Tetra neonová (3)

2.11.2006 | Žádné komentáře

Tetra neonová (3)

Jestliže jsem psal v minulém článku, že základ a první­ předpoklad pro výtěr těchto krásných rybek je kvalita vody, druhým a neméně důležitým předpokladem je čistota prostředí­. Jde o čistotu všeho, s čí­m při výtěru budeme pracovat.
Máme tedy připravenou vodu, kterou alespoň jeden den provzdušní­me. Přidávání­ různých pří­pravků, jako jsou rašelinové či mangrovové koncentráty jsem zkoušel, ale výsledky nebyly o nic lepší­ než bez nich.
Fiktivně vezmu v úvahu, že nám po rozdělení­ deseti rybek zbyly čtyři páry. Připraví­me si tedy čtyři elementky, velikosti minimálně 1,5 l. Tyto velmi pečlivě desinfikujte. Do těchto elementek připravte vytí­rací­ rošty, které pochopitelně ošetřete desinfekcí­ též. Já použí­vám k desinfekci všeho savo, ale pozor! Tento prostředek je pro ryby velmi toxický a již pouhé zbytky, např. při špatném opláchnutí­ elementky po desinfekci, mohou ovlivnit negativně chemickou kvalitu vývojové vody. Zrovna tak je tomu u vytí­rací­ch roštů.
Ještě se zastaví­m u vývojové vody. Mnoho chovatelů, ve snaze zbavit vývojovou vodu nežádoucí­ch mikroorganismů, ji upravuje ozíłnování­m či ozařuje UV lampami. Toto nemohu ani doporučit, ani vyvrátit. Je dobré to vyzkoušet v pří­padě neúspěchu běžnou desinfekcí­. K tomu se ale ještě dostaneme.
Napuštěné elementky s vytí­rací­mi rošty umí­stí­me do prostředí­, kde zajistí­me teplotu vody 23 ° C. Opět upozorňuji, že teplota nad 24 °C je nevhodná.
Vodu již nemusí­te vzduchovat. Znovu překontrolujte její­ hodnoty a bude-li vše v pořádku, můžete do elementek vpustit chovné ryby.
Upozorňuji, že chovné ryby, ty které se spontánně vytřely ve společném akváriu, se zaplní­ jikrami při dobrém krmení­ do 5 – 6 dnů. Poznáte to jistě při bližší­ prohlí­dce bří­šek samiček.
Elementky s chovnými páry zastiňte a ponechte v klidu.
Nejpozději druhý den dopoledne by mělo dojí­t k výtěru. Nevytřou-li se Vám všechny páry, ponechte zbylé ještě den další­.
Po výtěru odlovte chovné ryby z elementek zpět do akvárií­. Po několika hodinách některé z jiker zbělají­. Máte dvě možnosti. Buďto zdravé jikry velmi pečlivě oddělí­te od jiker neoplodněných, nebo ošetří­te vodu protiplí­sňovým pří­pravkem. Ponecháte-li zdravé jikry s jikrami neoplodněnými neošetřené, skončí­ vše již v počátku. Proč? Neoplodněné jikry velmi brzy zaplí­sní­ a s nimi i jikry zdravé.
Je mnoho praktik, jak si s neoplozenými jikrami poradit. To je už ale na každém akvaristovi. Záleží­ na vynalézavosti, trpělivosti a pochopitelně i zkušenostech.
Někteří­ akvaristé jikry slévají­ na pí­sčité dno, někteří­ je chovají­ do vylí­hnutí­ plůdku v hygienických nádrží­ch(bez štěrku a stále odkalují­), dobrá jsou též dělicí­ sí­ta.
Stane se, že v některém z akvárií­ nebudou oplozené jikry vůbec a celá snůška zplesniví­. Znamená to, že se Vám nepodařilo vybrat dobrého samečka, což se u neonek stává. Při další­m pokusu ho nahraďte. Z tohoto důvodu je dobré ponechat samečky u jiker, než se jejich oplodněnost projeví­. (Pochopitelně s rošty) Lze také přendat samečky do označených náhradní­ch elementek.
Toto je první­ fáze výtěru a ještě zdaleka nemáme vyhráno. Teď se teprve projeví­, zda jsme výtěr připravili správně.
K vyčištěným jikrám zaveďte jemné vzduchování­. Potěr se bude lí­hnout do čtyřiceti hodin, podle teploty, a potom ještě bude trvat další­ čtyři dny do jeho rozplavání­. Máte tedy pět dní­ dovolenou. Stejně Vám to nedá a budete každou hodinu nakukovat do elementky s jikrami. Doporučuji to, zkušenosti jinak nezí­skáte, ale zajistěte, aby jste tí­m snůšku nerušili. Rozhodně pozor na prudké světlo a nárazy! Potěr, který se lí­hne, je na to velmi citlivý.
A proč ta nesmí­rná čistota?

Dovolí­m si jednu vzpomí­nku na mé první­ výtěry teter neonových, která se k tomuto tématu váže.
Když jsem prošel mnoha pokusnými výtěry, které byly ví­ce či méně úspěšné, začalo se mi konečně dařit. V tu dobu jsme se neměli možnost zeptat po internetu a většina starší­ch chovatelů tyto praktiky tajila a nebo vždy prozradili pouze část pravdy. Nakonec, pomoz si sám, nás to taky nikdo neučil!
Pravda byla ale taková, že si vytrvalí­ začáteční­ci v klubu vždy našli mezi zkušenější­mi akvaristy nějakou tu spří­zněnou duši a nakonec se to co potřebovali, stejně dověděli. Byl to nakonec také jeden z důvodů, proč jsme tam chodili.
Já byl v tu dobu již docela zkušený, ale neonka je neonka. Jak jsem již napsal, byl jsem ve stádiu, kdy mi výtěry vycházely jako podle plánu. Potěr se kulil také, jiker bylo nepočí­taně a zdravých.
Ale ouvej! Začalo to vždy stejně. Druhý den po vykulení­ se objevilo jedno zaplí­sněné embryo. Po několika hodinách druhé a potom to šlo ráz na ráz. Do dvou dnů byla všechna embrya mrtvá. Byl jsem nešťastný a hledal dlouho pří­činu. Po několika marných pokusech jsem se osmělil a poptával se kolegů v klubu. Nakonec jsem dostal radu. Týkala se čistoty a hygieny výtěru. Pamatuji si, že jsem leštil veškeré pomůcky jako na výstavu. Desinfikoval jsem elementky a vůbec vše. Myslí­m, že i kocoura!
Výsledek se dostavil, ale nebyl zdaleka stoprocentní­. Začal jsem tedy znovu spekulovat a věnoval se odborným knihám. Trvalo mi to tenkrát dosti dlouho. Zase ale musí­m napsat, že dí­ky tomu jsem nabyl mnoho další­ch zkušeností­. Proto častokrát uvádí­m, že není­ dobré vše pouze opisovat. ňešení­m problémů se můžete ledacos potřebného přiučit nejen v akvaristice.
Nakonec jsem zakoupil mikroskop. Tenkrát to nebylo zdaleka tak jednoduché. Prodával se pouze dětský, ale pro moji potřebu tehdy stačil. Vyzbrojil jsem se základní­mi laboratorní­mi potřebami a vytáhl do boje!
Erlenky, pipety, kádinky, připadal jsem si jako ší­lený vědec, ale vše to neslo nakonec úspěch. Po izolování­ jednoho uhynulého embrya jsem pod mikroskopem zjistil, že je plné pohybují­cí­ch se tvorečků. Byl to kulovitý živočich a poměrně rychle se pohyboval. Byl tak malinký, že jsem ho nemohl pouhým okem spatřit. A mám tě! Zvolal jsem. Ponořil jsem se znovu do knih a našel velmi podobného nálevní­ka s rodovým jménem Tetrahymena. Byl to dravý druh a já si byl jist, že to je ono. A bylo! Od té doby jsem desinfikoval a desinfikoval. Jen tak je možné se těchto potvůrek zbavit a ochránit tak neonková mimina.
Existují­ ještě další­ způsoby desinfekce vody pro výtěry, ale to by vydalo na další­ články. Rozhodně vystačí­te s důslednou čistotou.
Další­, třetí­ velmi důležitá věc je zakrmení­ rozplavaného plůdku. Ale o tom bychom si mohli ří­ci zase pří­ště.

Foto: Potěr teter neonových ve čtyřech týdnech života.

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (4)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Listopad 2006
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...