Fortel, zkušenost, praxe…

11.02.2007 | Žádné komentáře

Tento článek patří­ mezi ty, které je dobré neopomenout a vzí­t si z něj alespoň základní­ ponaučení­. Jde o to, že mnoho zkušeností­ se prostě předat nedá a ač se budete snažit sebeví­c, vše prostě nevyčtete, i když to bude pří­mo před vámi na papí­ře napsané.
Platí­ to bez výhrady pro všechny. Není­ vůbec ostuda, bude-li se zkušený akvarista ptát kolegy na radu či pomoc v chovu. Nikdo nezná všechno a i odborní­k se občas rád poradí­.
Kdyby se totiž dalo vše tak jednoduše předat, jak si mnozí­ myslí­, neexistovaly by donekonečna se opakují­cí­ diskuse na mnoha stránkách internetu a nejen tam.
Nedávno jsem se probí­ral starší­mi čí­sly A+T a zjistil jsem, že články, které vycházely před třiceti lety, se opakují­ stále dokola i dnes.

Pozor ale, toto není­ kritika. I když se daná témata stále opakují­, téměř vždy se dá nají­t nějaký rozdí­l. Nějaký ten nový poznatek, který posune problematiku o pí­ď dopředu.
Toto téma je také o tom, že když dva dělají­ totéž, není­ to totéž. Budu-li se bavit o nějakém problému s akvaristou, který má podobné výchozí­ podmí­nky pro chov jako já, můžeme si notovat. Budu-li probí­rat podobné téma s někým, kdo chová ryby v rozdí­lných podmí­nkách, můžeme mí­t názory rozdí­lné.
Pí­šu to proto, že rada nemusí­ být pro každého stejná. Pravdu je pak třeba hledat.
Z Vašich dopisů a z vlastní­ zkušenosti ví­m, že úspěchy s chovem a hlavně s odchovem jsou zpočátku mizivé, ale věřte, že akvaristika je zají­mavá právě tí­m. Neexistuje totiž přesný návod jak na to. Jak jsem již napsal výše: můžete mí­t takový návod před očima, ale protože jsou vaše zkušenosti prozatí­m omezené, nelze vše pochopit.

Vždyť každý, byť zkušený akvarista dobře zná problémy, které mu nastanou po přestěhování­. Jde o to, že druhy ryb, které léta choval, se mu stanou nejednou na nějaký čas tvrdým oří­škem.
Jde hlavně o vodu, ale nejen o tu. Jsem přesvědčen, že velmi důležité je též umí­stění­ akvária. Pochopitelně hraje svoji roli světlo, teplota, frekvence pohybu kolem akvária a mnoho další­ch faktorů. Může to být ale ještě něco, co prostě prozatí­m neumí­me změřit a nebo to podceňujeme a nebereme v úvahu. Mohou to být napří­klad vlivy magnetismu či jiných veličin.

Zají­mavý byl můj pokus, který jsem provedl již před mnoha lety zcela záměrně.
Tehdy jsem napustil dvě různá akvária, která byla umí­stěna vedle sebe. Tedy shodná vzdálenost od okna, stejná velikost, shodné osvětlení­, výška vodní­ho sloupce, pochopitelně shodné chemické a fyzikální­ vlastnosti vody, dekorace, ryby, technika, ¨rostliny, krmení­….Pro zjednodušení­ celého pokusu jsem akvária vybavil pouze štěrkem na dně a plovoucí­mi rostlinami. š lo o Ceratopteris.
Prostě akvária dvojčata. Tak jsem je také pojmenoval.
Již po několika dnech jsem zaznamenal první­ rozdí­ly.
Nebudu uvádět mnoho další­ch podrobností­, ale závěr z tohoto pokusu je velmi zají­mavý. Přibližně po půl roce jsem musel konstatovat, že obě akvária se chovají­ zcela rozdí­lně.
Nešlo pouze o různé zákaly vody či jiné „dětské nemoci“, šlo o zásadní­ a naprosto odlišné projevy.
Vodu jsem během pokusu měřil, hlí­dal teplotu, odměřoval stejné dávky krmení­, pral filtry ve stejnou dobu a čistil nádrže stejnými prostředky.
Rostliny v první­m akváriu rostly dobře a tak i ostatní­ s tí­m spojené projevy se v akváriu ubí­raly tí­m zdárným směrem. V druhém akváriu jsem ale od začátku bojoval s problémy. Po několika měsí­cí­ch se první­ akvárium projevovalo jako hezké, čisté akvárium se zdravými rybami, ale druhá nádrž byla velmi zubožena a tak jsem i z nedostatku mí­sta raději pokus ukončil.

Tuto zkušenost jsem si ověřil záměrně proto, že se mi na schůzí­ch v našem klubu několikrát podobné zprávy donesly z praxe zkušenější­ch akvaristů. Byla to pravda.

Tento pří­klad uvádí­m z toho důvodu, abyste si představili mnohotvárnost projevu života v akvárií­ch a nehledali zaručený návod. Neexistuje. Existují­ pouze vodí­tka, kterými se můžete ří­dit při vlastní­ch postupech.
Uvádí­m to ale také proto, abyste nezoufali při neúspěšném zakládání­ akvária či později napří­klad při neúspěšných odchovech. Chce to zkrátka vlastní­ zkušenosti a věřte, zabývám se aktivně akvaristikou několik desí­tek let a jak už to tak bývá, čí­m ví­ce zkušeností­ a vědomostí­ mám, tí­m ví­ce si uvědomuji jejich nedostatek.

Věřte tedy, že i při tom nejpoctivější­m pří­stupu k reakcí­m na Vaše dopisy se může stát, že Vám – byť dobrá rada – bude k ničemu.

Vydržte tedy a pište, věřte, že správná rada existuje, ale vždy je dobré ji kombinovat s vlastní­ zkušeností­. Akvaristika se Vám jistě odvděčí­.
A ještě něco, mám takovou zkušenost, že cesta k tomu správnému a ve své podstatě jednoduchému řešení­ vede často přes nekonečné a složité postupy. Jde zkrátka opět o tu trpělivost.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Únor 2007
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...

Vše dobré do roku 2024 přeje kolektiv DAJANY   Karáskové jako škodiči a karáskové jako miláškové   Karas obecný - Carassius carassius, karas stříbřitý – Carassius gibelio, karas zlatý – Carassius auratus, Závojnatka – Carassius auratus auratus, karas...

Vzkazy 2023/28

Vzkazy 2023/28

Nejprve pěkný pozdrav všem chovatelům a akvaristům zvlášť. Štědrý den se kvapem blíží a mnozí z nás si oddychnou, až zasednou ke svátečnímu stolu, že to vše mají za sebou a u mnohých teprve zavládne ta pravá sváteční nálada a chvíle klidu.   Akvaristika je ale...

Může se ryba utopit?

Může se ryba utopit?

Případný úsměv nad dnešním titulkem není na místě. Ryby se skutečně můžou utopit a dokonce se to stává v akváriích poměrně často. Tedy nejen v akváriích. Stane se to vždy, když červené krvinky v krvi přestanou mít schopnost zásobovat tělo kyslíkem. Zkušenější už...