Nepodceňujme maličkosti

12.06.2007 | Žádné komentáře

V tomto článku bych rád upozornil na jednu velmi citlivou skutečnost, pro kterou mohou mí­t problémy s odchovem některých druhů ryb i pokročilí­ akvaristé.
Konkrétně jde o jikry, práci s nimi a o volná embrya v eleuterembryonální­ fázi. To je embryo, které se právě vylí­hlo z jikry a ještě není­ schopno samostatně přijí­mat potravu. Využí­vá tedy živiny pouze ze žloutkového či živného váčku.

Všichni, kdo jsme se chytli drápkem a odchovali nějakou tu rybí­ generaci ví­me, že nároky na odchov různých druhů ryb jsou též různé. Tato všeobecná pravda v sobě skrývá mnoho důležitých informací­. Pokusí­m se ji tedy malinko rozvést. Zprvu několik málo údajů o rozmnožování­ ryb všeobecně.

Dá se ří­ci, že nejrozší­řenější­ způsob oplodnění­ rybí­ jikry je vnější­. Pojem vnější­ oplodnění­ znamená, že odložené jikry z těla samičky jsou oplodněné samčí­ pohlavní­ buňkou(spermií­), až ve vodě, tedy mimo tělní­ dutinu samičky.
Jiný způsob oplodnění­ rybí­ho vají­čka(jikry), je tzv. vnitřní­. Děje se tak u živorodek. Ty se ještě dále dělí­ na živorodé(viviparní­) a vejcoživorodé(ovoviviparní­). Vnitřní­ oplodnění­ u těchto ryb probí­há tak, že se při páření­ dostanou spermie do těla samic a již tam oplodní­ zralé jikry.
Další­ způsob rozmnožování­ se nazývá obojetnictví­(hermafroditismus). To je ale u ryb poměrně vzácné a je známo pouze u několika málo druhů.

Pro náš článek je důležitý první­ způsob a tí­m je vnější­ oplodnění­.
Způsoby vnější­ho oplodnění­ jsou nesčetné a rafinovanost, s jakou si některé druhy ryb během svého vývoje poradily se samotným aktem reprodukce, je až neskutečně vynalézavá. Tyto návyky jsou velmi staré a vycházejí­ ze samotné historie vývoje rybí­ho druhu.

Akvaristé dobře vědí­, že některé druhy ryb jsou na podmí­nky, které potřebují­ ke tření­, velmi náročné a některým zase stačí­ pouze základní­ životní­ prostředí­ v akváriu. Jenže, ono nejde pouze o to, abychom rybám připravili vhodné prostředí­ pro jejich zdárné vytření­. To je pouze primární­ fáze odchovu. Stejně a neméně důležité, je též následně zajistit vše pro zdárný vývoj rybí­ch vají­ček, jiker. Toto nepočká a jakmile se ryby vytřou, čas nekompromisně odměřuje dobu potřebnou pro jejich vývoj. V této fázi odchovu je rybí­ vají­čko velmi zranitelné. Nejde pouze o zdárný vývoj z hlediska biologického. Jikry jsou též velmi dobrou potravou nejen pro ostatní­ druhy ryb, nebo často i rodičovského páru, ale pro většinu obyvatel vodní­ ří­še od jednobuněční­ch živočichů až po savce. Pochopitelně nemohu nejmenovat též vodní­ ptáky. Možná Vás překvapí­, že k poží­račům jiker patří­ i medvědi. Jsou to velcí­ labužní­ci a zají­mají­ se zejména o jikry lososů.

Ale abych se vrátil k tématu. Starost o snůšku jiker je jednou z velmi odborných a citlivých oblastí­ akvaristiky.
Jde v podstatě o dvě možnosti. Připravit rybám takové prostředí­, aby se v něm byly schopny o jikry postarat samy, nebo vzí­t starost o vají­čka do vlastní­ch rukou.
V tom první­m pří­padě mám na mysli ryby, které takový projev mají­ vrozený. Jako pří­klad za všechny uvedu cichlidy. V článku o skalárách jsem popisoval odchylky a změny v chování­ některých druhů ryb v souvislosti se zajištění­m svého vlastní­ho potěru. Děje se tak často u druhů ryb chovaných mnoho generací­ v zajetí­.
Je-li však tento základní­ pud u ryb zachován, dovedu si sotva představit lepší­ zaopatření­ jiker.
Často však nezbude jiné řešení­, než se ujmout rodičovství­ a to břemeno starosti o jikry vzí­t na sebe.
Na tomto mí­stě musí­m znovu upozornit na to, že zkušenosti a odborné znalosti s výtěry ryb jsou bezpodmí­nečné. Jak já, tak i kolega Ing. Filip často upozorňujeme na nezbytnost studie alespoň základní­ch podkladů a znalostí­ o chovu akvarijní­ch ryb, v tomto pří­padě o jejich rozmnožování­. Zkrátka jde o to, přečí­st si tu správnou literaturu.
Vždyť bez alespoň základní­ch znalostí­ etologie ryb by ani ti nejzkušenější­ akvaristé nebyli schopni odchovat nové, právě objevené druhy.
Před prvovýtěry se musí­ vzí­t v úvahu nejen základní­ znalosti o rybí­m druhu samotném. Jde též o to, seznámit se s domovským prostředí­m ryb, jeho specifikami a třeba i odchylkami. Dnes jsou dí­ky akvaristice po této stránce známy poměrně dobře mnohé kouty Země a tato znalost potom přispí­vá ke zdárným výsledkům při chovu i odchovu nových druhů nejen akvarijní­ch ryb.

Rád bych uvedl pří­klad na rybě, její­ž reprodukce byla mnohá léta tajemství­m a i dnes patří­ k tzv. problematickým rybám. Jedná se o neonku obecnou, či tetru neonovou, jak chcete. Je pravda, že v dnešní­ době se již všeobecně ví­ „jak na ni“, ale přiznám se, že i když mám za sebou nepočí­taně výtěrů této nádherné ryby, mnohdy mě ještě překvapí­.

Po přečtení­ druhého dí­lu budete moci sami posoudit, že i zdánlivě bezvýznamné maličkosti mohou být při odchovu ryb velmi důležité.

Pokračování­

Foto: Ach ta láska…

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Červen 2007
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...

Vzkazy 2023/20

Vzkazy 2023/20

  Když budu psát něco o řasách a jejich výskytu v akváriích, mnozí se chytí za hlavu a řeknou si, no ještě toho trochu… Řasy jsou skutečně začasto značným problémem a hlavně pro ty, kteří ještě nepronikli do tajů akvaristiky a bojují ve svém akváriu s mnoha...

Vzkazy 2023/19

Vzkazy 2023/19

Pana Ondru nepotěším a pokud má někdo podobné trable s rybami, musí tuto informaci přijmout ať chce či ne. Pan Ondra mi telefonoval a potřeboval doporučit léčbu podivně se chovající rybě. No a myslím, že by bylo dobré o tom napsat několik řádků i pro naše čtenáře....

Rozmnožování ryb

Rozmnožování ryb

U většiny ryb, a to jak mořských i sladkovodních, dochází k rozmnožování tzv. vnějším oplozením. Co to znamená? U těchto druhů ryb dochází k oplodnění jiker, tedy vajíček, až ve volné vodě, kdy samička vypustí jikry do vody a sameček v tu chvíli uvolní spermie a...

Vzkazy 2023/18

Vzkazy 2023/18

Je to zvláštní pocit… Před časem jsem navštívil akvaristu, který měl vzorně vedené akvárium, vodu víc než křišťálovou, malé množství rostlin, ale velmi dobře rostlých, obložených velkými křemeny a mezi nimi plavaly ryby několika druhů. S tím, že bychom měli v jedné...

Vzkazy i to ostatní

Vzkazy i to ostatní

Nechtěl jsem, ale musím! S nadsázkou hlásím, že začínáme osmnáctý rok Článků…   Nejsem si jist, zda mám tuto zprávu uvádět jako zajímavost či kam ji zařadit. Všiml jsem si v poslední době, že v některých článcích, kde se popisuje návod na chov či odchov...

 Venkovní nádrže

 Venkovní nádrže

No tak nevím, nevím, jeden den čtu, že se buďto při oteplení uvaříme, nebo upečeme a hned druhý den vyjde článek, že spějeme do doby ledové… Už je to v dnešní době tak, téměř veškerá média soutěží o sledovanost a tak se asi všeobecně rozhodlo, že se bude strašit a...