Je to starý a zbytečný problém

29.11.2009 | Žádné komentáře

Nerostoucí rostliny, řasy, zákaly vody…Kolikrát jsem se již o podobných otázkách na těchto stránkách zmiňoval a je to tu zase. Budu-li ale v zamyšlení pokračovat, musím přiznat, že to je oříšek téměř nekonečný a bude se o něm psát do té doby, než praxe pokročí tak daleko, až někdo vymyslí kouzelnou vodičku…Mimochodem, ruku na srdce, kolik z nás na tuto alternativu často spoléhá?

Jasně, je to fór, tedy alespoň prozatím, ale i bez kouzelné vodičky se lze dopracovat do stadia téměř vyrovnaného biologického prostředí v akváriu a zbavit se tak alespoň základních problémů s těmito ukazateli. A tak jako vždy…jde zkrátka o ta základní pravidla, která celou tak širokou oblast vědění, jakou je akvaristika, doprovází. Teoretické znalosti, praxe, cit pro věc. To vše lze ale získat postupně. Někomu to trvá déle, jiný se s věcí vypořádá snadněji. I v tomto případě jde o trpělivost, nadání a jisté, blíže neurčitelné vlohy. Ale pozor! Nikdy neházejte flintu do žita!!! Sám jsem končil s akvaristikou díky těmto „maličkostem“ snad tisíckrát. Jste-li ale na té správné lodi, nikdy se Vám to nepovede. Akvaristika je totiž vznešená dáma, která si Vás omotá jednou pro vždy…

Proč ten školometný a zdlouhavý začátek? Nejde totiž o předání jisté(zázračné, rychlé, zaručené) rady, která nás vyvede z jednoho konkrétního problému ven. Jde opravdu o souhrn těch hodnot, o kterých jsem psal výše. Bez pochopení života v akváriu jako celku, se dál není možné posunout. A věřte, posouvat se budeme všichni celý život a nejen v akvaristice. Jak tedy začít a nepokazit? Pokora, trpělivost a zájem. Postavíte-li svého prvního draka a nikdo Vám neporadí, maximálně nebude létat. Postavíte dalšího, až drak konečně vzlétne. Tímto způsobem ale nesmíte postupovat v akvaristice! Zbytečně a pouze z pohodlnosti si vezmete na svědomí mnoho živých tvorů.
Rostliny v novém akváriu

Koupíte, zasadíte, rostou. Po nedlouhé době ale ztrácí listy a Vám se zdá, že hynou či rostou velmi zle. Navíc, v akváriu se dějí ještě jiné, nečekané a nemilé události. Ano, jde o první šedavé zákaly vody, ryby mají stažené ploutve, jsou nevybarvené a pohupují se, místo aby proplouvaly akváriem tak, jak jste čekali. Navíc, štěrk na dně se potahuje velmi nehezkou, nahnědlou vrstvou čehosi… Ano, tak by mohl začínat dost dobře akvaristický horor a čeká mnohé, kteří přistupují k zařizování akvária v kalupu a bez určitých zásad.

Pojďme si tedy říci něco o tom, jak by mělo vypadat zařízené akvárium. Budete se mnou určitě souhlasit, že by jeho obraz měl být přesným opakem výše popsaných neblahých událostí. Dobře tedy, musíme se ale k němu tak chovat. Když prolistujete minulé články, jistě tam je napsáno, že základem a snad nejdůležitějším prvkem a hlídačem každého akvária jsou bakteriální kolonie. Ty se tvoří v každém akváriu hned zpočátku a záleží pouze na nás, jak si je „vychováme“. Ty potom udržují chod akvária v právě v takové podobě, jak si přejeme. Ovlivňují čistotu a kvalitu vody po stránce chemické, fyzické i biologické. Svým chováním k celému akváriu jim můžeme buďto pomoci, nebo jim jejich blahodárnou činnost kazit. V tom druhém případě jsou potom dopady na celkový vzhled akvária katastrofální. Již zpočátku je nutné ohlídat vývin kolonií bakterií a dopřát jim hlavně dostatek času.

Do nově zbudovaného akvária tedy hned nevpouštíme plný a možný počet ryb či jiných tvorů. Nerad používám slůvko musíme, ale v tomto případě je to nadmíru na místě. Tedy, hned v počátku musíme dát dobrý pozor, abychom nově zařízené akvárium nezahltili dusíkatými látkami. Tedy, minimální počet živých tvorů, minimální znečištění vody v podobě krmení, maximální dozor! A co ty rostliny?

Nově přesazené rostliny nemají možnost, tak jako většina živočichů, se přesunout do vyhovujícího prostoru pro svůj život. Jsou ale vybavené jinou možností. Umí změnit svou podobu tak, jak jim to bude v tom kterém prostředí vyhovovat. Živočich, vybavený pohybovým ústrojím, může změnit místo svého pobytu, ale rostliny právě naopak, rostliny přizpůsobí svoji podobu právě do takového tvaru, který bude vyhovovat těm podmínkám, které jsou v místě jejich výskytu. Můžete být tedy svědky totální přeměny podoby rostliny, což se u mnoha akvarijních druhů rostlin stává. Součástí této přeměny je mnohdy i zpočátku totální destrukce viditelných částí rostlin. Co to pro nás znamená? Můžete být svědky rozpadu rostliny po přesazení a budete si myslet, že jste svědky jejího uhynutí. Před vašima očima se ale bude dít něco zcela jiného. Ano v mnoha případech jde pouze o přechodné stadium přeměny rostliny ve formu, která jí bude vyhovovat právě ve Vašem akváriu.

Pozor tedy, neukvapujte se likvidací „zbytků“ zdánlivě uhynulých rostlin, vydržte a mějte s nimi trpělivost. Než se objeví nová část metamorfované rostliny a ukáže se Vašim zrakům, může to trvat i několik měsíců. Potom Vám ale vše vynahradí! Tyto přeměny jsou u přesazených vodních rostlin zcela běžné i z jiných důvodů. Mnoho dnes v akvaristice používaných rostlin je pěstováno v podmínkách, kterým se říká emerzní či terestrické. Znamená to, že se množí a rostou do doby prodeje pouze částečně ponořené. Přesadíte-li je později do vody, jistě změní za nějaký čas svoji podobu. Jak jsem ale již napsal, u každé rostliny a v různých podmínkách tato přeměna trvá různě dlouhou dobu. Je tedy nutné vydržet. A zase jsme u té trpělivosti.

Toto vše je ale zase pouze jednou částí vývoje nového akvária. Rostliny, jak již dobře víte, jsou nedílnou součástí tzv. vytrvalého akvária, tedy akvária, které si žije v domácnosti svým životem. Proto je nutné neuspěchat jeho obydlování. Nadměrné zatížení dusíkatými látkami, které vpuštění živočichů do nového akvária nutně doprovází, je mnohdy důsledkem počátečních neúspěchů a bohužel i úhynu jeho prvních obyvatel. Toto kladně ovlivňuje dostatečný počet bakteriálních kolonií a zdárný růst rostlin, ale protože již víme, že bakterie i rostliny potřebují ke svému zabydlení poměrně dlouhou dobu klidu, musíme se podle toho zachovat.

S tím je spojena i tvorba šedavého zákalu v nově zařízeném akváriu. I když se nejedná o pohromu, je to věc nepříjemná a nezkušenému začátečníkovi může způsobit kdejaké trable. Tomuto zákalu se příhodně říká „rýma nového akvária“ a odezní do týdne většinou sám. Jen je nutné dodržet potřebná pravidla, neměnit vodu, nekrmit a maximálně umožnit průtok vody filtrační náplní.

Další událost, která nás může potkat při zařizování nového akvária, je růst různých druhů řas. Zrovna tak, jako různé druhy nálevníků, využívají ke svému bujnému vzrůstu nerovnováhu i řasy. Když už se objeví, můžeme podle typu usoudit, co je špatně. Je ale vždy dobré tomuto předejít a snažit se od počátku odpovědným přístupem vytvořit pro živočichy v akváriu to nejlepší prostředí. Mimochodem, řasy v rozumné míře jsou v akváriu vítané. Například jemný, svěže zelený porost dekoračního kamene je jednou z nejskvělejších ozdob akvária. Sami ale můžete lehce zjistit, že zanedbání kvality vody v akváriu může způsobit prakticky ze dne na den, že se tato řasa začne projevovat a zanedlouho zaujme dominantní postavení v celém akváriu. A tak je to v celé přírodě. Přestane-li fungovat jedna součást v přírodním ekosystému, naváže na sebe mnoho dalších událostí mnohdy s tím zdánlivě nesouvisejících. Proto je třeba se neustále zdokonalovat ve znalostech spojených nejenom s naším akváriem.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2009
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...