Tak je to tu! Každým rokem, tedy už osmnáctým, se v tento čas věnuji v Článcích tady u nás v DAJANĚ jistému varování, které se týká Vánoc a nečekaných dárků. Mám-li být srozumitelnější, tak nečekaných živých dárků.
Nebude tomu tedy jinak ani letos, i když jak jsem napsal, opakuji se a vím dobře proč. Jde o velmi roztomilé okamžiky trvající několik vteřin, to než si obdarovaný uvědomí, oč vlastně jde. Otevřená bedna, která do té doby roztomile pokňourávala, zjeví na svět štěně, kotě, morče a vůbec vše možné co lze v domácnosti chovat. Stane se po chvíli velmi rozpačitým okamžikem. No nikoliv ta bedna, ale to živé, co v ní bylo do té doby uschováno. Jde ale též třeba o akvária a pytlíky s rybami včetně…
Pokud se jedná o jakkoliv upřímný a dobře míněný dárek, ale nečekaný, věřte, je to špatně! Je to špatně jak pro obdarovaného tak většinou i pro dar samotný. Upozorňuji na to opakovaně, podobné dary musí být oznámeny předem a hlavně schváleny. Jde v těchto případech i o výjimky, ale ty jsou většinou dohodnuté, protože jde o znalé lidi, chovatele.
Každé zvíře určené k alternativnímu umístění, tedy v těchto případech určené k chovu jako předmět citového vztahu, má určité nároky. A to podle toho, jaké to zvíře je. Jde-li například o psa, jsou ony nároky skutečně veliké a nelze je podcenit. Na druhou stranu akvárium není až tak náročné na čas a finance, ale věnování akvária má také svá pravidla. Nejde pochopitelně o akvárium samotné, ale o život do něho. Ten, bez skutečně odpovídající přípravy, nelze zakoupit předem!!! A jsem u klasického akvária uvnitř s výbavou a pytlíkem plným ryb.
Akvárium s kompletní výbavou je dárek skutečně skvělý a zvláště tam, kde je na místě, ale nikoliv se živými tvory. Založit akvárium i s vodou a vším co je potřeba trvá několik dní minimálně! Než můžeme dát do akvária ryby musí být celé v provozu. Myslím tím nejen s napuštěnou vodou, ale i s fungující technikou, tedy s osvětlením, fungujícím filtrem, případně s topným tělískem. To je základ. Dnes je možné nakoupit za mnoho peněz mnoho další techniky i jiného vybavení, ale to není k životu v akváriu bezpodmínečně nutné.
Mám-li něco napsat o zavedení filtru do provozu, není to až tak úplně snadné, jak to na první pohled vypadá. Důležité je znát základy akvaristiky a tedy, přečíst si něco o zakládání nové nádrže. K tomu by mělo rozhodně sloužit stručné pojednání v podobě knihy či popisu celé akce. A jsme u dalšího dárku, který bezpodmínečně patří k základu chovu živých tvorů v akváriích.
Uvedení filtru do provozu je velmi snadné a pochopí ho asi každý. Po napuštění akvária vodou, tedy předpokládám, že už máme vybudované dno podle svých představ a umístěné dekorace, zapneme topné tělísko a osvětlení. Po vytemperování vody na potřebnou teplotu, to podle druhu ryb, které budeme chovat a podle druhu rostlin, zasadíme rostliny a zapneme odpovídající filtr. A teď teprve začíná to, o čem akvaristika vlastně je. Jde o trpělivost a hlavně o uvážlivost. Do akvária, i když už máme vše nachystané, nepouštíme všechny ryby, které hodláme chovat, najednou. Ryby do akvária přikupujeme postupně tak, jak se nám aktivuje filtrační hmota ve filtru. POZOR!!!, to trvá zhruba jeden měsíc.
Jde o tvorbu odpovídajících bakterií, které nám vlastně pomáhají udržovat vodu v akváriu vhodnou pro chov ryb. Po té době, kdy se filtr aktivuje, můžeme začít postupně podávat i plnou dávku krmení. Do té doby je NUTNÉ!!! Krmit skutečně velmi opatrně. Musíme vzít v úvahu, že krmivo se v teplé vodě velmi rychle rozkládá a dusíkaté látky, které při tomto procesu vznikají jsou velmi nebezpečné pro celé akvárium.
Doporučení je snadné, krmte jednou denně a to v ranních či dopoledních hodinách. Pokud si chcete užít i sledování ryb při podávání potravy, ráno krmte velmi opatrně, tedy malou dávkou krmení a odpoledne též. Krmení dvakrát denně je možné, ale pochopitelně dávku musíme rozdělit. V líhních, kde se odchovává plůdek ryb se krmí i osmkrát za den, ale to je zcela jiný režim chovu ryb v akváriích a musím napsat, že i druhy potravy v těchto chovech jsou rozdílné. Potravu střídejte a nepoužívejte pouze tzv. univerzální krmiva, která sice produkují všichni výrobci, ale produkují též mnoho specifických krmiv pro ty které druhy ryb. Využijte toho a krmiva střídejte, vaše ryby budou o poznání vitálnější.
Pokud bude třeba a neseženete odpovídající literaturu, obraťte se na nás sem do Článků či do poradny. Jsme tu pro vás a hlavně neuděláte hned v začátku zbytečnou chybu, která může vést k nechuti dalšího chovu prakticky čehokoliv a to by byla škoda.
Jiří Růžička
0 komentářů