Hezký den přeji všem chovatelům

9.05.2007 | Žádné komentáře

Hned na začátku článku se musí­m k něčemu přiznat. Dotazy, které chodí­ na moji adresu neukládám. Zkrátka, když dotaz zodpoví­m, tak ho prostě vymažu. Zpočátku jsem ukládal veškeré podklady, ale když jsem jich napočí­tal téměř sedm set za dobu kratší­ než půl roku…
A tak prosí­m Janu, které dluží­m odpověď, aby se ozvala, protože její­ adresu jsem omylem smazal s poslední­ odpovědí­. Pro upřesnění­: jednalo se o prasklé akvárium.

Když se, asi tak v polovině minulého roku, ptal náš čtenář na vybudování­ a organizaci domácí­ lí­hně, netušil jsem, kolik zájemců se do dnešní­ho dne ozve. Jsem tí­m mile překvapen a tak nakonec přece jenom myslí­m, že dobrá tradice akvaristiky v Čechách hned tak nezanikne.

Rád bych ještě k tomuto tématu dodal, že představy každého z Vás se dosti liší­, což je samozřejmé, ale jedno je nutné pochopit hned od počátku. Zbudujete-li lí­heň, ve které má vzniknout intenzivní­ chov akvarijní­ch ryb, nepočí­tejte se dny volna, ani s delší­ dovolenou. To je snad jediný limit, který není­ možno pominout. Možná si mnozí­ neuvědomí­, že když se řekne odchov ryb, je již jedno bude-li se vytí­rat deset či sto párů ryb. Sto kusů potěru potřebuje tu samou péči jako tisí­c, jen Vám to zabere denně méně času. Ale musí­te denně, jinak celá snaha vyjde naprázdno.
Zkrátka, rozplave-li se potěr v pátek, není­ nemožné se o něj postarat až v pondělí­ s tí­m, že je před námi sobota a neděle. V pondělí­ již s potěrem neuděláte nic!

Pochopitelně, že je možné načasovat výtěry tak, aby v době zamýšlené dovolené, nebo volna nebyly právě rozplavané potěry v nádrží­ch. Je ale nutné neopouštět na dlouhou dobu ani dorůstají­cí­ potěr a chovné ryby.
Pochybuji, že by někdo opustil „rozjetou“ lí­heň a svěřil ji třeba sousedovi, laikovi. Vsadí­m se, že zrovna v tu dobu se přihodí­ nečekaná událost a po návratu z dovolené se dočkáte velmi nepří­jemného překvapení­. Myslí­m, že když se zeptáte kteréhokoliv zkušeného akvaristy na nečekané události v době jejich nepří­tomnosti, jistě se dočkáte velmi květnatého vyprávění­.

Moje poslední­ zkušenost.
Ke vzduchování­ použí­vám japonské kompresory určené právě pro akvaristiku. Jsou to geniální­ mašinky a nemusí­te, až na maličkosti, na ně sáhnout několik let. Měl jsem v provozu již tři roky kompresor, který šlapal jako hodinky. Odjel jsem pouze na dva dny ke známému a při návratu se ryby již „modlily“ u hladiny. V tomto pří­padě jsem to ještě stihl, ale být na výletě o den či dva déle, dočkal bych se katastrofy.

Jde totiž o čas. Budete-li muset znovu dochovat chovné ryby a čekat na nový potěr, přijdete minimálně o rok drahocenného času. Nehledě na již ustálené formy, které se šlechtí­ mnoho let. V tomto pří­padě jde opravdu o vážnou a nenahraditelnou ztrátu.
Rád bych k tomuto dodal, že při obnovování­ chovu najednou zjistí­te, že kvalitní­ ryby, kterých bylo kolem Vás ještě před několika lety habaděj, nejsou dostupné a budete je pracně shánět.

Rád bych se též zmí­nil o technice v lí­hní­ch. Je to kapitola sama pro sebe a když to vezmu do důsledku, nemusel by člověk téměř celý den do chodu lí­hně zasáhnout. Existují­ již automatizované systémy, které si umí­ ohlí­dat v podstatě celý provoz. Použí­vá se tam, kde je veliký nárok na čas a kde by se za celý den nedala fyzicky stihnout veškerá údržba. To je v profesionální­ch lí­hní­ch a skladech ryb, tedy i v akvaristických velkoobchodech.
Ale i přesto, že se jedná o moderní­ a spolehlivou techniku, je i tam lidská pří­tomnost nepostradatelná.

Mohu-li mluvit sám za sebe, vyzkoušel a sám jsem navrhl a použí­val několik těchto technických zaří­zení­, ale nakonec jsem se vrátil k původní­mu stylu práce. Tí­mto také odpoví­dám na dotaz, jakou techniku bych do lí­hně doporučil.

Jsou určitá zaří­zení­, bez kterých se akvarista neobejde. Jsou to vzduchovací­ kompresory, filtry, osvětlení­, čerpadla, termostatické vytápění­.
K tomu můžeme vyjmenovat ještě různé „mašinky“ pro úpravu vody, jako je kolona na změkčování­ vody, ozonizátor, UV lampa a třeba i elektronické pří­stroje na měření­ hodnot vody.
Dále se použí­vají­ automatické dávkovače krmení­, stmí­vací­ reostaty, alarm systém pro identifikaci poruch technického zaří­zení­, dávkovače léčiv a pufrů, nejrůznější­ systémy výměny vody s automatickými ventily a v poslední­ době i celé vodárny, které umí­ vodu recyklovat a vrátit rybám do nádrží­. To souvisí­ s úsporou odběru vody, která je v dnešní­ době ekonomicky velmi náročná.
To celé pochopitelně, jak jinak, hlí­dají­ počí­tače.

Ne, neděste se! Toto je opravdu skutečnost, ale je pouze na Vás, jakou nejnutnější­ techniku si pro provoz ve Vaší­ lí­hni poří­dí­te. Je opravdu na každém z nás, co považujeme za nutné. Jeden můj známý, akvarista, je fanda již mnoho let do počí­tačů. Přál bych Vám vidět, co všechno již vyzkoušel…

Vrátí­m se tedy k základní­ myšlence. Chápu majitele velkých chovných zaří­zení­, že si pomáhají­ všemožnou technikou, ale pro chovatele akvaristu, myslí­m toho, který svým koní­čkem a třeba i prací­ žije, je přetechnizovaná lí­heň zbytečnou a dokonce nechtěnou nadstavbou.

Z vlastní­ zkušenosti ví­m, že každodenní­ starost o ryby v akvárií­ch je mi potěšení­m a to, že musí­m denně odkalit a udržovat všechna akvária je nutností­ i pro život v nich. Při údržbě mám totiž čas na kontrolu zdravotní­ho stavu ryb i každého akvária.

V žádném pří­padě tí­mto článkem nechci kritizovat přetechnizovanost v chovech. To je opravdu na každém z nás a je pravda, že mnohé druhy ryb by dnes bez moderní­ techniky ani nešly chovat či odchovávat.

Přeji Vám tedy šťastnou ruku při výběru a použití­ vhodné techniky pro chod Vaší­ lí­hně.

Jiří­ Růžička

Foto: Omluvám se, ale při odeslání­ minulého článku došlo ke komplikaci a tak posí­lám foto dnes.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Květen 2007
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...