Filtrace a filtrace (3)

8.08.2007 | Žádné komentáře

O filtrech pří­davných, tedy o filtrech všech možných typů, které se přidávají­ do akvária jako technická pomůcka pro vyčištění­ a regeneraci vody, bychom mohli psát snad donekonečna. Jsou to mnohdy technicky velmi důmyslná zaří­zení­, ale pokud se začí­nají­cí­ akvarista ještě v podstatě a funkci filtrů dostatečně neorientuje, může se pro něj nákup tohoto zaří­zení­ stát doslova sázkou do loterie.

V dobách, kdy se na pultech akvaristik objevily první­ filtry, se mnoho spekulovat nedalo a když chtěl akvarista použí­t filtr pro speciální­ účely, byl zkrátka odkázán sám na sebe a na svoji zručnost. Akvaristé tedy vymýšleli filtry neskutečně rozmanité a když si vzpomenu na své vlastní­ pokusy s výrobou filtrů a s filtrování­m vody, jistě by z toho byla samostatná kní­žka.
Tehdy se prodávaly velmi jednoduché molitanové filtry. Postupem doby, tak, jak se začí­nal uskutečňovat export akvarijní­ch ryb směrem na západ, se začaly dovážet již profesionálně vyráběné filtry od firmy Tetra. Tyto filtry byly snad první­ vlaštovkou na našem trhu.

O co vlastně při filtraci vody v akváriu jde?

Je to zase o tom, co už jsem vlastně popsal v minulém pokračování­ tohoto článku. Zajistit, aby se co možná nejví­ce prodloužila cesta vody přes filtr. Zajedno, aby se ve filtru zachytily mechanické nečistoty a za druhé, aby se cestou přes filtrační­ hmotu znečištěná voda na co možná největší­ ploše a v největší­ možné mí­ře setkala s koloniemi baktérií­. Je tedy nutné, abychom v podstatě dali čas těm našim pomocní­kům k odbourání­ nežádoucí­ch látek ve vodě. Podle tohoto by bylo tedy logické, že čí­m větší­ plochou filtrovaná voda protéká, tí­m je lépe vyčištěná a regenerovaná. A to je vlastně také omyl!
Jasně tedy, řekli jsme si, že čí­m větší­ plochou voda protéká, tí­m větší­ je její­ očištění­. Ale proč tomu tak je? K tomuto účelu nám pomůže jednoduchý pří­klad.

Vezměme si, dejme tomu pro zjednodušení­, filtrační­ hmotu ve tvaru kvádru, její­ž účinná plocha je na délku jeden metr. Necháte-li tí­mto filtrem protékat vodu, tak dejme tomu již v jeho polovině, bude mechanicky vyčištěna. Další­ polovina bude tedy zbytečná. Ale podí­vejme se ještě na to, co se stane s biologickou regenerací­ vody, která je pro život v akváriu nejdůležitější­. V tu chví­li narazí­me na mnoho další­ch otázek. Tak napří­klad: Jak rychle by měla správně voda filtrem protékat? Jakou filtrační­ hmotu vlastně pro biologické čištění­ zvolit? Jak až si můžeme dovolit vodu zatí­žit před vstupem do filtru? Tí­m myslí­m, kolik živočichů můžeme do daného akvária umí­stit. To jsou právě ty otázky, na které nám nejlépe odpoví­ naše zkušenost, ale co s tí­m, když ještě žádnou nemáme? Rada je prostá, vytvoří­me si ji. Ano, k tomu vede právě ta základní­ a mnou stále zdůrazňovaná nejpotřebnější­ vlastnost akvaristy, trpělivost.
Z něčeho se ale přece vycházet musí­. A tak si teď pokusme názorně a jednoduše vysvětlit funkci baktérií­, při protékání­ vody filtrem. Upozorňuji vyspělé vědátory a zkušené akvaristy, že další­ pokračování­ tohoto článku je opravdu pouze pro základní­ představu.

Představme si tedy mí­sto filtrační­ hmoty akvárium dlouhé jeden metr s další­mi rozměry deset na deset centimetrů. Tedy, akvárium svým rozměrem totožné s tvarem filtrační­ hmoty. Pomyslné akvárium tedy tvoří­ jakýsi žlab, kterým protéká voda. Vaši představivost ještě zatí­ží­m tí­m, že do akvária vpustí­me sto neonek. Dále si pomyslně připraví­me vločkové krmení­ a pokus může začí­t.

Znovu upozorňuji, jde pouze o názornou představu, nikoliv o skutečné akvárium. Je to pouze virtuální­ představa toho, co se děje s vodou a biologickými nečistotami ve filtru, když jí­m protéká.

Máme tedy akvárium v roli filtrační­ hmoty, neonky v roli bakterií­ a vločkové krmení­ v roli biologického znečištění­ vody.
Co se stane v pří­padě, že na začátek toku vody v akváriu začneme pomalu sypat vločkové krmení­. Neonky se soustředí­ u zdroje potravy, tedy v našem virtuální­m filtru u zdroje znečištění­, a začnou ji konzumovat. Budeme-li sypat stále stejné, přiměřené množství­, neonky stačí­ potravu(tedy znečištění­), průběžně likvidovat. A teď přijde ten důležitý okamžik: Jak až si můžeme dovolit zatí­žit neonky potravou? Do jaké mí­ry je to ještě únosné?

Vezmeme v úvahu tedy tři základní­ možnosti:

1. Budeme krmit málo. (Minimální­ znečištění­ vody.)
Neonky se soustředí­ v první­ polovině akvária, tedy pomyslného filtru, a budou stačit odebí­rat krmivo. Druhá polovina akvária je tedy zbytečná.
2. Budeme krmit středně vydatně. (Střední­ znečištění­ vody.)
V našem pří­padě jde tedy o střední­ znečištění­ vody. Neonky budou sice ještě stačit odebí­rat krmivo, ale bude ho tolik, že se rozptýlí­ na plochu celého akvária.
3. Budeme překrmovat. (Nadbytečné znečištění­ vody.)
Systém se zhroutí­, protože neonky nebudou stačit odebí­rat krmivo, to se začne v akváriu hromadit a nakonec se celý biologický systém zhroutí­, protože zahní­vají­cí­, zbylé krmivo, neonky v akváriu otráví­.

A zrovna tak je to s bakteriemi ve filtrační­ náplni filtru. V pří­padě, že budete mí­t ve stolitrovém akváriu deset neonek, dva sumečky a několik plžů, postačí­, že v akváriu zajistí­te nepatrný pohyb vody. Bude-li nádrž osázená rostlinami, vytvoří­ se po nějakém čase rovnováha a ta postačí­ k tomu, aby si akvárium žilo svým vlastní­m životem. Pozor ale! Přidáte-li do takového, a třeba delší­ dobu prosperují­cí­ho akvária další­ hejno teter, nestačí­ prostě systém, tak jak je prozatí­m nastavený, spotřebovávat nově nahromaděné výkaly ryb a zatí­žení­ krmivem a začnou se v akváriu dí­t jistě nepří­jemné věci. Zakalí­ se voda, začnou růst řasy(nadbytek živin), a mohlo by dojí­t i ke kolapsu celého biologického systému. Dobrá tedy, pomoc je jednoduchá, s novými rybami přidáme filtr. Ten je schopen vyrovnat svou činností­ deficit regenerační­ch faktorů a uvede akvárium zase do té podoby, jakou potřebujeme.

Tak to ale nejde pochopitelně donekonečna a každé akvárium má i při použití­ té nejlepší­ techniky své kapacitní­ maximum. Jedná-li se ale o akvárium pohledové, tedy domácí­ či okrasné, doporučuji ten zlatý střed. Volte tedy obsádku akvária vždy s rozumem a použijte k tomuto účelu vhodnou techniku.

Nebude-li Vám tento článek přesto vodí­tkem, nebo pokud jsem něco vynechal, ozvěte se. Volba typu filtru se dá totiž docela dobře, podle velikosti akvária a početnost jeho obsádky, určit na dálku.

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Srpen 2007
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...