Ještě něco o závojnatkách

27.11.2006 | Žádné komentáře

Dnes bych rád reagoval na dotaz paní­ Dagmar. Týkal se závojnatek umí­stěných ve dvacetilitrovém akváriu. Slí­bil jsem, že odpověď zveřejní­m brzy a tady je.

Stále diskutované závojnatky jsou jedny z nejdéle chovaných a šlechtěných okrasných ryb.
Tyto krásné ryby mají­ mnoho vyšlechtěných forem a důležité je, že rozhodně ne všechny mají­ stejné nároky. Shodou okolností­ jsem podobný článek psal nedávno na Zví­řetní­ku, ale týkal se ví­ce pří­pravy závojnatek na zimu v souvislosti s ochlazování­m vody na podzim.
Tento článek pí­ši také z toho důvodu, že se v souvislosti se závojnatkami uvádí­ mnoho nepravd a mylných názorů, které se bohužel opakují­ stále dokola a dokonce i v odborných prodejnách, kde bychom to měli čekat nejméně!

Chtěl bych při této pří­ležitosti také zmí­nit jeden důležitý fakt, který s tí­m úzce souvisí­.
Jde o články v knihách a časopisech, bohužel i odborných, které se v mnoha pří­padech rozchází­ se skutečností­. Jistě, odborné knihy mají­ odborné recenzenty, kteří­ velmi odborně a pečlivě údaje kontrolují­ a pří­padně po dohodě s autory opravují­, ale žádný autor ani jeho posuzovatel nemůže mí­t zkušenosti se všemi druhy ryb. Proto se stává, že jisté články jsou prostě upravené podle předchozí­ch autorů a podrobnosti, které se týkají­ chovů či odchovů určitých druhů ryb, jsou prostě opsány. Je to pochopitelné a každý zkušený autor také na konci svého dí­la uvádí­ použitou literaturu. Lidský život je zkrátka pro akvaristiku pří­liš krátký.
Problém nastává, když autor své články upravuje podle zastaralých či nepravdivých údajů. Někdy se jedná ale o tak zřejmé chyby, že je to až zarážejí­cí­.
Uvedu několik chybných údajů, které se v souvislosti se závojnatkami již léta opakují­ a bohužel se tak dostávají­ do povědomí­ široké veřejnosti. Je s podivem ale, že je hlásají­ i prodavači v odborných prodejnách. Potvrdila mi to poslední­m dopisem i pani Dagmar.
Chybné mýty:

1. Závojnatky nepotřebují­ vzduchování­
2. Závojnatkám stačí­ studená voda
3. Závojnatky v kulatém akváriu
4. Závojnatky nepotřebují­ osvětlení­

Nejprve si řekněme, co je vlastně vzduchování­. Zdaleka nejde jen o okysličování­ vody v akváriu vhánění­m různými kompresorky vzduchu do akvária. A už vůbec nejde pouze o potřebu ryb. Vzduchování­ způsobuje i pohyb vody, který je velmi důležitý pro chemické i biologické procesy v ní­. Pro představu uvedu, že kdyby ryby samotné vzduchování­ nepotřebovaly, poznali bychom velmi brzy, co dokáže tzv. stojatá voda. Vždyť i v dobách, kdy vzduchovací­ kompresorky neexistovaly(tu dobu pamatuji), se akvaristé pokoušeli všemi možnými způsoby pří­sun vzduchu do akvária zabezpečit(pneumatiky od traktoru, válce s pí­stem a dokonce i kvedlačky). Proč? Odpověď je jednoduchá. Brzy totiž poznali, že se vzduchování­m se zbavili mnoha problémů. V počátcí­ch se sice nevědělo přesně proč, ale fungovalo to. Dnes ví­me daleko ví­ce, než naši kolegové v počátcí­ch akvaristiky, ale přesto, jak jsem již uvedl, se některé nepravdy mezi lidmi udržují­ dodnes a škodí­.
Vrátí­m se k závojnatkám, které jsou, i když některé jejich formy tak nevypadají­, stejně tak náročné na kyslí­k ve vodě jako jiné ryby. S tou nenáročností­ na kyslí­k je to tak: blí­zký pří­buzný závojnatek, karas obecný, který žije i v našich vodách je opravdu méně náročný na obsah kyslí­ku ve vodě, ale ve vodě pří­rodní­ za úplně jiných podmí­nek. Akvárium s pří­rodní­mi lokalitami nelze porovnávat. Ale je nutné vidět také druhou stranu mince. A to s jakými rybami se karas obecný srovnává.
Takže je opravdu nutné závojnatkám připravit plnohodnotné podmí­nky jako ostatní­m rybám a neodsoudit je na doživotní­ trápení­ v nedostatečně vybaveném akváriu. Vždyť vzduchovací­ motorek pro jedno akvárium se dá dnes poří­dit velmi lacino.

Jak je to s tou studenou vodou. Tam platí­ to samé pravidlo. Karas zlatý, z kterého byla závojnatka, tak jak ji dnes známe vyšlechtěná, je již dávno mimo hru. Ryby o kterých pí­ši, jsou potomci mnoha generací­ chovaných v zajetí­ a jako takové jsou daleko náročnější­ na prostředí­ ve kterém žijí­. Mimochodem, drtivá většina závojnatek na našem trhu pochází­ z importu. Jsou odchovány v teplé vodě a ještě ke všemu v rybní­cí­ch či v umělých bazénech. Celosvětová produkce jde do miliíłnů a pouze v USA se za jediný rok prodá téměř 60 miliíłnů závojnatek.
U běžných forem doporučuji teplotu okolo 20 °C a u vzácnější­ch se držte raději 23 °C.
Napří­klad v panelákovém bytě ale přitápět nemusí­te.

Kulaté akvárium je doufám již v dnešní­ době přežitek a trvalé umí­stění­ jakýchkoliv ryb v něm je špatný počin a měli bychom se mu vyhnout. Před několika lety jsem viděl na jedné výstavě skleněnou kouli a v ní­ několik závojnatek. Zmí­nil jsem se pořadateli a ten mne dost nešťastně odbyl, že je to pouze po čas výstavy. Jasně, ale mnozí­ návštěvní­ci si vezmou jistě pří­klad a to je špatně.

S osvětlení­m je to zrovna tak. Ryby mají­ světlo ve svém biologickém režimu zakíłdováno jako každý živočich, který mnoho svých projevů a potřeb podle délky denní­ho světla reguluje. Světlo je pro život ryb velmi důležité a tak nevěřte radám v tom smyslu, že světlo není­ nutné. Není­ to pravda.
Ještě odpověď paní­ Dagmar. Světlo můžete na dva sváteční­ dny nechat vypnuté, ale je-li akvárium alespoň částečně umí­stěno u okna. Ve Vašem pří­padě bude dobré umí­stit akvárium u okna a ze strany denní­ho světla ho zastí­nit např.tmavým kartíłnem. Při odjezdu na ví­kend kartíłn odstraňte a dopřejte závojnatkám světlo denní­. Rozhodně nenechávejte celé tři dny nepřetržitě sví­tit.
Krmit je po dobu ví­kendu nemusí­te, jestliže během týdne pravidelně potravu podáváte.
Ještě jedna důležitá věc. Pro závojnatky nekupujte krmivo s vysokým obsahem proteinů!
Rozhodně by neměly dlouhodobě přijí­mat krmivo s obsahem proteinů nad 40%. Jde o jejich zdraví­. Mimochodem, obsah proteinů by měl být uveden na obalu každého krmiva.
Na stránkách Dajana Pet si otevřete rubriku produkty a podí­vejte se na krmiva pro závojnatky. Zjistí­te, že jich je dokonce ví­ce druhů. Budete-li krmit pouze suchým umělým krmivem, je dobré je stří­dat. Podávejte též krmivo sušené pří­rodní­, např. larvy hmyzu.
Kupujte tedy potravu určenou speciálně pro závojnatky a krmte rozhodně krmivem kvalitní­m.

Nejvhodnější­ pro závojnatky je umí­stění­ ve větší­ nádrži se svými družkami. Závojnatky nejsou rády samy! Takže vždy alespoň dvě! Tyto sympatické ryby mají­ ale různé zvyky, které jim musí­te prominout, a na které se musí­te připravit. Když mají­ hlad ryjí­ ve dně. Takže je nutné rostliny obložit velkými kameny, nebo zasadit do květináčků. Mimochodem, budete-li se chtí­t závojnatkám věnovat po stránce odchovu, připravte se na velkou vodu. Odchov závojnatek bych spí­še zařadil do odbornosti rybní­kářské nežli do akvaristiky.

Musí­m ale nakonec napsat, že závojnatky jsou robustní­ ryby, které jsou dosti odolné a jen tak je nic neporazí­ a tak mnohdy zbytečně dlouhou dobu trpí­, aniž by jejich majitel cokoliv tušil. Dodržujte tedy alespoň základní­ pravidla. Závojnatky se Vám jistě odmění­ svou vitalitou a krásným vybarvení­m.

Se závojnatkami Vám všem přeji mnoho hezkých chvil, Jiří­ Růžička.

Foto: Závojnatky ve věku přibližně jednoho roku.

Ohodnoťe, prosím, článek

4.71/5 (17)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Listopad 2006
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...

Vzkazy 2023/20

Vzkazy 2023/20

  Když budu psát něco o řasách a jejich výskytu v akváriích, mnozí se chytí za hlavu a řeknou si, no ještě toho trochu… Řasy jsou skutečně začasto značným problémem a hlavně pro ty, kteří ještě nepronikli do tajů akvaristiky a bojují ve svém akváriu s mnoha...

Vzkazy 2023/19

Vzkazy 2023/19

Pana Ondru nepotěším a pokud má někdo podobné trable s rybami, musí tuto informaci přijmout ať chce či ne. Pan Ondra mi telefonoval a potřeboval doporučit léčbu podivně se chovající rybě. No a myslím, že by bylo dobré o tom napsat několik řádků i pro naše čtenáře....

Rozmnožování ryb

Rozmnožování ryb

U většiny ryb, a to jak mořských i sladkovodních, dochází k rozmnožování tzv. vnějším oplozením. Co to znamená? U těchto druhů ryb dochází k oplodnění jiker, tedy vajíček, až ve volné vodě, kdy samička vypustí jikry do vody a sameček v tu chvíli uvolní spermie a...

Vzkazy 2023/18

Vzkazy 2023/18

Je to zvláštní pocit… Před časem jsem navštívil akvaristu, který měl vzorně vedené akvárium, vodu víc než křišťálovou, malé množství rostlin, ale velmi dobře rostlých, obložených velkými křemeny a mezi nimi plavaly ryby několika druhů. S tím, že bychom měli v jedné...

Vzkazy i to ostatní

Vzkazy i to ostatní

Nechtěl jsem, ale musím! S nadsázkou hlásím, že začínáme osmnáctý rok Článků…   Nejsem si jist, zda mám tuto zprávu uvádět jako zajímavost či kam ji zařadit. Všiml jsem si v poslední době, že v některých článcích, kde se popisuje návod na chov či odchov...

 Venkovní nádrže

 Venkovní nádrže

No tak nevím, nevím, jeden den čtu, že se buďto při oteplení uvaříme, nebo upečeme a hned druhý den vyjde článek, že spějeme do doby ledové… Už je to v dnešní době tak, téměř veškerá média soutěží o sledovanost a tak se asi všeobecně rozhodlo, že se bude strašit a...