Doporučení pro pana Tomáše

19.11.2022 | Žádné komentáře

Tento týden jsem řešil několik telefonátů a zaujal mě jeden obzvlášť, který se týkal celostního pojetí akvária, které má náš čtenář doma. Asi na první pohled nic mimořádného, ale až jsme se dostali tak trochu pod pokličku problému, v tu chvíli mi to došlo. Tedy to, co mi na tom telefonátu od počátku tak trochu nesedělo.

 

Pan Tomáš má na komodě akvárium 250 litrů s veškerým vybavením. To byl začátek. Bavili jsme se chvíli o problému, tedy proč vlastně volá a šlo o růst rostlin, tedy, špatný růst rostlin. Takové dotazy jsem řešil a řeším mnohokrát a stále se vlastně opakují. Během rozhovoru se dozvím, jaké osvětlení tam kolega má, na kolik nádrž vytápí, někdy dokonce znají i začínající základní hodnoty vody, čím a zda vůbec filtrují, kde je akvárium situované a další podrobnosti, protože vše dohromady hraje svoji roli. Tedy pokud rostliny rostou bez problémů, o nic vlastně nejde, ale pokud ne, akvárium je nutné naladit tak, jako hudební nástroj. Každá struna hraje důležitou roli a pokud je jedna ze všech nenaladěna, není naladěný celý nástroj.

 

Po krátkém rozhovoru jsem si uvědomil, co se mi vlastně nezdálo. To akvárium byla vlastně kosmická loď. Pan Tomáš měl takové vybavení, že jsem se nestačil divit. Tedy krom běžných potřeb, jako je filtrace vody, osvětlení, pochopitelně to nej, nej a topení, pokračoval ve výčtu „mašinek“. CO2 generátor, automatické rozsvěcování a stmívání, dávkovač krmiva, elektronický hlídač pH včetně dávkovače při poklesu, alarm systém, který mě sice zaujal, ale jeho využití…, no nevím, ale onen Tomáš si zkrátka na podobných věcech zakládal. A ještě jedna věc mně zaujala, sám si vytvořil jakýsi dávkovač hnojiva. Voda se v tom akváriu obměňovala sama, díky pochopitelně super elektronickému zařízení. I proto měl akvárium připojené na přítok i odpad vody.

 

No málokdy, ale v tu chvíli, kdy jsem vše vyposlechl, jsem toužil to vše vidět na vlastní oči. Musel jsem se ovládnout, abych neloudil o návštěvu. To vše panu Tomáši sice velmi dobře sloužilo a fungovalo, ale ty rostliny ne a ne růst.

 

Zpočátku jsem nevěděl co s tím, protože jsem se, krom laboratorních využití, s podobnou sestavou kolem akvária ještě nesetkal. V jednu chvíli mi ale naskočilo, že bych měl začít od začátku a vysvětlit, že vlastně o všechny tyto přístroje nejde. Že máme akvária, kde není nic jiného než základní potřeby a rostliny rostou doslova jako z vody. Na druhé straně se ozvalo, že to všechno dělal proto, aby mu akvárko dobře fungovalo, a že peněz vydělá dost, tak proč nevybavit akvárium tím nejlepším.

 

Začínal vlastně od počátku taky se základem, ale když se informoval u odborných firem a v obchodech u odborníků, tak mu doporučili právě všechny tyto věci. No, mně bylo jasné proč mu ty věcičky doporučili obchodníci, ale důležité bylo, zda je vůbec tak nutně potřeboval. Neptal jsem se, kolik ho to vybavení stálo peněz, i když mě svrběl jazyk, ale levné vybavení to rozhodně nebylo. V tu chvíli mě napadlo, že ho svoji krátkou přednáškou po telefonu asi zklamu, ale nedalo se nic dělat, jdi s pravdou ven, ozvalo se mi mezi ušima, a tak jsme povídali asi ještě čtvrt hodiny.

 

Doporučil jsem mu literaturu, články v Článcích tady u nás v DAJANĚ, protože o rostlinách jsem psal mnohokrát a nakonec mu doporučil, aby zkusil odstranit dávkovač hnojiva i CO2 generátor a pokusil se začít od začátku. Obsádku ryb měl dobrou, nic proti, asi běžnou do takového akvária a rozhodně nebylo přerybněné. Pro něj to znamenalo udělat základní údržbu dna, odstranění zbytků rostlin a začít s novou vodou.

 

Jsme dohodnutí, že zavolá tak po dvou měsících, zda mu moje doporučení pomohlo, ale myslím, že nerad slyšel moje rady s tím, že musí, alespoň to zkusit, odstranit jeho milované „mašinky“, které stály tolik peněz a začít znovu. To vše, co nám odborné firmy nabízejí je sice možné používat, ale i proto se to musíme naučit a hlavně, jedno zařízení začasto vyžaduje další a tak to jde dál a dál. Obchodní firmy sice doporučují a nabízejí dnes mnoho vymožeností a neříkám že jsou zbytečná, ale jak jsem napsal, to vše musíme znát a naučit se s tím zacházet.

 

Je tu ale ještě jiné řešení. Naučit se zacházet s akváriem, kde všechny tyto přístroje jsou zbytečné. Mnoho z nich se používá v mořské akvaristice a tam jsou skutečně potřeba, ale pozor, v běžném dekoračním akváriu nejsou skutečně nutná! Pokud se naučíme základy akvaristiky a třeba i něco navíc, zjistíme, že „to“ najednou jde, že „to“ funguje i bez těchto přístrojů.

 

Jiří Růžička

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2022
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...