A jsme opět v podzimních dnech

5.11.2022 | Žádné komentáře

Myslím, že to už tu dávno také bylo. Náš čtenář se podivuje nad tím, že při čištění odumřelých vodních rostlin se mu na zahradě v rybníčku objevila ryba. Zřejmě nějaká bělice, či co…

 

Stává se to poměrně často a žádná velká záhada to není, i když má dotyčný pán k vodě daleko, jak píše, stává se, že nějaký ten pták si na noze třeba i z dalekého rybníku přinese jikru, nebo několik, no a ty se potom vylíhnou a je to, zázrak je na světě! Děje se i proto, že mnoho ryb má velmi lepivé jikry, a tak se vlastně nalepí na nohu třeba vodního ptáčka a ten se stane přírodním doručovatelem.

 

Doporučení pro všechny, kdo mají na zahradě rybníček

 

Prolistujte podrobně naše stránky a napište do vyhledavače třeba zahradní rybníček, nebo podzim, a objeví se články s tímto spojené. Na podzim je dobré dát pozor na podávání potravy ve smyslu jejího postupného omezování, odstranění zbytků po rostlinách a případně překontrolovat použitou techniku.

Někdo doprostřed hladiny do dna zarazí kůl, který vyčuhuje nad hladinou a v případě dlouhodobějšího mrazu odvrtá v ledu díru a několik centimetrů vody odpustí. Tím vytvoří vzduchovou izolační vrstvu mezi ledem a hladinou a pokud není zrovna rybníček hluboký, zabrání tak tomu, aby promrzl až ke dnu.

 

Nedá mi též, abych neupozornil začínající „rybníkáře“ na to, aby nenechávali přes zimní období v rybníčku ryby, které do něj nepatří, nebo které nejsou na zimní čas připravené. Jde hlavně o závojnatky, protože některé variety přečkají zimu bez újmy na zdraví, jiné najdete po zimě uhynulé. Je to z toho důvodu, že mnoho těchto krásných ryb pochází z importu z krajin, kde vlastně ani zimní období není a po mnohá desetiletí, tedy po mnohé generace jsou chované sice též v přírodních podmínkách, ale bez zimní periody. Je tedy dobré, kupujete-li závojnatky v obchodě, zeptat se na jejich původ. Tedy, pocházejí-li z importu, nebo jsou odchované u našich chovatelů.

 

Některé druhy, zvláště pak ryby kaprovité, v zimním období „sedají“ na dno a v hibernaci přežívají zimu. Pokud toto zjistíte, je to normální a v žádném případě ryby nenuťte k plavání. To se mi stalo jednou, bylo to v loni, že mi majitel rybníčku volal celý nešťastný, že mu ryby, měl kapry, asi uhynou, že stále leží na dně. Ryby tedy v zimě nechte v klidu a hlavně…NEKRMIT, nebo pouze výjimečně. Jde o konkrétní druhy a například některé ryby dravé žerou i v zimním období, ale to už musí každý sám posoudit podle druhu chovaných ryb.

 

V současné energetické situaci nebudu ani popisovat zimní přihřívání vody v rybníčku, asi by si kde kdo myslel, že jsem se zbláznil, ale mnozí chovatelé, například KOI kaprů to praktikovali. Je též důležité posoudit, jaké máte v rybníčku dno, jestli pouze hladké, tedy myslím buďto beton, nebo folii, nebo bahnité, které je na zimní období vhodnější.

 

Zda jste vše udělali v pořádku, zjistíte až při probouzení jara, kdy začnou ryby rejdit a shánět se po potravě, pak je dobré postupně přikrmovat. To je ale již jarní starost a určitě se v tu dobu o jarním probouzení rybníčků zmíním.

 

A nakonec vzkaz pro pana Petra z jižních Čech. Nemám již Váš telefon, tak se ozvěte, řešení mám, jen to chce trpělivost…

 

Jiří Růžička

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2022
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...