Voda „normální“ a voda vývojová (2)

27.12.2006 | Žádné komentáře

Použijeme-li tedy pro vodu vývojovou jako základ vodu demineralizovanou, musí­me jí­ vrátit některé hodnoty potřebné k tomu, aby jikry byly schopny vývoje.
Můžeme tak učinit několika způsoby. Předem je ale nutné si osvojit techniku měření­ všech potřebných hodnot vody(uvedeno v první­m dí­lu).
1. Voda demineralizovaná (demi voda), smí­chaná v určitém poměru s vodou pří­rodní­. Pří­rodní­ voda je voda odebraná z pří­rodní­ho zdroje, voda dešťová, sní­h. Tento postup je velmi vhodný, protože pří­rodní­ voda je voda neupravovaná a proto i chemicky čistší­. Důležité je však znát správný zdroj. Pozor, to je velmi důležité. V různých lokalitách můžete nají­t chemicky velmi vhodnou vodu, ale biologicky může být nevhodná. To ale bohužel zjistí­me až při zmařeném výtěru.
2. Demi voda se může dále v určitém poměru mí­sit s vodou vodovodní­. Je to asi způsob nejjednodušší­. Je ale nutné, aby voda z vodovodu nebyla negativně ovlivněna vodárenskou chemií­, která člověku neublí­ží­, ale pro vývoj rybí­ch jiker není­ vhodná.
Pamatuji si na jedno malé severočeské vlakové nádraží­, kam se jezdilo pro vodu na výtěry teter neonových. Tekla tam pří­mo z vodovodu!
3. Vodu demineralizovanou upraví­me sami pomocí­ čistých chemikálií­.
Pro tyto účely můžeme použí­t buď pří­pravky vyráběné profesionálně a prodávané v odborných prodejnách, nebo čisté chemikálie.
První­ možnost doporučuji začáteční­kům. Na každém výrobku je přesný návod k použití­ a tak by neměl nastat větší­ problém s namí­chání­m těch správných hodnot.
Druhý pří­pad pro začí­nají­cí­ akvaristy nedoporučuji. Je dobré se předem seznámit a osvojit si zacházení­ s louhy a kyselinami. Pozor, může dojí­t k velmi nepří­jemným úrazům.
Jedna rada snad přece: budete-li použí­vat koncentrovaných kyselin či louhů, předem je v poměru nařeďte do slabé koncentrace a potom teprve použí­vejte. Ještě lépe je se domluvit s lékárnou, aby nám potřebnou hodnotu, např. ředěných kyselin, připravili.

Je dobré si též ří­ci, že ne vždy je třeba vodu změkčit. Je to tak trochu paradox, ale znám akvaristy, kteří­ chovají­ tetry a žijí­ v lokalitách, kde teče z vodovodu poměrně tvrdá voda a tak změkčují­ a změkčují­. Na druhou stranu mám kamarády mezi akvaristy, chovatele afrických cichlid, kteří­ žijí­ v oblastech, kde teče z vodovodu voda měkká (např.sever Čech), a tak přitvrzují­ a přitvrzují­. Inu, proti gustu…

Nesmí­te zapomenout, že destilovaná či demineralizovaná voda je tzv. voda „hladová“. Co to znamená? Je to jednoduché, tato voda je chemicky téměř čistá a tak přijí­má velmi dobře potřebné chemikálie.
Pamatujte také na to, že finální­ hodnoty neměří­me hned. Vývojovou vodu je dobré připravovat najednou, myslí­m tí­m, že není­ rozhodně dobré připravovat ji v každé elementce zvlášť. Vodu provzdušňujte a po malých dávkách ji doslova nakrmte. Po dvou hodinách znovu přeměřte hodnoty. Je dobré připravovat vývojovou vodu alespoň den dopředu. Jsou chovatelé, kteří­ do nádrže s hotovou vývojovou vodou přidávají­ rostliny. Jiní­ zase vyznávají­ hygienické prostředí­. To znamená akvárium pouze s vodou bez rostlin a jiných předmětů. Někdy se přidávají­ též rašelinové, nebo jiné výluhy.
Odborné firmy vyrábějí­ dokonce speciální­ pří­pravky na úpravu vývojové vody.
Prostě, vývojová voda je maturita akvaristy.

Pozor ale, stačí­ malá nepozornost či neznalost a maličkost může pokazit celou pří­pravu. Stačí­ neopatrně přelovit chovné ryby do připravených elementek a vše je zmařeno. Voda s rybami může kontaminovat připravenou vodu vývojovou. Je tedy dobré chovné ryby před tření­m připravit odděleně v elementkách s čistou vodou. Takovému umí­stění­ den předem ří­kám „hekárna“. Tam ryby vyčistí­m a připraví­m tak na samotný výtěr. Je to dobré také z důvodu vyčištění­ odpadní­ch látek z rybí­ch vnitřností­. Dáte-li vytří­t ryby nažrané, znečistí­ zanedlouho vodu v elementkách. Daleko dří­ve se potom voda znečistí­.

Akvaristé mají­ mnoho návodů, jak desinfikovat vývojovou vodu, aby potlačili vývoj nežádoucí­ch nálevní­ků a plí­sní­. Použí­vají­ se k těmto účelům prodávané výrobky, nebo se použí­vá průmyslových desinfekční­ch prostředků, např. běžně prodávané savo. Pozor ale! Tyto výrobky jsou velmi agresivní­ a je třeba znát přesné dávkování­ a umět je aplikovat.

To vše je ale na Vás. To vše je právě součástí­ zkušeností­ a fortelu, který je výbavou každého praktického akvaristy.
Ještě jedno upozornění­: Dávkování­ nemusí­ být vždy shodné! Je nutné si ho vyzkoušet ve vlastní­m prostředí­ ve své vývojové vodě! Opravdu hrají­ roli velmi malé dávky. Opět doporučuji chemikálie zředit a až poté dávkovat. Např. injekční­ stří­kačkou, nebo pipetou.
Nechcete-li přijí­t o chovné ryby, začí­nejte s maximální­ opatrností­ a zpočátku dávkujte minimální­ množství­.

Přeji tedy všem, aby se jim odchov dařil a aby si zažili své vlastní­ zkušenosti, které jsou k výtěrům ryb a uchování­ potěru bezpodmí­nečně nutné.

Jiří­ Růžička

Foto: Hoplosternum troracatum

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Prosinec 2006
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...