Tento článek je pokračováním článku předchozího o filtrech a filtraci vody v akváriu.
Filtrace vody v akváriu nezačíná u filtru. Toto sdělení možná někoho z Vás překvapí, ale je tomu skutečně tak. Zařízené a fungující akvárium si po nějaké době vytváří samočisticí mechanismus. Ta doba je různá a závisí od konkrétního zařízení a vybavení akvária.
Hlavními aktéry tohoto procesu jsou prakticky bakterie, počet rostlin, osvětlení, teplota vody a hlavně obsádka akvária. Tím mám na mysli počet živočichů vzhledem k množství vody. Pochopitelně, že v tomto případě hraje roli ještě mnoho ukazatelů, ale to je, pro naše účely, již příliš vědecká disciplína.
K těmto základním údajům bych ještě snad dodal plochu povrchu pevných součástí vnitřního vybavení akvária. Jde totiž o osidlování tohoto místa bakteriemi. Je dobré si uvědomit, že plocha povrchu pevných součástí v akváriu je, ačkoliv se to nezdá, obrovská. Kdybyste se chtěli pustit do vypočítání takové hodnoty, myslím, že by se Vám těžce a hodně dlouho pracovalo. Představte si, že budete vypočítávat povrch každého kamínku, každé dekorace či jiného předmětu. Takový údaj je pro drtivou většinu z nás pojmem téměř abstraktním a tedy dále nepoužitelným. Zrovna tak by se dalo psát o ostatních, pro nás v podstatě nekonkrétních hodnotách.
Vraťme se ale k tomu počátku zařizování akvária a k jeho dalšímu provozu. Tedy, klasicky zařízené akvárium je vybaveno ponejvíce dnem za použití štěrku různé zrnitosti. Pokud se jedná o štěrk inertní(neovlivňující okolí), je to v pořádku. Takový štěrk získáme buď zakoupením v odborné prodejně, nebo si ho můžeme prosít sami. Pozor ale! Znovu zdůrazňuji, štěrk musí být z nezávadného materiálu. Z přírodních materiálů doporučuji čistý křemen, čedič, břidlici. Jak zjistit, že připravený štěrk je právě ten pravý? Existuje jednoduchý test. Připravíte si vzorek již propraného štěrku, necháte důkladně vyschnout, dejme tomu na malém servisním talířku a poté zalijete malým množstvím zředěné kyseliny chlorovodíkové(solné). K tomuto účelu postačí desetiprocentní roztok. Bude-li povrch kamínků šumět, je nevhodný. Jde o reakci zásady a kyseliny. V tomto případě máte ve štěrku podíl vápence a to pro tvorbu dna, až na určité výjimky, vhodné není.
Dalším použitým materiálem bývá často větší kus kamene, který tvoří v akváriu krásnou a přirozenou dekoraci. U toho je nutné držet se stejnými pravidly. Materiál, z jakého tvoříte dekoraci by neměl ovlivňovat chemickou ani fyzickou hodnotu vody. To znamená, že jakékoliv suvenýry od moře, či jiné krásné avšak nevhodné předměty do sladkovodního akvária nepatří!
Kořen je také vhodná přírodní dekorace, ale je nutné vybrat zase ten správný. Jakékoliv samorosty z lesa nepoužívejte. V tomto případě bych doporučil poradit se opravdu s přítelem akvaristou či v odborném obchodě. Jde o to, vybrat ten správný kořen nejen svým vzhledem, ale hlavně svoji povahou. Myslím tím kořen pocházející z rašeliniště a řádně ošetřený. Takové kořeny se prodávají v akvaristikách a za přiměřenou cenu si ušetříte mnoho trápení. Dovolte jednu radu. Téměř každý kořen ponejprv vložený do akvária zbarví vodu. Nemělo by to být ale mnoho. Voda by měla mít maximálně lehce čajový nádech. Než vložíte vybraný kořen do akvária s vodou, nejprve si vyzkoušejte v jiné nádobě, zda extremně nebarví vodu. Některé kořeny je nutné nejprve nechat „vymáčet“. V poslední době se prodávají též kusy mrtvého dřeva z okrajů pouští, doslova proseté mikroskopicky jemným pískem. Takové kořeny jsou v podstatě zakonzervované a můžete je použít také. Mají tu výhodu, že neplavou a tak je nemusíte hned od začátku přichycovat ke dnu.
K dekoračním účelům se používají též materiály vytvořené uměle. Jedná se o různou keramiku, hrubou pálenou hlínu, umělou hmotu.
To vše slouží, krom dekoračních účelů, též jako „obydlí“ pro kolonie bakterií, které, jak již bylo řečeno, přispívají ke zdárnému chodu života ve Vašem akváriu. Jsou to ale též vnitřní stěny akvarijních skel. No a to je právě ten kámen úrazu. Budete-li každou chvíli vypouštět a desinfikovat celé akvárium a jeho vybavení, zbavíte ho právě těch potřebných pomocníků, jakými jsou bakterie.
Je tedy více potřebné sledovat život v akváriu a pozorovat změny, které se v nádrži dějí. To pochopitelně nejen z hlediska filtrace vody. Není dobré zatěžovat nově zařízené akvárium velkým množstvím živočichů. To je pochopitelně vzhledem k velikosti nádrže dané. Čím větší akvárium zařizujete, tím více a větší živočichy do něho můžete umístit. Pozor ale. Právě jsme se dostali do velmi problematické části akvaristické praxe. Je jasné, že do akvária velikosti dejme tomu pět set litrů, můžeme umístit buď dejme tomu dvě ryby velikosti vrubozubce pavího(Astronotus ocellatus), nebo tisíc neonek obecných(Paracheirodon innesi). Takže je jasné, že se těžko můžete řídit radami typu: Tento filtr je vhodný do stolitrového akvária s dvaceti rybami. I když je uvedena přibližná velikost ryb(např. středně velké), je to nesmysl, protože středně velké ryby neexistují. Středně velká ryba je pro každého chovatele pojem přinejmenším velmi nekonkrétním.
Jsme tedy zase u těch osobních zkušeností a rad zkušenějších akvaristů. Znovu upozorňuji, je dobré život v akváriu pozorovat a všímat si i maličkostí. Jak rostou právě zasazené rostliny, dělá-li se hned zpočátku zákal a jaký(což je ale u nově zařízených akvárií zcela normální projev), nedělají-li se na dekoraci v akváriu povlaky různé barvy(nevhodně použitý materiál, nevhodná kvalita vody), jak se projevují nově vpuštění živočichové? U tohoto bodu bych se rád pozastavil. Je možné, že se ryby po vpuštění do nově zařízené nádrže budou chovat nestandardně. Toto nikdy nepřisuzujte tomu, že se „to“ usadí, že je „to“ vlivem nové nádrže. Není to pravda! Budou-li se ryby extrémně často otírat o různé předměty, budou-li plavat u hladiny(až na nějaké specifické druhy), budou-li často měnit barvu, jejich pokožka se potáhne povlaky různého zbarvení, nebudou-li ryby přijímat potravu, nebo se budou trhaně pohybovat, ihned je z akvária přendejte do připravené karanténní nádrže s čistou vodou. Je to známka buď nekvalitní vody, nebo jste použili k výbavě akvária nevhodnou, závadnou dekoraci.
Je třeba, alespoň ze začátku, měřit dostupnými prostředky nejdůležitější ukazatele kvality vody v akváriu. To znamená alespoň teplotu vody, pH-kyselost a dobré je znát alespoň orientačně, jakou vodu do akvária lijete z hlediska její tvrdosti. Podle toho si totiž určíte obsádku živočichů. Toto ale není rozhodně složité. K tomuto účelu se prodávají ve specializovaných prodejnách dostupné a jednoduše použitelné přípravky.
Projev nově zařízeného akvária je základem pro budoucí práci s ním. Potom už záleží v podstatě vše na Vás a na Vašem přístupu. Časem získáte cit pro chování a projev života ve vašem akváriu jako celku a to Vám teprve dovolí prožít ty správné chvíle s ním. Život v akváriu je tedy nutné brát jako celek, jako jeden organismus, až potom teprve uvidíte jeho projev v plné své nádheře.
Příště něco o filtrech a filtraci vody.
0 komentářů