Karanténa v obchodě se zvířaty?

13.08.2022 | Žádné komentáře

Hezký průběh prázdnin i dovolených přejeme z DAJANY. Naše životní kroky se budou za nedlouho opět obracet do běžného života a my budeme na léto a dovolenou jen vzpomínat.

Je ale pravda, že při našich toulkách spatříme i něco, co bychom si rádi přivezli z těch krásných dnů domů. Někdy je to mušle, někdy zážitek z mořských vln a někdy třeba poznatek.

 

Kdy jste naposled viděli v obchodě s akvarijními rybami na nádrži, nebo nádržích nápis „KARANTÉNA“? Asi vzácně, co? No, a právě tento nápis by měl upozornit všechny nakupující, že jde skutečně o prodejnu, kde obsluhuje akvarista. No jasně, nemusí být zrovna ve službě, ale ta snaha o správnou věc tu je. Třeba si řeknete, že nemusí být zrovna ryby nemocné, ale to by byl skutečně zázrak.

 

Mohu upozornit z vlastní zkušenosti, že snad neexistuje prodejna akvarijních ryb, kde by měli všechny ryby „zdravé“. Tedy mimochodem, nejen prodejna. Ta uvozovka je na místě, protože zdraví u ryb je asi tak jako u ostatních tvorů, třeba jako i u člověka. Ze zkušenosti z mých cest po obchodech vím, že dnes v málokteré prodejně hledí na skutečný stav ryb určených k prodeji. Je mi jasné, že obchody mají majitele a ten se snaží vytvořit zisk a vytvoří ho jedině při obchodní činnosti, a tak se stává, že i viditelně infikované ryby jsou určené k prodeji.

 

Pamatuji na jednu příhodu z daleké minulosti, kdy jsem žádal prodavače v akvaristice o nákup ryb z akvária, které bylo v karanténě. Musel jsem skutečně prokázat, že vím o co jde a byl jsem zkoušen jako před tabulí. Nakonec jsem ryby koupil s tím, že si je dám doma „do kupy“. No prodavač byl akvarista a přesně věděl, co dělá…

 

Jde o to, že mnohokrát ani sami akvaristé nepoznají některé z infekcí, protože nemoci ryb, to je velmi těžká a složitá biologická disciplína. Pochopitelně, že za celý život praxe poznáme mnohé útrapy ryb, ale nikdy ne všechny, zvláště pak jejich kombinace. Jde o prvotní infekce, které způsobují další rozšíření. Například bakteriální napadení, které doslova zbaví rybu ochranného slizu, ta potom ztratí imunitu a druhotně je napadena plísní. Mnohé bakterie jdou velmi těžko rozeznat od některých plísní a tak dále a tak dále… Musím také zmínit parazitické infekce, které též otevírají cestu bakteriím a plísním a ty dokončují tragédii v podobě úhynu organismu. Pominu-li některé druhy vnějších parazitů, jistě nemohu pominout vnitřní parazity, kteří jsou zákeřní a třeba pohledem vůbec identifikovatelní. U těchto infekcí je možné pouze usuzovat na chování napadených jedinců a podle toho stanovit diagnózu.

 

Další a mnohem složitější a dražší možnost je provést laboratorní stanovisko. To je ale nejen složité, ale i velmi drahé. A protože jsou ryby stále oproti těmto metodám velmi levné, všeobecně se to řeší tak, že se prostě po úhynu ryby zakoupí nová. Problém je v tom, že po odborné stránce nejsou pochopitelně ve vědomostech všichni natolik vyspělí, že nakoupí opět infikované ryby, a tak to jde mnohdy stále dokola. Setkal jsem se v obchodě nejednou s názorem, že lidé už vlastně počítali s tím, že jednou za čas „staré“ ryby vylijí a koupí nové. Tento názor je strašný, ale prostě to tak je. Ještě se v krátkosti zmíním o tom, že takové chování je „normální“ i u lidí, kteří obměňují ryby v akváriu jen proto, že se jim už okoukaly…

 

Jak z toho ven? Ta problematika není úplně snadná, ale je možné řešení. Nakupovat ryby v obchodech, kde se vám budou věnovat a doporučí vhodná společenství a relativně zdravé jedince, nebo navštívit některou z burz a nakoupit ryby přímo u akvaristů. Psal jsem již, že se na burzách objevuje mnoho spíše překupníků, ale najdete tam jistě i akvaristy, kteří dokáží poradit. Potom je velmi důležité takového akvaristu v budoucnu kontaktovat při potížích a dobře mu popsat případné chyby v chování ryb. Je ještě několik akvaristů, kteří na burzy chodí pravidelně a které tam vždy najdete.

A nakonec jednu zkušenost. Rozhodně se vyplatí dojet pro ryby i dále. Důležité je vždy, jak se vám prodávající bude věnovat a jak poradí… A pozor, velmi důležitá je karanténa nově zakoupených ryb. Nikdy nové ryby nepouštějte do již zavedené zádrže bez karantény!!!

 

Jiří Růžička

 

 

 

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Srpen 2022
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...