Akvaristika prošla za téměř dvousetletou historii velmi progresivním vývojem a dostala se do stádia, kdy je možné zkoušet i modelovat interiér akvária do všelijakých podob. Dvousetletá historie je myšlená v souvislosti s chovem ryb pro oko chovatele, tedy chovem zájmovým. Chov ryb pro ukojení hladu byl zaznamenán již v dávné době před několika tisíci lety. Ale i tam se objevovala potřeba lidí chovat ryby pro potěchu oka i duše, zvláště pak na východě, v Číně. Příkladem jsou KOI kapři i třeba závojnatky.
Po dobu rozvoje a poznávání života pod vodou v alternativních podmínkách bylo v akvaristice dosaženo nemalých pokroků. Jde o veliké množství poznání, ale i nových druhů přírodnin, jak z pohledu dekorace, tak objevování živých tvorů, o které neměl při vzniku akvárií nikdo ani potuchy. Díky akvaristice bylo objeveno mnoho nových druhů živočichů i rostlin. Nejvíce ale snad pokročilo poznání o chovu vodních živočichů v akváriích v době, kdy byl prokázán pozitivní vliv rostlin a obohacování vody kyslíkem činností asimilace i fotosyntézy rostlin.
Dnes máme v nabídce po akvaristy téměř neomezené možnosti výbavy a to i z pohledu nejmodernějších technologií. Sleduji ty neskutečně velké nabídky všemožné techniky všeho druhu, ať jde o osvětlení, filtraci vody či tepelná tělesa s termostatem. To ale zdaleka není vše, měl bych připomenout i automatická krmítka, CO generátory, téměř sci – fi techniku pro kopírování dne včetně postupného rozsvěcování i večerního klidu s následným zhasnutím. Některé z nich jsou k mání za běžné a dostupné ceny, jiné jsou v relacích nových automobilů. Dále máme dnes k dispozici všemožné indikátory pro určení hodnot vody pro pH, dusitany, tvrdosti vody, dusičnany, vodivost vody, včetně indikátorů obsahu kyslíku ve vodě.
Všechny tyto pomůcky ale nejsou k ničemu, když s nimi neumíme zacházet, když nevíme, k čemu vlastně jsou. Naměřené hodnoty byť tím nejpřesnějším měřidlem nejsou k ničemu, když nevíme, proč je vlastně měříme, co je dobře a co je špatně, jaké hodnoty potřebujeme k další práci. V poslední době se ale objevilo několik nových zaměření, které udávají směr novou cestou. Jsou to například NANO akvária a další směry, například akvária bez použití jakékoliv techniky, nebo snad BIOTOPNÍ akvária, ale to je směr, o který se snaží marně akvaristi po mnoho let a z logických důvodů jej doslova nelze splnit, pouze vzdáleně napodobit.
No a další takovou ani snad ne novinkou v tom pravém slova smyslu jsou akvária, která se při pohledu na ně zdají jako umělecká díla. Myslím tím akvária s živými rostlinami, kde se preferují porosty rostlin jako dekorace a kde ideje při použití nejrůznějších přírodních prostředků jsou velmi nápadité. Taková akvária lze spatřit na výstavách, na stránkách internetových i ve veřejných místnostech, kde se o akvária starají odpovědné firmy. Takovým akváriím se již v době před mnoha lety říkalo akvária „HOLANDSKÁ“.
V nejrůznějších médiích a zvláště na internetu lze spatřit mnoho až neskutečně krásných scenérií, které modelují skuteční mistři. Pořádají se výstavy i soutěže a získávají se tak noví adepti akvaristiky, kteří byli okouzleni pohledem na tato akvária. Nejde pouze o rostliny, ale k modelování interiérů akvárií se využívá všemožných přírodnin od kamenů přes různorodé dřeviny. Vše záleží na fantazii a uměleckém zpracování tvůrců.
Nakonec bych rád upozornil na to, že tato disciplína není vůbec snadná a cesta k ní je dlouhá. Jde o zvládnutí mnoha částí akvaristiky včetně určování a používání hodnot vody k jejímu dalšímu použití.
Ukázané výtvory ve videích a na obrázcích jsou v drtivé většině pouze naaranžované pro jistý účel, ale nejsou to rozhodně akvária provozovaná dlouhou dobu. Pořízení podobných vybavení akvária trvá i několik měsíců, než se vůbec do nich napustí voda. Některá doporučení je možné vyhledat v Článcích.
Jiří Růžička
0 komentářů