Výtěry jednoduché i složitější­

1.12.2006 | Žádné komentáře

Mám-li shrnout dnešní­ téma do ucelené odpovědi, měl bych se nejdří­ve zmí­nit o jednotlivých dotazech. Pan Petr by rád pronikl do tajů výtěrů. Konkrétně: kdy se mají­ dát ryby vytří­t a jak zajistit, aby chovné ryby nepozřely jikry?
Pan Jindřich vytí­rá sice pravidelně, ale zákal vody maří­ jeho snažení­. Potěr téměř všechen uhyne. Doslova: „Druhý až třetí­ den se voda šedě zakalí­ a jikry zaplí­sní­.“

K první­mu dotazu:
Již ve článcí­ch o neonkách jsem se zmí­nil o praxi, která umožní­ rozpoznat ryby před výtěrem. Znamená to, že se již vyzrálé dospělé ryby začí­nají­ tří­t ve společné nádrži a při pečlivém pozorování­ nám to jistě naznačí­ samy. Projev třoucí­ch se ryb nelze přehlédnout, ale i na to potřebujete jisté zkušenosti. Problém je v tom, že různé druhy ryb se projevují­ v různém vývojovém stádiu. Např. u teter neonových můžeme první­ tření­ pozorovat přibližně již v půl roce jejich života, červené neonky se začí­nají­ tří­t o několik měsí­ců později, u parmiček jsem tyto aktivity pozoroval naopak již o něco dří­ve. Naproti tomu jsou ryby, u nichž si musí­te počkat. Jsou to napří­klad známé kongo tetry(Phenacogrammus interruptus). Tam se první­ pří­znaky tření­ projevují­ až po ví­ce jak dvojnásobné době než u teter neonových.
Pozor na ryby již v „pokročilém věku“. Ačkoliv se zdají­ být v kondici a dobrého vzhledu, nemusejí­ být již tření­ schopné. U ryb existují­ třecí­ fáze, které se mohou pravidelně opakovat. Jsou to určité časové úseky, které je mezi jednotlivými fázemi tření­ dobré dodržet. Zkrátka nespěchat. Rybí­ samička si musí­ také biologicky odpočinout. Tato pauza je důležitá také proto, aby se samička nevyčerpala.
Na druhé straně, necháme-li samičky dlouho oddělené od samce, mohou jikry v břišní­ dutině zatvrdnout a rozmnožovací­ schopnost tak zanikne.
K tomu všemu se dopracujeme zkušeností­, ale naučí­me-li se život v akváriu trpělivě pozorovat, mnohé nám prozradí­ sám.
Je velmi důležité, jaké ryby se chystáme vytří­t. Rozdí­ly jsou nejen v době pohlavní­ dospělosti, ale také v projevu. V odborných kní­žkách najdete celé kapitoly o rozmnožování­ ryb, rozdělené do skupin, čeledí­. Pravda je, že i v těch jsou rozdí­ly. A tak vidí­te, že stručné pojednání­ o výtěrech ryb není­ jednoduché a raději bych uví­tal, kdybyste se zmí­nil, jaké ryby se chystáte vytí­rat. Budu-li mí­t osobní­ zkušenosti, rád poradí­m.

Jak oddělit chovné, již vytřené ryby od jiker je též u každého rybí­ho druhu rozdí­lné. U teter a parmiček se často použí­vá tzv. třecí­ rošt. Je to mří­žka z inertní­ho materiálu, která dovolí­ volně vypuštěným a oplozeným jikrám propadnout, přes niž se dospělé ryby k jikrám nedostanou. Pro živorodky se použí­vá jakási plovoucí­ klec, v které porodí­ a mimina se tak dostanou mimo dosah dospělců. Nebo důmyslně slepené porodničky ze skla či plastu. Cichlidy se oddělují­ buďto po vytření­ nebo po rozplavání­ plůdku. Halančí­ci se dávají­ tří­t do malých elementek s rašelinou. V poslední­ době se použí­vá plastová střiž nebo též mop. Sumci jsou při tření­ velmi rozdí­lní­. Samičky rodu Corydoras odkládají­ jikry volně po třecí­ nádrži. Sumci rodu Hoplosternum se třou na spodní­ stranu plovoucí­ch listů či jiných podobných plochých předmětů. Ancistrusi se vytí­rají­ do různých dutin či trubek, které jen tak volně vloží­me do vody, nebo různě důmyslně instalujeme. Samci labyrintní­ch ryb staví­ pěnová hní­zda a lákají­ do nich samičky. Jikry potom oba, nebo pouze sameček ukládají­ do hní­zda. Jiné labyrintní­ ryby hní­zdo nestaví­ vůbec a třou se do volné vody. Jikry jsou vybaveny tukovou kapičkou, takže plavou po tření­ na hladině. Jsou mezi rybami též akrobaté, kteří­ kladou své jikry mimo vodu nad hladinu. To jsou ryby z čeledi Lebiasinidae(ští­hlotělí­). Konkrétně Copella arnoldi.
Vidí­te tedy, že je mnoho druhů s moha způsoby tření­. To jsem zdaleka nevyjmenoval všechny a tak se raději ozvěte. Odpoví­m Vám konkrétně podle určitých druhů ryb.

Zákaly vody po tření­

Doporučuji si přečí­st seriál článků o neonkách. Tam jsem vysvětlil důležitost hygieny před tření­m. Předpokládám, že máte vývojovou vodu v pořádku. Bude to zřejmě napadení­ jiker dravými nálevní­ky z rodu Tetrahymena. Ty se velmi rychle rozmnoží­ a doslova v několika hodinách dokážou zlikvidovat i ten nejbohatší­ výtěr.

Ohodnoťe, prosím, článek

4/5 (4)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Prosinec 2006
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...