Vzkazy 2009/24

15.11.2009 | Žádné komentáře

Vážená paní Marie, Váš dotaz patří k těm, co vždy okoření naše stránky. Záhada, nebo zázrak – to jak ve svém dopise píšete, se na vaší zahradě asi nestal, ale nabídnu řešení, o kterém jsem se již jistě v Článcích zmiňoval. Rád bych ale předem naše čtenáře seznámil se situací. Paní Marie každý podzim, tak jako již několik posledních let, čistí na zahradě rybníček a připravuje jej na zimu. Protože ale její pokusy s chovem ryb v tomto rybníčku nebyly úspěšné, pojala ho nakonec jako okrasnou vodní plochu s vodními rostlinami.

Co se ale letošní podzim stalo ji udivilo a rozhodla se proto napsat. Světe div se, v rybníčku po jeho částečném vypuštění, objevila tři ryby! Paní Marie se ale dušuje, že opravdu, ale opravdu žádné ryby do rybníčku nevpouštěla. Co s tím?
Bohužel, paní Marie nepíše, jaké ryby se v rybníčku objevily, ale jsou tam a to je důležité. Nedovede si ale tuto skutečnost vysvětlit. Ryby přece necestují z rybníku do rybníku po suchu, nelétají…a tak jak se tedy dostaly právě k ní?

Odpověď je poměrně jednoduchá. Ryby cestují a dokonce i v přeneseném slova smyslu létají. V tomto případě přicestovaly do rybníčku zřejmě na nohou některého z vodních ptáků a to v podobě jiker. Některé druhy ryb mají na povrchu jiker velmi lepivou látku, která zajistí při styku s vodou po jejich vypuzení z těla matky to, že se přichytí na vše možné, co cestou ke dnu potkají. Na kamenech, na listech rostlin, na stéblech, na kořenech a tak bychom mohli pokračovat. Stačí potom, aby se nějaký ten pták prošel v mělčině kolem snůšky jiker, a některé se mu nalepí na nohy. Přistane-li potom v nedalekém rybníku či v jiném toku, jikry se mohou uvolnit a žijí dál svým životem. No, a protože v rybníčku paní Marie nebyly žádné ryby, které by je ohrozily při jejich vývoji, vyrostly a paní Marie je na podzim v rybníčku objevila. Mimochodem, myslím, že to budou karasi.

Jen ještě malou radu na konec. Nevím, jak je rybníček hluboký a tak bych jen rád upozornil na to, že v příliš mělkém rybníčku mohou přes zimu ryby tzv. vymrznout. Je potom nutné odlovit je a přezimovat v náhradních podmínkách(popsáno v některém z posledních článků). Nabízí se ještě jedno řešení, ale to je možné využít pouze při mrazivé zimě. Po zamrznutí hladiny se navrtá otvor do ledu, odpustí se hadicí cca 5 cm vody a ledová vrstva se vzduchem pod ní potom slouží jako izolace. Pozor ale, při zimách, které se v poslední době prezentují, na toto řešení není dobré spoléhat, protože při první oblevě se led zbortí a při Vaší dlouhodobé nepřítomnosti, například na chalupě, může při dalším zámrzu opravdu voda promrznout až na dno.

Zajímavost, o kterou se se mnou podělil náš čtenář, je u akvaristů poměrně známá, ale mnohé udiví a dokazuje, jak životaschopné jsou některé druhy ryb, zvláště pak sumců. Pan Jan, asi tak před půl rokem, vypustil akvárium na chodbě a teď ho připravuje na zimování ryb z venkovního rybníčku. Na dně akvária zbyla pouze vrstva štěrku a přibližně 10 cm vody. Naštěstí bylo akvárium přikryté krycím sklem a tak se voda přes léto téměř neodpařila.

Jaké však čekalo na Jana překvapení, když při chystání akvária objevil sumce, který přežil celou tu dobu a ještě ke všemu v poměrně dobrém zdravotním stavu. Jednalo se o sumce Hoplosternum thoracatum. Byl pouze vyhublý a po jeho umístění v zařízeném akváriu se začal chovat normálně. V současné době je již opět v dobré kondici a žije si svůj život s ostatními rybami v jeho pokojovém akváriu.
Takové příhody nejsou až tak vzácné a za svůj akvaristický život jsem jich též několik slyšel. Mnohé druhy ryb jsou vybavené na podobné situace v přírodě a nás potom udivuje, čeho všeho jsou schopné i v akváriích.

Třetí zajímavost bych rád uvedl hádankou. Plazí se po stěnách akvária a šnek to není, není to ani červík, natož přísavný sumec. Co to je? Od pana Karla z Hradce jsem dostal tuto hádanku a hned ji rozluštil. Mám s podobným tvorečkem také své zkušenosti. Představte si velmi malého živočicha, přibližně 3 mm velkého, oválného tvaru, přičemž noha se podobá noze šneka a ulita spíše připomíná malý želví krunýř, který je na svém vrcholu nepatrně zašpičatělý.

Mám-li uvést latinský název, pak to zřejmě bude plž Acroloxus lacustris, tedy – člunice jezerní. Tito plži se v akváriích objeví většinou přineseni s živým přírodním krmením. Při lovu planktonu je pravděpodobnost, že se dostane do sítě a potom doma do akvária. Není to nebezpečný host, právě naopak. Tito plži jsou závislí na velmi čisté vodě a zvýší-li se obsah dusíkatých látek v akváriu, záhy hynou. Je to vlastně indikátor čisté vody v akváriu a tak se nemusíte bát z této strany nebezpečí.
Rád bych z vlastní zkušenosti uvedl, že jsem je objevil v akváriu již několikrát a nikdy nedošlo k tomu, že by se nějakým způsobem podíleli na negativních jevech v akváriu. Dokonce nedošlo ani k jejich přemnožení. Zvláštní u nich je to, že se většinou z akvária ztratí zrovna tak, jak se objevili, tedy náhle.

Nitěnky v akváriu

Nebudu nikoho z Vás odrazovat, ale ani si pochvalovat krmení těmito snad nejznámějšími červíky. Zkrátka a dobře, nitěnky jsou pro některé druhy ryb nepostradatelné, hlavně pak pro jejich reprodukci, a tak se bez nich akvarista neobejde. Pro jiné druhy ryb nejsou až tak důležité a tak s nimi mnozí akvaristé vůbec nekrmí. Je pravda, že nitěnky se zkrmují již mnoho desetiletí a rybám nevadí až tak nitěnky samotné, jako následek jejich přebývání v prostředí, které je nositelem mnoha možných infekcí. Milují totiž bahno a ještě ke všemu plné organických zbytků. O nitěnkách jsem psal nedávno článek a tak se stačí podívat zpět o několik stran. Je jen dobré připomenout, že znalost praxe zkrmování nitěnek je nutná a pokud s nimi začínáte, nechte si poradit, nebo použijte naše stránky. Zkrmování těchto potřebných červů má svá pravidla a je velmi potřebné se jimi řídit.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Listopad 2009
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...