Filtrace a filtrace (2)

3.08.2007 | Žádné komentáře

Tento článek je pokračování­m článku předchozí­ho o filtrech a filtraci vody v akváriu.

Filtrace vody v akváriu nezačí­ná u filtru. Toto sdělení­ možná někoho z Vás překvapí­, ale je tomu skutečně tak. Zaří­zené a fungují­cí­ akvárium si po nějaké době vytváří­ samočisticí­ mechanismus. Ta doba je různá a závisí­ od konkrétní­ho zaří­zení­ a vybavení­ akvária.
Hlavní­mi aktéry tohoto procesu jsou prakticky bakterie, počet rostlin, osvětlení­, teplota vody a hlavně obsádka akvária. Tí­m mám na mysli počet živočichů vzhledem k množství­ vody. Pochopitelně, že v tomto pří­padě hraje roli ještě mnoho ukazatelů, ale to je, pro naše účely, již pří­liš vědecká disciplí­na.

K těmto základní­m údajům bych ještě snad dodal plochu povrchu pevných součástí­ vnitřní­ho vybavení­ akvária. Jde totiž o osidlování­ tohoto mí­sta bakteriemi. Je dobré si uvědomit, že plocha povrchu pevných součástí­ v akváriu je, ačkoliv se to nezdá, obrovská. Kdybyste se chtěli pustit do vypočí­tání­ takové hodnoty, myslí­m, že by se Vám těžce a hodně dlouho pracovalo. Představte si, že budete vypočí­távat povrch každého kamí­nku, každé dekorace či jiného předmětu. Takový údaj je pro drtivou většinu z nás pojmem téměř abstraktní­m a tedy dále nepoužitelným. Zrovna tak by se dalo psát o ostatní­ch, pro nás v podstatě nekonkrétní­ch hodnotách.

Vraťme se ale k tomu počátku zařizování­ akvária a k jeho další­mu provozu. Tedy, klasicky zaří­zené akvárium je vybaveno ponejví­ce dnem za použití­ štěrku různé zrnitosti. Pokud se jedná o štěrk inertní­(neovlivňují­cí­ okolí­), je to v pořádku. Takový štěrk zí­skáme buď zakoupení­m v odborné prodejně, nebo si ho můžeme prosí­t sami. Pozor ale! Znovu zdůrazňuji, štěrk musí­ být z nezávadného materiálu. Z pří­rodní­ch materiálů doporučuji čistý křemen, čedič, břidlici. Jak zjistit, že připravený štěrk je právě ten pravý? Existuje jednoduchý test. Připraví­te si vzorek již propraného štěrku, necháte důkladně vyschnout, dejme tomu na malém servisní­m talí­řku a poté zalijete malým množství­m zředěné kyseliny chlorovodí­kové(solné). K tomuto účelu postačí­ desetiprocentní­ roztok. Bude-li povrch kamí­nků šumět, je nevhodný. Jde o reakci zásady a kyseliny. V tomto pří­padě máte ve štěrku podí­l vápence a to pro tvorbu dna, až na určité výjimky, vhodné není­.

Další­m použitým materiálem bývá často větší­ kus kamene, který tvoří­ v akváriu krásnou a přirozenou dekoraci. U toho je nutné držet se stejnými pravidly. Materiál, z jakého tvoří­te dekoraci by neměl ovlivňovat chemickou ani fyzickou hodnotu vody. To znamená, že jakékoliv suvenýry od moře, či jiné krásné avšak nevhodné předměty do sladkovodní­ho akvária nepatří­!

Kořen je také vhodná pří­rodní­ dekorace, ale je nutné vybrat zase ten správný. Jakékoliv samorosty z lesa nepouží­vejte. V tomto pří­padě bych doporučil poradit se opravdu s pří­telem akvaristou či v odborném obchodě. Jde o to, vybrat ten správný kořen nejen svým vzhledem, ale hlavně svoji povahou. Myslí­m tí­m kořen pocházejí­cí­ z rašeliniště a řádně ošetřený. Takové kořeny se prodávají­ v akvaristikách a za přiměřenou cenu si ušetří­te mnoho trápení­. Dovolte jednu radu. Téměř každý kořen ponejprv vložený do akvária zbarví­ vodu. Nemělo by to být ale mnoho. Voda by měla mí­t maximálně lehce čajový nádech. Než vloží­te vybraný kořen do akvária s vodou, nejprve si vyzkoušejte v jiné nádobě, zda extremně nebarví­ vodu. Některé kořeny je nutné nejprve nechat „vymáčet“. V poslední­ době se prodávají­ též kusy mrtvého dřeva z okrajů pouští­, doslova proseté mikroskopicky jemným pí­skem. Takové kořeny jsou v podstatě zakonzervované a můžete je použí­t také. Mají­ tu výhodu, že neplavou a tak je nemusí­te hned od začátku přichycovat ke dnu.

K dekorační­m účelům se použí­vají­ též materiály vytvořené uměle. Jedná se o různou keramiku, hrubou pálenou hlí­nu, umělou hmotu.
To vše slouží­, krom dekorační­ch účelů, též jako „obydlí“ pro kolonie bakterií­, které, jak již bylo řečeno, přispí­vají­ ke zdárnému chodu života ve Vašem akváriu. Jsou to ale též vnitřní­ stěny akvarijní­ch skel. No a to je právě ten kámen úrazu. Budete-li každou chví­li vypouštět a desinfikovat celé akvárium a jeho vybavení­, zbaví­te ho právě těch potřebných pomocní­ků, jakými jsou bakterie.

Je tedy ví­ce potřebné sledovat život v akváriu a pozorovat změny, které se v nádrži dějí­. To pochopitelně nejen z hlediska filtrace vody. Není­ dobré zatěžovat nově zaří­zené akvárium velkým množství­m živočichů. To je pochopitelně vzhledem k velikosti nádrže dané. Čí­m větší­ akvárium zařizujete, tí­m ví­ce a větší­ živočichy do něho můžete umí­stit. Pozor ale. Právě jsme se dostali do velmi problematické části akvaristické praxe. Je jasné, že do akvária velikosti dejme tomu pět set litrů, můžeme umí­stit buď dejme tomu dvě ryby velikosti vrubozubce paví­ho(Astronotus ocellatus), nebo tisí­c neonek obecných(Paracheirodon innesi). Takže je jasné, že se těžko můžete ří­dit radami typu: Tento filtr je vhodný do stolitrového akvária s dvaceti rybami. I když je uvedena přibližná velikost ryb(např. středně velké), je to nesmysl, protože středně velké ryby neexistují­. Středně velká ryba je pro každého chovatele pojem přinejmenší­m velmi nekonkrétní­m.

Jsme tedy zase u těch osobní­ch zkušeností­ a rad zkušenější­ch akvaristů. Znovu upozorňuji, je dobré život v akváriu pozorovat a vší­mat si i maličkostí­. Jak rostou právě zasazené rostliny, dělá-li se hned zpočátku zákal a jaký(což je ale u nově zaří­zených akvárií­ zcela normální­ projev), nedělají­-li se na dekoraci v akváriu povlaky různé barvy(nevhodně použitý materiál, nevhodná kvalita vody), jak se projevují­ nově vpuštění­ živočichové? U tohoto bodu bych se rád pozastavil. Je možné, že se ryby po vpuštění­ do nově zaří­zené nádrže budou chovat nestandardně. Toto nikdy nepřisuzujte tomu, že se „to“ usadí­, že je „to“ vlivem nové nádrže. Není­ to pravda! Budou-li se ryby extrémně často otí­rat o různé předměty, budou-li plavat u hladiny(až na nějaké specifické druhy), budou-li často měnit barvu, jejich pokožka se potáhne povlaky různého zbarvení­, nebudou-li ryby přijí­mat potravu, nebo se budou trhaně pohybovat, ihned je z akvária přendejte do připravené karanténní­ nádrže s čistou vodou. Je to známka buď nekvalitní­ vody, nebo jste použili k výbavě akvária nevhodnou, závadnou dekoraci.

Je třeba, alespoň ze začátku, měřit dostupnými prostředky nejdůležitější­ ukazatele kvality vody v akváriu. To znamená alespoň teplotu vody, pH-kyselost a dobré je znát alespoň orientačně, jakou vodu do akvária lijete z hlediska její­ tvrdosti. Podle toho si totiž určí­te obsádku živočichů. Toto ale není­ rozhodně složité. K tomuto účelu se prodávají­ ve specializovaných prodejnách dostupné a jednoduše použitelné pří­pravky.

Projev nově zaří­zeného akvária je základem pro budoucí­ práci s ní­m. Potom už záleží­ v podstatě vše na Vás a na Vašem pří­stupu. Časem zí­skáte cit pro chování­ a projev života ve vašem akváriu jako celku a to Vám teprve dovolí­ proží­t ty správné chví­le s ní­m. Život v akváriu je tedy nutné brát jako celek, jako jeden organismus, až potom teprve uvidí­te jeho projev v plné své nádheře.

Pří­ště něco o filtrech a filtraci vody.

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Srpen 2007
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...