Vzkazy (15)

21.03.2007 | Žádné komentáře

V dnešní­ch vzkazech bych rád upřesnil některé základní­ a stále opakované informace, které jsou ale velmi důležité. Pokročilí­ akvaristé mi jistě prominou, ale mám k tomu pádný důvod. V minulých dnech jsem vyslechl, nezávisle na sobě, několik začí­nají­cí­ch akvaristů, kteří­ nakoupili nová akvária v prodejnách, kde jim byly poskytnuty mylné instrukce.
Nemám z toho radost, protože zvláště u začí­nají­cí­ch akvaristů je to prohřešek dosti podstatný.

V první­ řadě jde stále o dokola se opakují­cí­ problém s praní­m filtrační­ náplně. Jistě, že prát! Filtrační­ náplň, jde v drtivé většině o molitanovou houbu, je v podstatě jakousi regenerační­ popelnicí­, ve které dochází­ v první­ řadě k zachycování­ mechanických nečistot, ale její­ důležitou úlohou je též upravovat biologicky hodnoty vody na přijatelnou mí­ru. To se děje za účasti bakterií­, které dokáží­ odbourat, nebo oxidací­ proměnit nežádoucí­ látky na látky přijatelné. Znovu, již po několikáté upozorňuji na množství­ veličin, které znehodnocují­ vodu v tak malém prostoru, jako je akvárium.

Jsou to výkaly ryb, jak močovina, tak tuhé výkaly, nespotřebovaná potrava, zbytky uhynulých částí­ rostlin, segmenty(jak mechanické, tak chemické) dekorace. To vše má negativní­ vliv na chemické složení­ vody, ve které žijí­ živočichové. Mnohdy na hranici mezi životem a smrtí­! A to pouze z důvodu neodborných a mylných informací­.
Jistě, že si dovedu představit filtr, který pracuje téměř bez údržby a který tedy není­ třeba pravidelně obnovovat. Jsou to filtry se speciální­ náplní­, ale hlavně, musí­ být ve službách akvaristy odborní­ka. Myslí­m tí­m člověka, který je vybaven teoretickým i praktickým vědění­m, a který si již uvědomuje biologické pochody ovlivňují­cí­ chod akvária s živými tvory.

Jde o velmi citlivou disciplí­nu akvaristiky, které se ří­ká biologická rovnováha. Abych Vám dovedl jednoduše přiblí­žit podstatu takového akvária, zmí­ní­m se o jeho podobě.
Začnu velmi pří­močaře. Ve drtivé většině jsou akvária vzhledem k množství­ vody v nich přerybněná. Bez potřebné techniky bychom nikdy nemohli sledovat několik druhů ryb, jak se v hejnech prohánějí­ stolitrovým akváriem. Tedy mohli, ale pouze krátký čas. Za několik dní­ by se voda v akváriu bez vzduchování­ a filtrace začala kazit. Jak by to dopadlo s rybami nemusí­m ani popisovat. A právě k tomu nám, ale hlavně živým organismům v akváriu, pomáhá technika. Alespoň částečně tak můžeme napodobit pří­rodu a vytvořit pro život v akváriu přijatelné podmí­nky. Je potom už jen na nás, jak přijatelné prostředí­ dokážeme vytvořit. Na tom také mají­ velký podí­l ony rady od odborní­ků v prodejnách pro chovatele. Zvláště pak, jedná-li se o začí­nají­cí­ akvaristy. Proto jsou odborné rady tak důležité a proto neustále zdůrazňuji jejich potřebu ve specializovaných prodejnách.

Pro biologickou rovnováhu v akváriu je též důležité osvětlení­ a živé rostliny, ale ty teď pominu, protože pí­šu o technické filtraci. Vraťme se tedy k ní­.
ňekli jsme si, že voda, která prochází­ filtrační­ hmotou se čistí­ mimo jiné též od mechanických nečistot. To je jasné a myslí­m, že nikomu nemusí­m vysvětlovat oč jde. A právě ty jsou pro dobrý chod filtru důležité. Po nějakém čase se totiž filtrační­ hmota začne těmito nečistotami zanášet. S proudem vody se ale do filtru dostává též potřebný kyslí­k, který je důležitý pro funkci bakterií­. Omezený průtok vody ucpanou filtrační­ hmotou přestane bakterie v ní­ zásobovat kyslí­kem a začí­ná problém. Bakterie v podstatě přestanou pracovat.
Filtrační­ hmota přesycená odpadní­mi látkami začne vodu v akváriu doslova otravovat. Přestanou též fungovat další­ důležité funkce filtru a to okysličování­ a pohyb vody. U těchto funkcí­ také záleží­ na tom, čí­m vodu přes filtrační­ hmotu čerpáme. Zda se jedná o vodní­ čerpadlo či o vzduchovací­ trysku, nebo kamí­nek. Totálně ucpaný filtr se potom zbortí­ do sebe a tí­m uzavře průchod vody docela.

Proto je velmi důležité filtrační­ hmotu z filtru pravidelně proplachovat ve vlažné vodě a tí­m zajistit bezproblémový průtok vody.

A co bakterie? Nemusí­te se bát. Kolonie bakterií­ se sice částečně naruší­, ale velmi rychle se v akváriu zregeneruje a začne zase pracovat. Pozor ale, při proplachování­ filtrační­ hmoty dbejte, aby se do ní­ nedostaly chemické látky v podobě jaru či sava! To je hrubá chyba a tí­m kolonii bakterií­ jistě zničí­te. Potom trvá několik týdnů, než se správná činnost filtru obnoví­.

A co tedy ony filtry bez údržby? To je kapitola sama o sobě. Buď se velikost kapacity filtru přizpůsobí­ velikosti akvária, nebo se přizpůsobí­ počet chovaných živočichů velikosti a kapacitě filtru. Jde zkrátka o to, aby filtr svou kapacitou stačil odbourávat dusí­katé látky i mechanické nečistoty. Pro představu, biologický filtr pro sladkovodní­ akvárium velikosti dvou set litrů s běžnou rybí­ obsádkou, by byl přibližně stejně veliký jako akvárium samotné. Naví­c, v takovém filtru je nutné použí­t mimo jiné i osvětlení­ pro rostliny, př. i pro zelené řasy.

Dále bych rád upozornil na chybné rady ohledně nově donesených ryb z akvaristické prodejny. Pominu dnes rady spojené s karanténou. V jednom z minulých článků jsem karanténu ryb popisoval dosti podrobně.
Zmí­ní­m se o variantě, která je běžná, i když chybná. Jedná se o umí­stění­ nově zakoupených ryb bez karantény do již fungují­cí­ho akvária.
Tedy, rozhodneme-li se již pro tuto špatnou verzi, nebo nemáme-li jinou možnost, je i tak nutné dodržet několik málo rad.
Sáček s vodou a s rybami položte na hladinu vody v akváriu. Po půl hodině se teplota vody v sáčku postupně vyrovná s teplotou vody v akváriu a nezpůsobí­te tak rybám při přelovení­ teplotní­ šok. A teď pozor. Nikdy nelijte vodu ze sáčku i s rybami do akvária. Vždy dbejte na to, aby voda z cizí­ho prostředí­ nepřišla do již zaří­zeného a fungují­cí­ho akvária. Toho docí­lí­te jednoduchou cestou. Nemáte-li elementku, připravte si sklenici s vodou z akvária. Potom přes sí­ťku slijte vodu do odpadu a ryby ze sí­ťky vložte do připravené sklenice. Ty po chví­li, alespoň za další­ půlhodinu, opět přelijte přes sí­ťku. Ryby potom už můžete vložit rovnou do akvária.

Upozorňuji ale, že tato praktika je špatná a bez karantény není­ dobré nově poří­zené ryby do již zavedeného akvária k ostatní­m živočichům vpouštět! Hrozí­ infekce.

Foto: Barclaya longifolia, pro pana doktora.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Březen 2007
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...