V jednom videu na internetových stránkách jsem vyslechl akvaristu, který si kupoval do nového akvária v obchodě ryby. No a pochopitelně se pochlubil, co všechno mu ještě k těm čudlám přidali, tedy co si přikoupil jako důležité pomůcky pro akvárko. No a potom jsem shodou okolností zase zhlédl akvaristu pokročilejšího, který prezentoval vše co k akváriu má a co je vlastně úplně zbytečné. Dokonce prezentoval výrobky, které nikdy neotevřel z originálního obalu, ale kdysi je zakoupil…
Všechno to příslušenství stálo o mnoho víc, než samotné ryby a přitom základ, který by pro samotný chov postačil má již zařízený. O co všechno šlo už ani nevím, ale bylo toho mnoho a pochopitelně taky za mnoho peněz. No, co na to říct, dobrý zákazník, no…
Pozor, aby nedošlo k omylu, já toto nekritizuji!!! Kdo na podobné radosti má, ať kupuje, vždyť i na tom ty veliké obchody stojí a slouží konec konců všem, jen si myslím, že se začasto stane, že jsou lidem, a zvláště pak začínajícím chovatelům, doslova vnucovány pomůcky, které nejsou až tak nutné jak jsou prezentovány a mnoho z nich není potřeba vůbec. Potom se stane, že si někdo rozmyslí zařídit si akvárium jen proto, že když všechny položky sečte, zdá se mu to pořízení příliš drahé. A přitom lze začít skutečně se základními pomůckami, které jsou skutečně důležité, dokonce nutné.
Pokud bych měl doporučit z vlastní zkušenosti a praxe, mám na mysli k akváriu pouze odpovídající osvětlení, potřebné nejen pro růst rostlin a tvorbu potřebných bakterií, ale pro život v akváriu vůbec, například pro veškerou mikrofaunu. Dále už postačí zrovna tak odpovídající filtr. To je vlastně vše. Mnozí akvaristé, kteří mají už něco za sebou, prosazují akvária bez filtrování, ale pokud dáte na mne, filtr je skutečně důležitý. Jednak za pomoci bakterií ve filtrační hmotě udržuje vodu v normě obsahu dusíkatých látek, pohybuje vodou, což považuji také za důležité a další funkce je to, že udržuje vodu v akváriu s minimálním obsahem volně se pohybujících fyzických nečistot. Pokud jde o topítko, je nutné pouze tam, kde je chladné prostředí, nebo kde budeme chtít chovat teplomilné ryby.
Akvárium bez filtru má mnoho nevýhod a provozovat ho je pro začínající akvaristy velmi problematické. Je skutečně nutné již o akvaristice mnoho vědět a mít hlavně zkušenost s obsádkou, počtem ryb, jejich velikostí a se vztahem rostlin a ryb samotných. V takovém akváriu je nutné mít zkušenost s podáváním potravy, obeznámit se s tím, jakou potravu podávat a hlavně kolik!!! To je zase věcí zkušenosti majitele s obsádkou akvária.
Pokud překrmíte v akváriu s filtrem, je možné, že to filtr zvládne a ani to nepoznáte, pokud překrmíte v akváriu bez této techniky, hrozí kolaps a úhyn všech ryb. Jde o nadměrný výskyt dusíkatých látek, kterých množství v teplé akvarijní vodě velmi rychle vzroste rozkladem právě toho nespotřebovaného krmiva. A navíc, dnes se krmí téměř výhradně potravou alternativní, sušenou. Tato potrava je skvělá, ale překrmení je velmi nebezpečné.
Ještě upozorním na to, že odchovávat větší počet ryb v akváriu bez techniky je téměř nemožné. To „téměř“ je v té větě z toho důvodu, že možnost tu přeci jen je, ale na dnešní dobu dosti nákladná a to je průtok vody. To, když do odchovného akvária připouštíme neustále vodu čerstvou a temperovanou. I to je ale závislé na technice.
Pravdou ale je, že veškerá ta technika je na trhu z několika důvodů a tím hlavním by měla být důležitost pro určité použití. Tedy speciálně pro určité účely. Nezavrhuji ani automatická krmítka, tedy pro někoho, kdo je často mimo domov na delší čas.
V minulosti jsem se též setkal s lidmi, kteří měli tyto technické pomůcky u akvárií jako svého koníčka. Jeden kolega byl velký fanda do techniky a tak měl akvárium jako z kosmické lodi. Všechno bylo hlídáno, jištěno atd., ale nutné to nebylo. Když jsem se ho ptal na některé technické kousky, řekl jen, že ho to baví. Vše v dobrém, nikdy jsem toto nekritizoval a jak jsem již napsal, je to každého věc, jen mi na tom vadí to, že se často těchto technických vymožeností využívá k tomu, aby neznalí utratili co možná nejvíc. Časem, když u akvárií vydrží, to tak jako tak opustí a dají přednost jednoduchosti a spolehlivosti.
Pamatuji si na dobu, kdy jsem měl v Praze velkou akvaristiku a lidé byli doslova lační po novinkách pro akvária a mnoho jsem jim jich sehnal, ale to byla jiná situace. Byla to doba těsně po roce 1990 a tak se akvaristický svět divil, co se vše dá použít pro akvária. Postupně se začaly objevovat motorové filtry z Číny a následně vlastně téměř všechny pomůcky. Výhodou dodnes je to, že tyto pomůcky jsou za zlomek ceny od těch, které se daly sehnat ze západní výroby. Jako příklad uvedu vzduchovací kompresorky WISA, nebo vodní čerpadla zn. Turbella. Tyto výrobky byly 5-6 x dražší, než ty z Číny. Je možné namítnout, že ty západní byly asi kvalitnější, což je pravda, ale dnes se již toto postupně stírá a kvalita se srovnává. Někdy dokonce i cena.
Jiří Růžička
Foto: Prezentace čerpadel na výstavě
0 komentářů