Filtry – pokračování

8.06.2014 | Žádné komentáře

V minulém článku jsem orientačně popsal filtry poháněné čerpadlem a dnes bych rád pokračoval s ostatními typy filtrů. Jen bych rád k tomuto opět připomněl, že o funkci filtrů jsem se i v Článcích zmiňoval již vícekrát, jak o jejich významu tak i jejich funkcích, a tak je snadné vyhledat další informace známým způsobem, a to přes vyhledávací okénko nad články, kam napíšete téma, které Vás zajímá. V tomto případě stačí do okénka napsat „filtry“.

Krom modernějších filtrů poháněných čerpadlem se v akvaristice daleko dříve používaly filtry poháněné vzduchovým kompresorkem k tomuto účelu vyráběným. Tyto tzv. vzduchovací motorky jsou v akvaristice velmi důležité všude tam, kde potřebujeme „dohnat“ deficit kyslíku ve vodě a pochopitelně i tam, kde potřebujeme uvést vodu do pohybu. Mimochodem, snad první podobné zařízení byla duše z velkého automobilu či traktoru a používala se tak, že akvarista každý večer pumpičkou tuto duši umístěnou povětšinou pod postelí, dofukoval pochopitelně ručně a pak celý následující den pomalu odpouštěl do akvárií. A zdraví akvaristy bylo zaručeno…

Tím, že se vzduchové bubliny vhánějí pod mírným tlakem do vody, stoupají vzhůru k hladině a uvádí vodu do pohybu. No, a pokud vyústění trubičky se vzduchem umístíme do svislé trubice pod vodu, způsobí to námi požadovaný efekt a tím je proud vody v ní, který se v akvaristice využívá nejrůznějšími způsoby.

A právě pohyb vody potřebujeme k tomu, abychom ji hnali skrz nejrůznější filtrační hmotu, ve které dochází k její regeneraci, tedy k potřebné biologické úpravě, a vrací ji zpět. Nejdůležitější funkce filtru je právě ta biologická, ale jeho další funkce nejsou rozhodně k opomenutí. Těmi jsou pohyb vody a zadržování mechanických nečistot. Všechny tyto funkce jsou úzce propojené.

Vzduchových filtrů se užívá všude tam, kde potřebujeme pouze pozvolný proud a klidné prostředí. Existují ale vzduchové filtry velkých výkonů, které plně nahradí filtry s čerpadly, ale to už je na uvážení chovatele podle potřeby. Vhánění velkého množství vzduchu všude tam, kde se pěstují rostliny, není žádoucí z mnoha důvodů, ale ten nejpodstatnější je, že příliš mnoho vzduchu vháněného do akvária vytěsňuje CO2, který je důležitý pro růst rostlin. Je tedy nutné volit vždy jakýsi kompromis a nádrž „vychytat“ postupnou kombinací mocnosti filtrace, nebo použitím různých typů filtrů.

Další důvod omezení pohybu vody v akváriu je ten, že mnoho druhů ryb vyžaduje svoji podstatou klidnou hladinu. Jsou to zvláště ryby labyrintní, které si staví na hladině mezi rostlinami svá pěnová „hnízda“, tedy dílko vytvořené chovnou rybou pro umístění a vylíhnutí jiker. Umírněný výkon čerpadla či vzduchového proudu volíme též v menších akváriích z pochopitelného důvodu.
Mám takovou zkušenost, že pohyb vody přes filtrační hmotu by neměl být rozhodně zběsilý. Nevolte značně výkonná čerpadla v kombinaci s malými plochami filtrační hmoty! To je bohužel začasto nabízené jako příslušenství kompletních akvarijních sad.

Stalo se mi v nedávné době, že zákaznice s malým dítětem koupila dvě červené platy a postěžovala si, že je bohužel škoda, že tak krátce v akváriu vydrží. Ptal jsem se logicky po příčinách a bylo mi divné, že uváděla jako hlavní důvod, že rybičky nevydrží „ten proud“. Až po chvíli jsem přišel na to, že se její akvárium podobá spíše ždímačce. Legenda byla taková, že zakoupily s holčičkou akvarijní sadu menší velikosti a zapojili filtr, který byl součástí sady. Onen filtr ale patřil spíše do akvária několikanásobné velikosti a jeho výkon nešel ztlumit. Jako substrát na dno byly použity skleněné čočky v křiklavých barvách a uprostřed kytička z umělé hmoty… Co na to říci? Všechno špatně! Vždy zakoupené ryby si tedy užily stav podobný centrifuze, než se vyčerpáním umořily. To je příklad špatně použitého filtru, nemluvě o nesmyslnosti kombinace onoho výrobku, tedy prodávané sady.

Pro trvalý pobyt ryb se prostě nehodí, až na výjimky, nádrž menší padesáti litrů a i to je velmi diskutabilní hranice. Dovedu si představit situaci, kdy se rodiče nepolíbení akvaristikou vydají do obchodu, a to začasto rádoby odborného, a jdou na základě trvalého nátlaku svého potomka zakoupit akvárium s rybičkou. Jasně, že je jim nabídnuto ono snadné řešení v podobě akvarijní sady, která se stává posléze vlastně vězením a zakrátko i pohřebištěm první rybičky, která je do onoho akvária vpuštěna za účelem krátkodobého pobavení k nevydržení žadonícího dítka. A je bohužel ještě i dnes běžné, že se rovnou s akváriem nese domů ona nešťastnice barevná rybička, předem odsouzená k zániku. Kdo by odolal jednoduchému řešení, že? Zvláště pak, je-li toto vše za přijatelnou cenu a vehementně doporučováno oním „specialistou“ za pultem. Brrr!

Další možné řešení je filtrace dna, tedy filtry tzv. půdní, výrobci někdy též nazýván jako filtr deskový, protože se skládá z několika perforovaných desek, které se mohou podle velikosti plochy akvária přizpůsobit. Je to filtr, který byl ve velké oblibě v osmdesátých letech, ale vím, že se dodnes, i když sporadicky, používá. Základní myšlenka nebyla rozhodně špatná a šlo o využití dna k regeneraci a podpoře biologických procesů v akváriích. O co šlo? Na dno ještě nezařízeného akvária se položilo síto či perforovaná plastová deska s jedním či dvěma vývody v rozích, kam se umístil vzduchovací kamínek. To vše se potom zasypalo štěrkem, vrstvou tak 6-8 cm, používaným běžně jako materiál pro akvarijní dno. Po zapojení vzduchového kompresorku do tohoto systému se voda v akváriu začala „propadat“ do dna a vyústěním se vracela zpět do akvária.

Tento biologický systém pracoval na základě činnosti bakteriálních kolonií obývajících dno akvária. Tím, že voda neustále procházela dnem akvária, zásobovala bakterie v něm žijící živinami a ty svojí činností vodu zbavovaly nežádoucích dusíkatých látek a transformovaly je do přijatelných koncentrací dusičnanů, které dokázaly „konzumovat“ rostliny. Pokud se rostlinám v akváriu dařilo, systém pracoval velmi zdatně. Byl ale velmi citlivý na změny a na znalosti chovatele. Pokud bylo akvárium zatěžováno přílišným podáváním potravy, nebo bylo-li přerybněné, docházelo k ucpání dna a vlastně celého systému.

Nahromaděné dusíkaté látky potom dokázaly velmi rychle dokončit dílo zkázy. Tento filtr byl a je dobrým systémem, ale pouze v rukách odborníka, znalce.
K filtrování a regeneraci akvarijní vody se jako filtrační hmoty používají nejrůznější materiály. Vždy ale musí splňovat velmi důležité parametry. Materiály, ať přírodní či uměle vyrobené, musí být inertní, dobře propustné a svojí strukturou musí být velmi rozsáhlé.

Je na místě se zmínit též o filtrech, které využívají pouze přírodní procesy založené na kořenových systémech rostlin a jejich potřebách přijímat a využívat dusíkaté látky ke svému růstu. Jsou to nejrůznější labyrinty zhotovené mimo akvárium, kudy protéká voda z něj skrz kořenové systémy rostlin. Ale i kořeny rostlin využívají některé druhy bakterií ke svému růstu a musí být v nějakém substrátu zakořeněné. Tvoří tak vlastně dobrou kombinaci biologických vlivů.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...