Ryby geneticky upravené

25.11.2023 | 0 komentářů

Proč některé ryby nejsou u nás v obchodech? I když je dnes možné sehnat, nebo objednat u některých firem prakticky každý rybí druh, který je možné chovat v akváriích. Některé druhy, a hlavně jejich variety jsou ale jaksi zapovězené. YOU TUBE například nabízí videa, na kterých je možné vidět velmi zajímavé barevné mutace ryb ortodoxně známých. Jde o běžné druhy teter, kaprovitých ryb, cichlid…, ale jaksi jinak barevné, než známe. Znalému oku na nich jaksi něco nesedí.

 

Barevné variety akvarijních ryb jsou známé a akvaristy odchovávané snad od počátku zájmového chovu ryb, tedy už několik tisíc let. Začalo to v Číně chovem KOI kaprů a karasů stříbřitých, potažmo závojnatek. No a dodnes, zhruba po nějakých sto sedmdesáti letech akvaristiky u nás, se akvaristé snaží ze základních, tedy z přírodních přirozených druhů ryb odchovat stále odchylky hlavně v barevných mutacích. Je to trend dlouhodobý a pokud bude akvaristika akvaristikou, tak to zůstane.

 

V chovech akvaristů je nesčetně těchto variet a vznikají další, ale skutečně ustálených variet, tedy těch, které geneticky předávají stálou podobu i do dalších generací, není až tak mnoho a dokonce i tyto podoby se po čase postupně vracejí do původní formy. To dělá pochopitelně chovatelům starost. V době poslední se ale začaly nabízet i jiné možnosti získat pro ryby v akváriích nové „kabáty“. Jde o tzv. genetickou modifikaci. Neměl bych zapomínat na natírání některých druhů ryb na povrch těla speciálními barvami. Toto pochází zvláště z Asie, ale o tom dnešní článek není.

 

Genetika!!! Je to snadné, to myslím pochopitelně v nadsázce, ale jde to. No a tedy, proč toho nevyužít! I tak přemýšleli vědci a stalo se. Stalo se, ale ponejprv z jiných důvodů než z estetických, tedy použitelných pro okrasu dekoračních akvárií. Šlo původně o praktický výzkum využitelný ve vodárenství. Lidé vědci tedy na to šli s dobrou myšlenkou. Odebrali genetickou informaci z mořské medúzy, ta medúza má vědecké pojmenování Aeguora, a vpravili tuto informaci ponejprv daniu, tedy běžně odchovávané akvarijní rybce, začasto používané i pro vědecké účely v laboratořích.

 

Základní výzkum měl sloužit k tomu: zbarvení těchto ryb po aplikaci genů z medúzy bude dobře viditelné a hlavně, ona barva, která se nachází v odpovědných buňkách na povrchu těla ryb, by měla při změně obsahu dusíkatých látek změnit odstín. Dejme tomu tak, třeba základní barva upravených danií je svítivě tyrkysová a po nahromadění dusíkatých látek ve vodě se změní na růžovou. No dobré ne? A tak by ve vodárnách, v nádržích s pitnou vodou, byla snadná vizuální kontrola a to bez jakýchkoliv technických vybavení.

 

Opustíme tento výzkum a soustředíme se na okamžik na tu chvíli, kdy si někdo z těch lidí, kteří u toho stáli uvědomil, že je to skvělý okamžik pro akvaristiku. No jasně, jak to mohlo dopadnout? No, a protože tyto ryby ponechávají své zbarvení i v dalších generacích, začal finiš. Ve všech těchto nových odchovech, tedy i v těch základních, tedy chovatelských variet, jde pochopitelně i o ekonomiku. Jednoduše řečeno, jde i o peníze. Když se totiž objeví v nabídce nová varieta od již chovaných ryb, vždy je o poznání dražší. Jen pro představu uvedu, že chovatelé ortodoxně známých skalár již po mnohá desetiletí touží po skaláře, která by byla celá červená. No představte si to! BINGO! No a tedy, běžná skalára stojí něco kolem 20 – 40 Kč, tato červená by mohla být zprvu v nabídce klidně za mnoho set korun. Velký rozdíl, co? To se ale prozatím nepovedlo.

 

Tyto ryby, ale s geneticky upravenou podobou, se za poměrně krátký čas objevily po celém světě. Obchod jen kynul a akvária též. Touha akvaristů mít v nádrži něco odlišného, než ostatní je velká, nehledě na to, že tyto barevné ryby jsou velmi atraktivní a tak si je obstarávají mnozí. Tyto ryby se tedy objevily téměř po celém světě, ale ouha. Přišla na řadu právní kvalifikace, která je v těchto oblastech rozdílná a v mnoha státech světa už jen zacházení s těmito geneticky upravenými formami je zapovězeno. K těmto zemím patří i naše republika.

 

Stalo se to tak. Čirou náhodou šel někdo, kdo toto může kvalifikovat do obchodu a spatřil dania s prapodivným zbarvením. Onen člověk pak pátral a zjistil, že je tomu skutečně tak. Nastal poprask a varovná vysílání i v televizi. Kdo se dopustí těchto prohřešků proti zákonu a bude množit a jakkoliv nakládat s geneticky upravenými rybami a živočichy vůbec, zaplatí pokutu, kterou by běžný chovatel nemohl splatit. Dokonce se ani vystavovat nesmějí. No a bylo vymalováno… Tedy vlastně nebylo, chovatelé jsou národ velmi osobitý a tak se sem tam objevují ryby zbarvené prapodivně i v nabídkách, ale on vlastně nikdo ani pořádně nepozná, že to jsou ryby takto upravené od těch vyšlechtěných chovatelsky.

 

V posledních letech jsem na různých místech viděl několik druhů ryb, které velmi podezřele svítily nejrůznějšími barvami. No, co myslíte?

 

Jiří Růžička

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2023
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...