Chcete začít s akvaristikou? Jako jednu z hlavních příprav na toto krásné téma si zjistěte základní hodnoty vody, kterou budete používat. Ať jde o vodu studniční či vodovodní. Počítám, že asi na trvalý provoz akvária by málokdo používal vodu dešťovou. Ta je pro trvalý provoz poměrně nevýhodná z důvodu její nestálosti, je to voda velmi měkká. Jednoduše by se dalo napsat, že se její hodnoty velmi rychle mohou změnit i při téměř nepatrných zásazích do akvária a to potom má za následek neblahé dopady. Jde například o nepatrné překrmení, kdy nespotřebovaná potrava se na dně akvária začne v teplé vodě poměrně rychle rozkládat a tím se „rozjede“ sled událostí, které nejsou pro obsádku akvária vůbec dobré.
Dnes bych rád upozornil na vztah používané vody při pěstování rostlin v akváriu.
Popíšu zde jednu zkušenost, která ne že by mne překvapila, už jsem choval a odchovával ryby a pěstoval rostliny v mnoha prostředích, ale tak radikální změnu jsem přece jen nečekal. Změnil jsem zásadně původ vody, kterou jsem doposud používal a začal od začátku s jinou, zcela rozdílných hodnot. Ta nová nebyla z vodovodního řadu, tedy voda neupravená pro lidskou spotřebu.
Mnoho let jsem se těšil s rostlinami a hlavně se věnoval Barclayím (Barclaya longifolia). Těm se konec konců věnuji již asi čtyřicet let. Její krása je skutečně veliká a tak jsem byl rád, že se mi jejich pěstování daří. Množil jsem je ze semen a tak jsem dokázal vypěstovat z jedné rostliny i několik set jedinců.
Již asi po jednom měsíci po změně vody se ale začaly dít v akváriích věci, které jsem sice očekával, ale ne v takovém fofru. Barclaye se začaly rozpadávat a zůstaly pouze několikacentimetrové lístky u base. I ostatní rostliny neměly zrovna chuť do dalšího růstu, ale byly to právě ty, kterým se dařilo právě s Barclayemi. Ale pozor, na druhé straně se začaly dít věci s ostatními druhy rostlin, které do té doby nerostly nikterak dobře a spíše jsem je měl jako zástupce jednotlivých rodů.
Musím upozornit hlavně na červené druhy Echinodorů, tedy druhy vyšlechtěné člověkem za účelem dekorace. Právě tyto červené druhy Echinodorů začaly dělat v nové vodě divy a prakticky nahradily ty druhy, které doposud rostly „jako z vody“.
Hodnoty obou vod nebudu specifikovat, bo to nemá pro tento článek žádný význam, jen jsem se podivoval tomu, že zrovna poměrně citlivá Barclaya rostla dobře ve vodě vodovodní a přírodní vodu vlastně odmítla. Zde je vlastně doklad, že při pěstování rostlin záleží na základních hodnotách vody a to, že mnoha akvaristům některé druhy nerostou, jak by si přáli, je právě tím, že jim nevyhovují základní hodnoty vody.
Mnohdy se hledá příčina v teplotě, v druhu osvětlení, obsahu kyslíku, proudění vody a ještě asi v mnoha jiných ukazatelích, ale voda, voda je to nejdůležitější. Pochopitelně že ostatní ukazatele jsou též důležité, ale vyzkoušel jsem si v mnoha situacích citlivou Barclayu a obstála vždy i při poklesu teploty. Ona spíše přestane růst, ale vydrží a následně se opět vydá na cestu růstu. I při několikadenním vypnutí proudu neměla velké újmy a pochopitelně i ostatní rostliny ne, ale když jsem změnil druh používané vody, některé rostliny se poroučely…
Tímto bych rád upozornil všechny, kdo se snaží pěstovat vodní rostliny, hledejte nejprve doporučení o kvalitě a hodnotách vody a potom se rozhodněte, jaké rostliny osázíte do akvária. Mnohdy stojí úsilí o pěstování některé rostliny akvaristu mnoho prostředků a začasto zbytečně. Začíná to u základních ukazatelů. Pokud si nebudete jisti, rozhodně se kontaktujte na pěstitele akvarijních rostlin a tam hledejte rady. Mnohé se též dozvíte v literatuře, ale pozor, ně všechny příručky jsou skutečně odpovídající.
Jiří Růžička
Foto: Vyklíčená semínka Barcleya longifolia
0 komentáøù