K věci

16.07.2022 | Žádné komentáře

Šetříme a je už taková doba, kdy nás mnohé určitě napadne, že bychom mohli ušetřit trochu té drahé energie i u svých akvárií. No, pokud nemáme zrovna jednu místnost, vybavenou pro chov ryb, není to až tak složité. Kdo vsadil na plyn, má také hlavu plnou starostí. Je sice léto a tak se otop líhně neprojeví až tolik navíc v součtu rodinných plateb, jako je tomu v zimě. Kdo má v líhni například čtyřicet či více aktivních akvárií, vytápí pochopitelně celou místnost centrálně, tím jistě ušetří. Pokud ale redukujeme aktivní nádrže například na pět, je asi lépe uvažovat o topítkách s termostatem v každém akváriu, tedy pokud nemají mnoho set litrů, tedy velké objemy.

 

Vím, že někteří akvaristé si dnes ponechávají pouze ty své nejvzácnější „špeky“ a snaží se ostatní akvária vypnout ze stále dražší energie. Je to sice škoda pro celou akvaristickou obec, ale co už se dá dělat. Na akvária nám nikdo nepřidá a vlastně jsou celkově zábavné činnosti, tedy koníčky či hobby, chcete-li, brány jako něco navíc, něco, co je možné ze dne na den vypustit, vypnout, zrušit a je vše v pořádku.

 

Já jsem přesvědčen, že tomu tak rozhodně není. Není to otázka pouze provozování našeho oboru, tedy akvaristiky a uspokojování některých našich vrtochů. Těch odvětví zábavné činnosti lidí je velmi a to, co se v současné době kolem nás děje zasáhne mnohé obory, o kterých můžeme říci, že jsou zrovna nepotřebné. Pokud se ale zamyslíme, je jasné, že tvrzení o nepotřebnosti hobby činností není rozhodně na místě. Lépe na tom jsou například filatelisté či sběratelé modelů aut či letadel, ale píšu-li o chovu živých zvířat, je energie podmínkou.

 

Právě v této oblasti lidského snažení vzniklo mnoho dobrých nápadů, mnoho objevů i směrů bádání. Nechci se rozepisovat doširoka, tak i tak bych nic objevného nevyřešil, živá zvířata, tedy pokud je chováme v alternativních podmínkách, zkrátka nějakou tu energii potřebují a je pouze na nás, abychom vymysleli, jak se s tím deficitem vypořádat, aby naši chovanci netrpěli.

 

Někteří kolegové vypínají na několik hodin přes den osvětlení. Někteří vypínají některou techniku a nechají v provozu pouze tu nejnutnější. Je ale pravda, že při omezování osvětlení se po nějakém čase změní v akváriu režim, a to nemá vliv pouze na rostliny, ale i na tvorbu rozsivek i jiných biologických projevů, na které jsme byli doposavad zvyklí. Se vším je tedy nutné se vypořádat. Některé druhy ryb jsou závislé na pravidelné době osvětlení a po jeho změně, tedy častějším vypínání, změní své chování. To je důležité například při přípravě výtěrů citlivých druhů tropických ryb. Pokud ale máme v provozu moderní, na druhou stranu sice dražší osvětlení, vypínat ho na dvě či čtyři hodiny nemá prakticky žádnou cenu.

 

Musím též upozornit na omezování teploty v akváriu, nebo úplného vypnutí topného tělíska. To má velký vliv na život v akváriu, zvláště pak na ryby či živočichy, kteří jsou na vyšší teplotu odkázáni z podstaty svého žití. POZOR!!!, je mnoho teorií o tom, zda je možné tropické ryby otužovat a chovat je ve stále nižší teplotě. To je velká chyba a pokud se touto cestou dáme, uděláme do budoucna chovu velkou chybu. Evoluce se v tomto směru nemůže projevit, jde o velmi krátké časové období! Je ale možné chovat v akváriích ryby, kterým chladná voda naopak vyhovuje, a tak je dobré pouze zamyslit a vybrat z dnešní bohaté nabídky. Mnohé napadnou třeba závojnatky, nebo karasi. To je dobrá volba, ale musíme vzít v úvahu objemnost nádrží. Tyto ryby rozhodně do menších akvárií nedoporučuji!

 

Spotřeba elektrické energie na filtraci či vzduchování je tak nepatrná, že nestojí ani za řeč se o ní zmiňovat. Je to ale velmi potřebné zařízení, tak se alespoň zmíním, že jeden vzduchovací motorek či čerpadlo, které běžně filtraci v akváriích pohánějí, nás měsíčně budou stát jako dvě až čtyři cigarety…

 

V akváriích používáme ještě více technických vymožeností, ale ty nejsou až tak podstatné pro jejich běžný provoz a můžeme je tedy klidně i na delší čas vypnout.

 

Jiří Růžička

 

Bohužel se v poslední době stává, že se na prodejních akcích objevují chybné popisy ryb i rostlin. U této rostliny by mělo správné pojmenování vypadat takto: Echinodorus bleherae.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červenec 2022
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...