Velký pozdrav všem vyznavačům tropických oblastí a jejich obyvatel. Dnes je to zrovna na místě, opět připadlo…
V týdnu mi přišel dopis od akvaristky, která je zmatená z chování jejích závojnatek. Ptá se mě, jak pozná, jestli se jen tak honí, nebo jestli se netřou? Má v akváriu tři závojnatky už delší dobu???, a toto chování u nich vidí poprvé. Závojnatky jsou ve stolitrovém akváriu a jsou krmené „velmi odpovědně“. No, jak jsem tak četl, myslím, že bych asi chtěl být nějaký čas tou závojnatkou v jejím akváriu. Zkrátka, mají se dobře. Krom granulí a vloček pro závojnatky jim majitelka podává ještě vaječné dobroty ve formě vajíčka vařeného natvrdo a strouhaného na větším struhadle.
Asi bych mohl doporučit jedno řešení, které jsem viděl u staršího akvaristy, ale tak před čtyřiceti lety. On měl také své milované závojnatky ve velké lásce a vymýšlel a vymýšlel. Já osobně, i z profesního důvodu, krmím své závojnatky pouze potravou z DAJANY, ale bohatě ji střídám. Za ta mnohá léta, co je takto krmím, jsem nepozoroval žádnou újmu. Jen v letních měsících jim dopřávám plankton z venkovních nádrží.
Takto krmené závojnatky se třou docela pravidelně začátkem letního období a potom kolem Vánoc, a to je právě ta doba, kdy se do tření zřejmě pustily i ty závojnatky naší čtenářky. Jde pouze o to, rozpoznat skutečně důvod jejich chování, což je u závojnatek poměrně snadné. Pokud nepozná chovatel podle vnějších znaků samce od samičky, je možné je poznat v době tření podle tzv. „třecí vyrážky“. Ta je u samců velmi patrná právě v době tření. Jde o jakousi krupičku na hlavě a dobře viditelná je na víčkách skřelí. Je to ale průvodní znak reprodukce u kaprovitých ryb všeobecně.
Konec konců, toto chování je za velmi krátkou dobu korunováno samotným třením a pokud je vše v pořádku, mám tím na mysli zdraví a ochotu samičky ke tření, tak se v akváriu na všem, tedy na sklech, rostlinách, filtru, dekoraci, objeví nalepené jikry. Bývá jich začasto úctyhodné množství a za krátký čas, tedy tak do druhého dne, se mezi nimi objeví mnoho bílých, to jsou ty, které nebyly oplodněné a začne je požírat plíseň. Pokud tedy dopustíme, aby se závojnatky vytřely ve společném akváriu, měli bychom dát pozor, aby nedošlo k zaplísnění i ostatních věcí. Plíseň je začasto velmi urputný protivník. Je tedy dobré je opatrně odsát hadičkou.
Oplodněné jikry se za krátký čas vyklubou, tedy podle teploty vody. To může trvat tři dny, nebo až pět… No a pokud se vyklubou ve společném akváriu, většinu jich rodiče i ostatní ryby požerou. Ne nadarmo se v rybářském slangu říká, že nejlepší potravou pro ryby jsou zase ryby. Pokud budete mít jedno prázdné akvárium, můžete jich několik odlovit a odkrmit je Artemií. Jde to snadno, ale hlavně, s tímto potěrem nejsou vlastně žádné starosti. I jejich tolerance k složení vody je obrovská a tak se vylíhnou a úspěšně dorostou i ve velmi rozdílných vodách. Tedy myslím tím rozdílných podle hodnot. Jde o tvrdost, pH, i kvalitu senzorickou.
Pokud se vám do tohoto bude chtít, velmi doporučuji! Odchovat si vlastní ryby, a to myslím nejen závojnatky, do svého akvária, je skvělé. Rozhodně se zlepší i váš vztah k této činnosti. No a pak už je jen kratičký krůček k tomu si říci, že by bylo možná dobré si pořídit ještě jedno akvárium…
Spontánní tření ryb ve společném akváriu je docela běžné i u ostatních druhů ryb, jen u většiny nedojde k dokončení jejich vývinu z mnoha důvodů, ale pokud se přeci jen ryby z jiker vykulí, většinou je pozřou ostatní ryby. Je běžné, že začínající akvaristé sledují tření ryb a ani nevnímají tyto projevy jako tření. Například u neonek obecných je velmi nesnadné pozorovat jikry, protože nejsou nijak výrazně zbarvené.
Jinak tomu je u několika druhů sumců. V minulosti jsem vytíral poměrně často sumce z rodu Brochis, kteří jsou nádherně smaragdově zbarvení, ale jejich jikry mi zpočátku připadaly jako neoplodněné. Jsou totiž světlé až světle šedivé a tak vypadají, jako zaplesnivělé. Na to je u prvotních výtěrů dát dobrý pozor. U některých druhů ryb jsou jikry zbarvené velmi zajímavě a dokonce dvoubarevně s poměrně ohraničenou konturou. Již ortodoxní jsou například jikry od známých přísavných sumců Ancistrus, které jsou žluté až sytě oranžové.
Je pravda, že pronikání do tajů rozmnožování ryb je skutečné dobrodružství a u těch akvaristů, kteří se na tuto cestu vydají již nebývá cesty zpět… Jde též o to, že rozmnožování ryb není rozhodně o jednom poznatku a mnohé druhy mají velmi odlišné způsoby od jiných, a tak nás čeká znovu a znovu poznávat. Myslím, že právě i z těchto důvodů je akvaristika tak zajímavá.
Jiří Růžička
0 komentářů