JAK NA TO: Syndrom neznámého úmrtí živorodých ryb

26.07.2023 | Žádné komentáře

Ryba, podobně jako člověk potřebuje přísun vitamínů a minerálů. Při jejich nedostatku dochází do 2-3 dnů ke kolapsu. Ryba vyčerpá své zásoby a pokud je nedoplní, její imunita padne. Vitamíny ovlivňují vše včetně kvality slizu, tvorbu krve, správnou funkci Jak se syndrom projevuje?

Syndrom neznámého úmrtí živorodých ryb, známý také jako „nemoc živorodek“ se projevuje typickými příznaky:

– Stažené ploutve

– Vyhublost

– Nepřirozený pohyb při hladině

– Apatie, odmítání krmiva a nakonec smrt

Úhyn je vzácně masivní. Většinou se příznaky projeví jen na několika rybách, ale na denní bázi. To znamená, že syndrom postupuje každý den na nové a nové ryby.

Kdy se syndrom projevuje?

Nejčastěji jako následek stresu, po přepravě ryb, při výměně velkého objemu vody nebo změně prostředí a při šoku z náhlé změny teploty. Proto k problémům dochází hlavně u nových ryb na prodejně.

Proč k syndromu dochází?

Na těle ryby jsou následkem přepravy rány, které pouhým okem nevidíme. Jsou mikroskopické. Slizová vrstva je silně poškozena nebo zcela chybí. Ryba ztrácí imunitu a neumí se bránit bakteriím, virům, plísním a parazitům.

 

„Syndrom neznámého úmrtí živorodých ryb, není onemocnění. Je to následek okolností, které rybu dovedou ke kolapsu. Proto používání chemických léčiv ztrácí účinek.“

 

Důležitost vitamínů ve vodě

orgánů a dokonce zabraňují i typickému ohnutí páteře u samic živorodek. Bez vitamínů není ryba schopna přežít delší časové období. Její tělo chřadne a nakonec se dříve či později dostaví smrt.

Jak zabránit syndromu neznámého úmrtí živorodých ryb?

Musíme si uvědomit, že to s čím bojujeme, není ve své podstatě onemocnění. Je to stav nedostatku vitamínů a kolaps rybího těla následkem stresu, který vyvolá přeprava a nové prostředí. Do vody k rybám musíme dostat co možná nejvíc vitamínů a látek, které podpoří imunitu a nastartují tvorbu nového slizu na povrchu těla ryby. Přípravek Dajana Aloe gel obsahuje látky, které dokážou působit jako prevence před stresem a úhynem.

 

Co je Aloe vera a jak to funguje?

Čistý extrakt Aloe vera obsahuje více než 200 prospěšných látek, včetně vitamínů nezbytných pro život ryby. Je netoxický pro ryby, šneky i krevety (vyzkoušené a otestované). Výrazně pomáhá léčit drobná poranění u ryb, která nejsme schopni zachytit lidským okem. Obnovuje slizovou vrstvu a zvyšuje imunitu. Nekalí vodu, je bezbarvý, nepáchne a nemění parametry vody. Zabíjí bakterie, viry, parazity a plísně. Dá se použít také jako základní lék proti krupičce. A jako benefit v prodejně i mírně potlačuje růst hnědých řas.

„Kromě toho Aloe působí na rybu antistresově a mírně anesteticky. Utlumení stresu u ryb je základem jejich dobré aklimatizace v novém prostředí.“

 

Pokyny k dávkování

Protože mnohé vitamíny a především vitamín C, který tvoří základ imunity ryby jsou citlivé na světlo. Dávkování bychom měli provést večer, těsně před zhasnutím světla. První dávka by měla být aplikována v den kdy nové ryby dorazí na prodejnu. Akvárium by mělo být během první noci odstaveno od centrálního filtru, aby se maximalizoval účinek. Navíc přípravek obsahuje i potřebné aminokyseliny, které se vlivem UV záření ztrácejí, proto je důležité dočasné odstavení akvária od UV sterilizátoru (často součást centrální filtrace).

Použití tohoto přípravku na prodejně je bezpečné a dovoluje tak udržet i citlivější a atraktivnější druhy ryb ve větším počtu. Použití je možné u všech druhů ryb a nejen u těch živorodých.

Autor článku – Andrej Jakubík

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (3)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červenec 2023
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...