Vzkazy 2009/9

8.11.2009 | Žádné komentáře

Posílám pozdrav všem čtenářům s přáním mnoha úspěchů v chovu. Zní to jako fráze a přežitá formulka, ale vím, proč jsem se zrovna takto vyjádřil. Mám něco za lubem a rád se o to s Vámi podělím. Ponejprv bych ale odpověděl na nějaké dotazy z pošty.
Tanichthys albonubes a teplota vody

O této krásné a vděčné rybce jsem již psal několik článků a tak je docela možné, že při hledání v historii najdete mnoho ostatních podrobností a důležitých postřehů z jejího chovu. Tento dotaz jsem dostal již před dvěma týdny, ale z důvodu revoluce v mém počítačovém hospodářství odpovídám až dnes.

Otevřete-li několik knih s akvaristickou tématikou, dovíte se, že tato rybka je velmi otužilá a postupným ochlazováním vody na podzim je možné ji přezimovat až v 5°C. Kdysi jsem si myslel, že to je tak trochu akvaristická latina a choval tuto krasavici v běžných podmínkách. Ostatně, jako většina kolegů akvaristů. Tedy, teplotu vody jsem nikdy nepřeháněl, ale od 18°C jsem si nedělal, a kardinálky také ne, nijaké starosti. Úspěchy s odchovem byly kolísavé, ale vzhledem k tomu, že Tanichthysky jsou velmi tolerantní rybky, jsem jich měl vždy tolik, kolik jsem jich zrovna potřeboval. Rád bych ještě upozornil na to, že hejno by mělo mít alespoň dvacet jednotlivců. Čím větší množství těchto rybek v hejnu, tím nádhernější je jejich projev.

Později jsem však potkal akvaristu, s kterým jsem se později spřátelil, a ten svým přístupem k chovu Tanichthysek změnil můj dosavadní náhled na jejich chov. On totiž u nich dodržoval zimování, což drtivá většina akvaristů s tropickými druhy ryb nepraktikuje. Začal jsem studovat etologii těchto ryb a záhy přišel na to, že jejich chov v takových podmínkách je nejen vhodný, ale i potřebný. Ryby z takového chovu jsou totiž mnohem více životaschopné, mají více zdravého a silného potěru a navíc, jejich reprodukce se dá velmi dobře řídit. To je vždy pro chovatele velmi důležité.

Dokončím tedy tuto úvahu tím, že onen přítel akvarista vždy koncem léta umístil hejno Tanichthysek do koupelny, kterou v zimě nevytápěl. Bydlel ve starém domku a v koupelně zatápěl pouze při koupání. Během zimy v té místnosti klesla teplota až k 6°C. V tu dobu rybky přestal krmit a pouze při pravidelném koupání, když se voda nepatrně zahřála o několik stupňů, velmi opatrně přikrmil. Tak přežily ryby bez újmy až do jara. Po postupném zvýšení teploty se kardinálky začaly pravidelně třít. Jejich potěr byl početný a velmi životaschopný. Z potěru t.r. bylo vybráno vždy několik jedinců, kteří byli použiti pro chov v tom samém režimu. Příští rok z jara se tyto rybky již ochotně třely. Je pravda, že takový přístup k chovu potřebuje mnohé zkušenosti, ale je velmi efektivní a hlavně potřebný pro samotné ryby. Ještě je dobré se zmínit o té skutečnosti, že Tanichthysky se považují všeobecně za krátkověké ryby, dožívající se průměrně čtyř let. Onen známý mi ukazoval kardinálky, které měl v akváriu již osmý rok!

Dodatek ke článku minulému o živorodkách

Počet narozených mláďat u živorodek se pohybuje v poměrně velkém rozmezí a na tento dotaz nelze přesněji odpovědět. Záleží na mnoha okolnostech a velmi také na chovateli samém. Důležitý je původ a „kvalita“ chovných ryb, druh, varieta, jejich zdravotní stav, umístění, potrava, kvalita vody a hlavně styl a pečlivost chovatele. Ta poslední poznámka je z oblasti vědomostí a zkušeností. Tedy, počet mladých například u pavích oček se může pohybovat od několika kusů, až po několik set kusů. Když jsem ještě registroval přesné stavy potěru z jednotlivých vrhů, napočítal jsem u tzv. ruských červených oček až 270 ks. potěru z jednoho výtěru od jedné samičky. U jiné, vyšlechtěné variety, ale třeba také pouze 16-18ks., Poecilia velifera 160ks., Xiphophorus helleri 240ks., Poecilia nigrofasciata 48ks., Belonesox belizanus 96ks. a tak bychom mohli pokračovat dále. Toto jsou moje osobní údaje. Rozhodně nemusí být směrodatné, ale uvádím je pro Vaši představu.

A nakonec bych rád napsal něco o vánočním výtěru závojnatek.

Je to každoroční rituál a těším se na něj od léta. A proč o tom píši zrovna v tomto článku? Právě od této chvíle se na něj připravuji. Tedy, abych byl přesný, připravuji na něj moje chovné ryby. Do této chvíle jsou závojnatky v chladu a do svátků vánočních je nutné postupně oteplovat vodu až na 18°C. Tedy, připravujete-li se někdo na jarní výtěry, pokuste se provést vánoční výtěr. Má krásnou atmosféru a rozhodně Vám zpříjemní svátky. Má ale ještě jednu podstatnou výhodu a to, že v jarních měsících budete mít již připravené ryby na prodej, tedy z ekonomického hlediska je to též výhodné.
Do začátku prosince, tedy zhruba za měsíc je dobré též zvýšit nutriční hodnotu podávané potravy a přidávat závojnatkám živé krmivo. Doporučuji vhodné druhy žížal, nitěnky i zooplankton. Před Vánoci dojde k výtěrům a připravte se, budou velmi bohaté!
Lze pochopitelně vše urychlit a ryby připravit na výtěry během několika málo dnů, ale pozor, zrovna trpělivost je ta zázračná vlastnost, která ovlivňuje dění v našem oboru! Budete-li pospíchat, nebudete mít zdaleka tak kvalitní a bohatý výtěr.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2009
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...