Vzkazy (4)

15.10.2006 | Žádné komentáře

Dobrý den, mám tady dnes dva dotazy. Bára má začí­nají­cí­ problémy s řasami (Algae). A v pří­ští­m týdnu odpoví­m na dotaz Michaely H. ohledně výtěru sumečků z rodu Hoplosternum. Tak tedy Báro, přečtete-li si jakoukoliv poradnu, najdete tam jistě mnoho podobných dotazů. Je to zkrátka problém častý, ale jistě ne tragický. Ještě musí­m pro ostatní­ vysvětlit, čeho se vlastně Váš dotaz týká.
My jsme s Bárou zařizovali po několik minulých týdnů, pomocí­ internetu, její­ nové akvárium a musí­m uznat, že se jí­ opravdu zdařilo. Myslí­m, že jeho fotku na našich stránkách v budoucnu uvidí­me. Po několika týdnech se ale začí­nají­ projevovat jeho obvyklé, dětské nemoci. Jednou z nich je i počáteční­ výskyt řas. Je dobře, že to Bára nepodcenila a problém řeší­ hned v počátku.
Nejde toliko o to, že se vyskytnou v akváriu řasy. Ty se dří­ve či později v běžném akváriu objeví­ vždy. Kdyby tomu tak nebylo, nebylo by to normální­. Jde o to proč a co to vypoví­dá.
Ještě musí­m upozornit na fakt, že řasy samotné jsou velmi rozsáhlý vědecký obor a nepatří­ zrovna mezi ty snadnější­. Pravda ale je, že akvaristé kdysi začali všemu co je řasám byť jen podobné, ří­kat právě řasy. V mnoha pří­padech tomu tak ale není­. Jistě se v budoucnu k řasám vrátí­m a uvedu samostatný, podrobnější­ článek.
Výskyt řas v nově zaří­zeném akváriu má několik pří­čin, ale ta hlavní­ je již v zařizování­ akvária samotného. Přineseme si je totiž do akvária sami. ňasy se vyskytují­ téměř všude tam, kde mohou existovat a tak je jenom na nás, zda jejich růst udrží­me v přijatelné mí­ře. Nejde rozhodně o to, abychom naplnili akvárium chemikáliemi, které ví­ce či méně úspěšně řasu potlačí­ či vyhubí­. Vždyť řasy jsou přirozeným obyvatelem vodní­ch prostor a dokonce nám v rozumné mí­ře i pomáhají­. Jde v podstatě o to, jak se s akváriem samotným naučí­me zacházet a jak celému společenství­ v něm porozumí­me.
Takže řasy jsme si do akvária při jeho zařizování­ přinesly přisedlé na rostlinách, dekoraci, nebo technickém vybavení­. V pří­padě, že obnovujete staré, nebo darované akvárium a nedobře ho vymyjete věřte, že i na jeho zdánlivě čistých stěnách bude dost zárodků řas, které se zanedlouho projeví­. Objeví­ se jistě i v pří­padě, že do akvária nalijete pří­rodní­ vodu či budete-li krmit pří­rodní­ potravou nalovenou ve vodě.
Viděl jsem mnoho nádrží­, v nichž byla zadní­ stěna porostlá zelenými řasami. Musí­m ří­ci, že to působilo velmi dekorativně.
Na druhou stranu je nutné připomenout, že hodně přebujené řasy spotřebovávají­ v noci velké množství­ kyslí­ku a mohou tak způsobit jeho deficit. Ryby potom mohou mí­t s touto skutečností­ problémy.

ňasy můžeme brát též jako pří­rodní­ indikátor dění­ v akváriu. Bude-li jejich růst bujný, znamená to, že je ve vašem akváriu nadbytek živin. Co to znamená? Jsme opět u slůvka překrmení­. Ano, překrmení­ je skutečně jedno z velkých nebezpečí­ a bujný růst řas nám ho jen dokazuje. Může se ale stát, že krmí­te sice správnou dávkou, ale moc ryb. Máte-li ve Vašem akváriu přerybněno, je to to samé.
Rada je v takovém pří­padě jednoznačná. Zvažte, máte-li akvárium dostatečně osázené rostlinami. Ty totiž přebytečné živiny umí­ zpracovávat a využí­t pro svůj zdárný růst. Rostliny Vám tedy pomohou v regulaci růstu řas. Zvažte též množství­ ryb, které tvoří­ obsádku Vašeho akvária.
Nabí­zí­ se ale ještě jedna možnost, která způsobí­ přebytek řas ve Vašem akváriu. Tou je nadbytek světla. Zkrátka, je možné, že do Vašeho akvária sví­tí­ slunce. V takovém pří­padě se po čase dočkáte i zezelenání­ vody.
V tomto pří­padě stačí­ akvárium vhodně zastí­nit.
Vyskytne-li se Vám tedy v akváriu řasa, nebuďte nešťastní­ a nedělejte si z toho zbytečně velký problém. Zkontrolujte čistotu Vašeho akvária, odkalte, vyperte filtrační­ náplň a zvažte množství­ podávané potravy. Bude jistě dobré množství­ potravy omezit. Myslí­m, že to plně postačí­ a zjistí­te, že se růst řas v akváriu pozastaví­ a Vy ho budete moci takto udržet „na uzdě“.

Pří­ště tedy sumec Hoplosternum thoracatum.

Foto: Plovoucí­ rostlina z rodu Salvinia.

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Kalendář příspěvků

Říjen 2006
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Další příspěvky blogu

Ryby geneticky upravené

Ryby geneticky upravené

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa,...

Vzkazy 2023/26

Vzkazy 2023/26

Jsou některé okamžiky, kdy se musím opakovat, a tak dnes pouze ve zkratce. Již několikrát jsem upozorňovat na to, že ovlivňovat zdraví ryb a potažmo všech živočichů včetně lidí, není věcí pokus omyl, ale měl by být vždy cílený. Není možné podávat jakékoliv léky...

Plůdek a práce s ním

Plůdek a práce s ním

Plůdek je pojmenování rybích mimin a je s ním začasto velké trápení. Jednak známe plůdek, který se obstará sám a krom odpovídající potravy od nás téměř nic, až na odpovídající prostředí, nepotřebuje. Na druhou stranu zkušenější akvaristé znají plůdky, se kterými se...

Skleničkový

Skleničkový

Ahoj, ještě děláš skleničkový…? Zeptal se kolega, když mě potkal na ulici u klubu.   Ani nevím, jestli dnes mladí akvaristé vědí, co to vlastně je, to „skleničkový“? Jsou to betty. Říkali jsme tak bettám a to proto, že se betty odchovávaly v poslední fázi...

Vzkazy 2023/23

Vzkazy 2023/23

Tak jsem zaznamenal první led. Tady u nás v Lužických horách jsem včera ráno vyfotil na krytu bazénu zmrzlé kapky vody. No co, je podzimní období a teplota jde dolů ať děláme co děláme. Musím napsat, a nevím, jak je to jinde, ale podle předpovědi se tady u nás...

Vzkazy 2023/22

Vzkazy 2023/22

Pozdrav všem akvaristům i teraristům, co jich kolem nás je… Dnes bych se rád svěřil s posledním rozhovorem s mladším akvaristou, který se mě ptal na to, jak by rozmnožil některé druhy rostlin ze semínek. Asi se vám to nebude zdát tak objevné, ale mne tento dotaz...

Vzkazy 2021/21

Vzkazy 2021/21

Mnohokrát jsem se zmiňoval o tom, že potrava ryb je základem k tomu, abychom byli s chovem i odchovem ryb úspěšní. To asi nemusím více zdůrazňovat, ale i u potravy lze najít některé zajímavosti, které je dobře vzít v úvahu. Není to tak dlouho, kdy jsem měl...