Vzkaz pro naše akvaristické naděje

18.07.2020 | Žádné komentáře

Když to tak dohromady sečtu, moje praxe, když nebudu počítat dětská léta s dědou, který mě do tohoto krásného vodního řemesla „namočil“, bude téměř padesát let. Nepíšu to z důvodu jakéhosi „natahování trika“, ale proto, že bych rád zdůraznil mladším kolegům ten obrovský posun v této oblasti chovu nejrůznějších živočichů v akváriích a celé akvaristické říše. Jde snad o všechny zákoutí akvaristiky, jen snad to obrovské nadšení našich dušiček je stále stejné.

Akvaristika se tedy ve všech směrech posunula neporovnatelně s minulostí jak ve směru techniky, krmiv, materiálů, ale posunuly se i možnosti výběru chovaných ryb a zdaleka už nejen jich. Po novu tu máme nové a velké množství plžů, krevet, raků, žab a všech možných žouželí, co je v přírodě možné objevit. A zdaleka to, co se nabízí, nekončí. Nových druhů ryb i jiných objektů vhodných pro naše řemeslo bude na trhu nově i v budoucnosti. To vše je skvělé, rozmanité, podbízející – se.

Nesmíme ale zapomínat na nejdůležitější šuplík akvaristiky a tou je znalost věci a tím pádem i ohled k nárokům chovaných objektů, tedy ke všem živočichům, které se v akváriích chovat dají. Musím zde ale poznamenat, že i k organismům, které bychom v nevhodných nádobách chovat vůbec neměli! Jde mi o všelijaké lahve, malá kulatá akvária a vůbec nádoby k těmto účelům nevhodné. Z tohoto bych vyčlenil jednobuněčné a jim podobné živočichy.

Snad bych na tomto místě mohl uvést nějaký příklad z rybí říše a napadá mi třeba klasická Betta splendens. Velmi často se uvádí, že žije v přírodě v zaplavených rýžovištích, tedy v mělkých, horkých a kalných vodách, a že jí je tedy v jakékoliv nádobě u nás dobře. Toto by se ještě dalo akceptovat, ale je to jedna z mála druhů ryb, které slouží právě těm, kteří si ji v podobných diskusích berou jako rukojmí a omlouvají nesprávné pojetí chovu. Mimochodem, například tolerance k dusíkatým látkám u této labyrintní ryby je poměrně vysoká, ale nikoliv neomezená! Není tedy pravda, že vydrží téměř všechno, jen z toho důvodu, že je to právě ryba labyrintní, a tedy že jí stačí pouze malý obsah kyslíku ve vodě. Jako příklad začasto uvádím vězně, který žije v malé samotce o vodě a bídném stravování mnohá léta… No a taky žije, že?

I když máme dnes na trhu mnoho nejrůznějších pomůcek i technického vybavení, je nutné nasávat znalosti a praxi a nikoliv „to“ nechávat na technice, i když je sebelepší. Žijeme v době velkého technického pokroku a zvláště pak ve sférách počítačových novinek. Není problém pořídit si elektronické stmívání i rozednívání, udržování pH, vodivost vody či krmení v nejrůznějších režimech, a o vytápění vody v akváriu už snad ani není nutné psát. Těch vymožeností je mnoho, ale skutečnou podstatu věci bychom rozhodně měli vnímat a snažit se ji pochopit. Až tehdy totiž zažijeme to nejskvělejší dobrodružství s našimi akvárii.

Rozdíl v chovu ryb v akváriích v jeho počátcích a dnes je propastný a bohudík se vyvíjí kladně pro všechny chované živočichy. Jen jedno pravidlo platí stále stejné a tím je potřeba znalostí samotných akvaristů, i když se vyvíjí a posunuje a poznatků stále přibývá. Od doby, kdy J.E.Purkyně založil svá první akvária ve Fyziologickém ústavu University Karlovy (1854), se poznání proměnilo ve vědu a akvária se dnes používají po celém světě nejen pro zábavnou činnost, ale hlavně pro činnost vědeckou.

Musím ale na tomto místě podoktnout, že mnozí akvaristé, kteří se akvaristice věnují plně, objevují pro vědu též mnohé poznatky, které by ve výzkumných laboratořích nemohly z důvodu časových kapacit vzniknout. Dalšími poznatky jsou ryby pro akvaristiku nově objevené. Jde o mnoho rozmanitých druhů živočichů, kteří se právě z důvodu jejich chovu v akváriích každoročně objevují. Jako milovník přírody bych v tomto místě ihned poznamenal, že by bylo nejlépe v jejich domovině tyto objevované živočichy ponechat, ale mám jasný důvod, proč to jednoznačně netvrdím. Mnoho z nich totiž již v přírodě nežije a potulují se i množí po celém světě pouze v akváriích. Bohužel se jejich přírodní lokality velmi rychle likvidují z důvodu jak ničivých zásahů lidí do přírody, tak i přírodními katastrofami. Pro tyto živočichy jsou akvária jakási archa přežití.

Mějme tedy na paměti, že vše, co se pro akvaristiku nově vyrábí je myšleno jak z důvodů pro chov potřebných, ale i z důvodu pouhého obchodu a to bychom měli umět rozeznávat. Uvedu příklad některých potřeb. Prošlo mi rukama mnoho tzv. SETŮ. Tedy akvárií s kompletním vybavením. No a některé z nich byly zoufale nepraktické. Dovolím si napsat, že například osvětlení či filtrace byly dokonce nevhodné! Je jasné, že některá nová vybavení ještě čekají na své výrobce, ale to vše přijde a nebude to tak dlouho trvat.
Je ale jisté, že ty potřeby, které jsou pro naší činnost vhodné, jsou dobré a ulehčují nám práci. Bez jakýchkoliv pochyb ale udržují životní prostředí v těch umělých nádobách s v přírodě neexistujícím biotopem, kterým říkáme akvária. No však vzpomeňte, písek z Polabí, rostliny Amazonka, ryby Asie atd., atd. Mějme tedy na paměti, že veškeré vybavení akvária, včetně živočichů, je závislé pouze na nás a na našem vědění.

J Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červenec 2020
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...