Vzkazy 2023/28

23.12.2023 | 0 komentářů

Nejprve pěkný pozdrav všem chovatelům a akvaristům zvlášť. Štědrý den se kvapem blíží a mnozí z nás si oddychnou, až zasednou ke svátečnímu stolu, že to vše mají za sebou a u mnohých teprve zavládne ta pravá sváteční nálada a chvíle klidu.

 

Akvaristika je ale akvaristika a tak ony chvíle klidu jsou vždy tak nějak na tenkém špagátku. Prohlížel jsem starší dopisy a likvidoval již vyřízené dotazy a hele! Našel jsem dopis nevyřízený a vzpomněl na jeho pisatele, kolik mi dal asi jmen. Tak to hned napravuji, i když jsem měl dnes na pořadu nějakou tu vánoční příhodu. Tedy pošlu příště, ale na toto musím odpovědět, abych měl čisto do konce roku v šuplíku a mohl vše smazat…

 

V dopise šlo o výtěry ryb a speciálně menších tetrovitých ryb. O co jde? Jak poznat, kdy dát vytřít ryby a hlavně, jak poznat samičku, zda je již „zralá“ k vytření. To jsou téměř poslední slova z dopisu. Ta otázka ale není úplně správně položená a existuje na ni mnoho odpovědí. Předně, nejde pouze o samičku. Velmi důležitý je též sameček a například u neonek obecných je vitalita samečka podstatou úspěchu. Pochopitelně, že pokud nepoznáme plnou samičku, nepomůže ani geniální sameček. K tomuto bych ještě rád dodal, že chovatelé neonek obecných věnovali vždy samečkům zvláštní pozornost a pokud byly v dosahu komáří larvy, krmili je s nimi. Pamatuji, že jeden náš postarší kolega chodil velmi často v letních měsících na larvy komárů černých a byl vyhlášený tím, že od něj kupovali ostatní chovatelé zrovna ty samečky neonek obecných. Jen nevím, zda v tom případě šlo pouze o ty komáří larvy, svoji skvělou zkušenost si vzal bohužel s sebou do akvaristického nebe…

 

Takže vlastně jde vždy o chovatele a jeho znalosti. Ještě než jsem dával do výtěru samostatné páry, velmi pozorně a často jsem celé hejno pozoroval, když bylo dosud ve společné nádrži. To co napíšu dále, platí i pro mnoho malých tetrovitých ryb. Začnu tím, že umístím do jednoho akvária dejme tomu dvacet až třicet juvenilních teter. Ty bedlivě pozoruji a začnu krmit tím nejlepším, co uznám za vhodné. Ryby se po krátké době, když mají do dospělosti několik týdnů, samy projeví a snadno rozpoznáte samce i samičky. Samičky se začnou plnit v břišních partiích. U většiny tetrovitých ryb rozeznáme samečky od samiček podle známých ukazatelů. Samečci je začnou prohánět a co chvíli, když budete pozorní, můžete zahlédnout u jednotlivých párů jednotlivé fáze výtěru. Můžu napovědět, že ta tření probíhají začasto nad rostlinami, nebo v jejich trsu.

 

Sledujte velmi pozorně, protože samotný výtěr není až tak moc zjevný. Během jednoho měsíce se tyto ryby budou třít několikrát a tak první sérii můžete nechat proběhnout tak. Jde o to, abyste zachytili začátek toho, kdy se v tom hejnu budou ryby třít. Konec první aktivity ponechám tak pět týdnů, to proto, že těch výtěrů, period, bude za tu dobu několik a samičky se tedy „vyčistí“. V tu dobu jsem vždy samečky a samičky oddělil a samičky samotné krmil několik týdnů maximálně živou potravou. K tomuto účelu jsem používal Artemie, nitěnky, nebo buchanky. Pokud jsem měl k dispozici vše, střídal jsem včetně larev hmyzu, které jsou velmi důležité a rozhodně ovlivňují chuť ke tření a množství potěru. Vše jsem to doplňoval vločkami s rostlinnou složkou.

 

Za poměrně krátký čas se samičky dostaly do druhé periody, ta jedna perioda obsahuje například u neonek 4-5 výtěrů. Ten pátý je už většinou slabší a dával jsem tak do výtěru samičky pouze 4x. Že se samičky dostanou do kondice a budou nachystané ke tření, poznáte podle skutečně objemných břišních partií. Pokud budete dobře krmit, budou samičky jako balónky. To je ta doba, kdy samotné samičky vkládáme do jednotlivých elementek a už nekrmíme!!! Druhý den přidáme samečky, které před třením nekrmíme dva dny. To proto, aby ryby vývojovou vodu ve vytíračce příliš neznečistily exkrementy. Do druhého dne budou s jistotou páry vytřeny. Ty páry, které se nevytřou, jsem ponechával ještě do druhého dne, ale pak jsem je z reprodukce vyřadil.

 

Sám jsem do výtěru nedával malých teter víc než deset párů. Někteří kolegové nasazovali i několik desítek párů samostatně najednou. Je ještě možné dodat, že mnozí akvaristé také zkoušeli u různých druhů teter výtěry hromadné v jednom akváriu. To jsem zkoušel s neonkami červenými s výborným výsledkem. Tyto výtěry mají ale svá striktní pravidla. Jde ale o to, abychom měli možnost použít poměrně mnoho vývojové vody, protože po výtěrech je nutné vodu v nádrži s jikrami kompletně obměnit za vodu shodnou, tedy jak teplotou, tak svými hodnotami. Měl jsem tu skvělou možnost připravit si najednou 600 l vývojové vody. Vodu jsem upravoval ještě v kolonách.

 

Chovné ryby jsem poté opět rozdělil do samostatných nádrží. Po ošetření jiker, které po výtěrech samotné slijeme do jedné nádrže, sledujeme bedlivě jejich vývoj a pipetou vybíráme neoplodněné. POZOR!!! Vodu z výtěrů již dále nepoužíváme a jikry umístíme do samostatné nádrže s novou vodou, hodnotami shodnou v jaké se vytřely. Tedy opět do vody vývojové.

 

Tedy za DAJANU a celý kolektiv pěkný Štědrý večer a hlavně v klidu. Jen tak mimochodem, dnes v noci vypli po vichřici proud na dosti dlouhou dobu a tak jsem ten klid potřeboval…

Foto: Přípravy na svátky

 

Jiří Růžička

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Novinky

Kalendář příspěvků

Prosinec 2023
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...