Velikost nádrže versus životní­ prostředí­

27.02.2007 | Žádné komentáře

Již z názvu je jasné, jakým směrem se bude dnešní­ článek ubí­rat. Všeobecně se má za to, že čí­m větší­ akvárium, tí­m lepší­. V podstatě s tí­m lze souhlasit, ale protože jsme na akvaristických stránkách, dovolte, abych tento názor rozvedl a možná malinko poopravil.

Prvotní­ myšlenka, která mnohé napadne při zařizování­ akvária je ta, že „pro začátek nějaké malé“…Je to právě opak toho, co by mělo být správné. Ale pozor! Ne z toho důvodu, že malé akvárium je špatné či nevhodné. Je to z toho důvodu, že malé akvárium je obtí­žnější­ na údržbu. Malá nádrž potřebuje zkrátka již zkušenější­ pří­stup.
Pí­ši-li o malém akváriu, mám na mysli obsah přibližně do 50. litrů.
Co limituje velikost akvária? Důvodů je ví­c, ale ty nejčastější­ jsou dva. Možnost jeho umí­stění­ a chovatelský záměr.
Ten první­ důvod je každému jasný. Je-li v bytě či jiném interiéru volné určité mí­sto, zhotoví­ se akvárium na zakázku podle mí­ry.

Bude-li nádrž klasických rozměrů dejme tomu 100x40x40, máme poměrně mnoho možností­ a je tedy pouze na nás, jaký styl a jaké ryby zvolí­me.
Můžete-li si dovolit větší­ akvárium, např. 150x50x55, můžete se pustit již do větší­ho projektu. Tam se potom využí­vá fantazie a dovednosti tvůrce. Pozor jen na použité materiály! Měly by být inertní­ a neostré povahy. Toto je námět na mnoho další­ch článků a v budoucnu se tí­mto budu jistě zabývat.

Musí­m ale napsat, že se mi velmi lí­bí­ netypické nádrže. Lepení­ akvárií­ silikonkaučukovými lepidly umožnilo vytvářet neskutečně fantastické tvary. Taková akvária mají­ třeba lichý počet stěn, či nakloněné boky. Jsou to velmi hezké projekty, ale musí­me počí­tat s tí­m, že taková akvária se již po přenesení­ na jiné mí­sto dají­ těžko použí­t. Jejich krása vynikne totiž pouze na tom mí­stě, kam byla původně určena.

No a jako poslední­ bych rád zmí­nil právě ta malá akvária, o kterých byla již řeč. Zmiňuji se o nich též proto, že jsem obdržel právě na toto téma dotaz.

Malá akvária a jejich využití­.

Malé akvárium je velmi potřebné zvlášť pro odchov akvarijní­ch ryb. Pominu-li elementky, pak jsou to právě ta akvária, v kterých odchováváme plůdek do velikosti, která již není­ pro chovatele a zvláště pak pro samotný potěr kritická. Chovatelé ví­, o čem pí­ši.
Chtěl bych se ale dnes zmí­nit o malých akvárií­ch jako o nádrží­ch na stálé umí­stění­ ryb v interiéru. Dotaz byl jednoduchý a jeho podstatou byl nápad mladé dí­vky, poří­dit si akvárium v pokojí­ku, kde má ale málo mí­sta. Psala, že délka akvária by mohla být pouze 45 cm.

Nebojte se zařizovat taková akvária, ale dodržujte pravidla, která jsou důležitá. Věřte, že udržování­ potřebné rovnováhy v takovém akváriu je věc velmi citlivá.
Akvárium malého typu se lehce přesvětlí­. Co to znamená? Stačí­ silnější­ světelný zdroj a brzy se objeví­ první­ řasy. Objeví­ se tí­m spí­še, že v tak malém prostoru se velmi snadno překrmí­ a následkem je zvýšený obsah živin ve vodě. V souvislosti s řasami je to pří­mo ideální­ kombinace pro jejich tvorbu. To jsme ale teprve na začátku.
Jistě se Vám bude lí­bit hejno rybek v akváriu v odborné prodejně či u kamaráda. Zatouží­te po takovém a to je první­ krok ke zkáze. Pozor! Je velmi důležité nepřerybňovat malá akvária. Malé množství­ vody se velmi rychle nasytí­ vylučovanými exkrementy a hodnoty vody se rychle dostanou do nežádoucí­ch čí­sel. Připočtěte si zbylé, nespotřebované krmení­ a problém je na světě. Budete-li mí­t to štěstí­ a zjistí­te-li včas první­ pří­znaky otravy ryb, bývá ještě možnost nápravy. Ale opět musí­m připomenout, že v tak malém množství­ vody se hodnoty vody mění­ tak rychle, že stačí­ hodina či dvě a katastrofa je dokonána.
Nezapomeňte, že akvária plná ryb v odborných prodejnách nejsou ukázkou jejich chovu! Tam podléhají­ zcela jiným pravidlům a denně se udržují­. Nemají­ tedy s interiérovými nádržemi nic společného.

Mějme tedy na paměti, že jedna z věcí­, která může pomoci částečně zmí­rnit vliv nečistot na chemismus vody je technika. Vhodný vzduchový filtr, který alespoň jednou v týdnu propláchneme vlažnou vodou se postará o nejnutnější­ ohlí­dání­ vašeho akvária. Pozor! Není­ pravda, že velký filtr je vždy lepší­. U malých akvárií­ je volby velikosti filtru dosti důležitá. Postačí­ malá filtrační­ vložka z molitanu.

Akvárium osázejte rostlinami tak, aby nepřerůstaly. V malém akváriu hrozí­ jejich přemnožení­ a to také není­ vhodné. Je dobré udržovat jakýsi pořádek v růstu rostlin. Udržujte v kondici jednu dominantní­ rostlinu, např. nějaký druh Echinodoru. Ten tvoří­ zároveň velmi dobrý biologický filtr!

A nakonec bych se rád zmí­nil o rybách, které jsou tou nejvýznamnější­ součástí­ akvária.
Je dobré si znovu zopakovat, že množství­ ryb v tak malé nádrži vede k problémům s tragickým koncem. Budeme-li ve volbě rybí­ obsádky uvážliví­, můžeme se problémům zcela vyhnout a ještě mí­t v bytě nádherné a zdravé akvárium.
Je dost druhů ryb, které můžeme s úspěchem chovat v malé nádrži. Stěží­ zde mohu všechny jmenovat, ale je možné se držet jistých ukazatelů. Mnoho Vám napoví­ velikost ryby v dospělosti, její­ projevy chování­, snášenlivost a také nároky na potravu.
Dovedu si dost dobře představit chov v malé nádrži např. malých druhů cichlid doplněné párem sumečků. Můžete též zvolit malé druhy čichavců. Tetry jsou též velmi vhodné, protože téměř neznečišťují­ vodu. Pozor! Vyhněte se živorodkám. Živorodky mají­ velmi rychlou látkovou výměnu a znečišťují­ tedy vodu daleko rychleji než ostatní­ ryby. Jako nevhodné ryby do takového akvária mohu jmenovat ještě napří­klad závojnatky.
Zdůrazňuji znovu malý počet ryb a opatrnost při krmení­. Jsem tu zase se známou, ale pro akvaristiku velmi důležitou větou, pozor na překrmování­! U malých akvárií­ to platí­ dvojnásobně.

A tak mi nakonec nezbývá, než Vám popřát hodně úspěchů s malými akvárii. Pozor ale, malé akvárium je velmi citlivé na změny chemismu vody a s tí­m také na problémy se zdraví­m ryb!
Máte-li ten samý nápad jako ona dí­vka, napište, rád Vám poradí­m konkrétně.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Únor 2007
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...

Vzkazy 2023/20

Vzkazy 2023/20

  Když budu psát něco o řasách a jejich výskytu v akváriích, mnozí se chytí za hlavu a řeknou si, no ještě toho trochu… Řasy jsou skutečně začasto značným problémem a hlavně pro ty, kteří ještě nepronikli do tajů akvaristiky a bojují ve svém akváriu s mnoha...

Vzkazy 2023/19

Vzkazy 2023/19

Pana Ondru nepotěším a pokud má někdo podobné trable s rybami, musí tuto informaci přijmout ať chce či ne. Pan Ondra mi telefonoval a potřeboval doporučit léčbu podivně se chovající rybě. No a myslím, že by bylo dobré o tom napsat několik řádků i pro naše čtenáře....

Rozmnožování ryb

Rozmnožování ryb

U většiny ryb, a to jak mořských i sladkovodních, dochází k rozmnožování tzv. vnějším oplozením. Co to znamená? U těchto druhů ryb dochází k oplodnění jiker, tedy vajíček, až ve volné vodě, kdy samička vypustí jikry do vody a sameček v tu chvíli uvolní spermie a...

Vzkazy 2023/18

Vzkazy 2023/18

Je to zvláštní pocit… Před časem jsem navštívil akvaristu, který měl vzorně vedené akvárium, vodu víc než křišťálovou, malé množství rostlin, ale velmi dobře rostlých, obložených velkými křemeny a mezi nimi plavaly ryby několika druhů. S tím, že bychom měli v jedné...

Vzkazy i to ostatní

Vzkazy i to ostatní

Nechtěl jsem, ale musím! S nadsázkou hlásím, že začínáme osmnáctý rok Článků…   Nejsem si jist, zda mám tuto zprávu uvádět jako zajímavost či kam ji zařadit. Všiml jsem si v poslední době, že v některých článcích, kde se popisuje návod na chov či odchov...

 Venkovní nádrže

 Venkovní nádrže

No tak nevím, nevím, jeden den čtu, že se buďto při oteplení uvaříme, nebo upečeme a hned druhý den vyjde článek, že spějeme do doby ledové… Už je to v dnešní době tak, téměř veškerá média soutěží o sledovanost a tak se asi všeobecně rozhodlo, že se bude strašit a...