohem jednodušší­ a ve svém dopadu levnější­ provádět pravidelnou údržbu, nepřekrmovat a kontrolovat změny pH v akváriu. To vše Vám zajistí­, že všechny tyto problémy se buď neobjeví­, nebo budou v tak minimální­ mí­ře, že s nimi nebudete muset tak pracně a mnohdy bezmocně bojovat.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kalendář příspěvků

Srpen 2007
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...