Vzkazy 2022/8

18.06.2022 | Žádné komentáře

Pokud začínáte s výtěry jikrnatých ryb, dejte si pozor na několik základních ukazatelů. Reprodukci ovlivňuje mnoho věcí, které jistě poznáte, když vydržíte s chovem a dostanete se časem k odchovům různých druhů jikrnatých ryb. Většinou je to tak, že se postupuje od snadnějších druhů ryb, to podle náročnosti při výtěrech, k těm více problematickým, tedy z hlediska odchovů. Chováme například v akváriích ryby, které jsou sice nenáročné, pokud je zakoupíme již odrostlé, ale jejich odchov je složitý. Nemusíme chodit daleko, vezmeme například červené neonky, tetry červenohlavé a mnoho jiných. To jsou ryby, u kterých musíme znát alespoň základy úpravy vody a hlavně též akvaristickou hygienu!

 

Můžeme začít se základními druhy, tedy vlastně s druhy ryb, které se začínajícím doporučují již léta. Jde například o různé formy danií, parmičky čtyřpruhé, tetry černé, kardinálky čínské. Těch „snadnějších“ druhů ryb je poměrně mnoho, ale pozor, jednu dovednost nesmíme podcenit ani u těchto snadněji reprodukovatelných ryb. Jde o akvaristickou hygienu. O tomto jsem psal již mnohokrát, a tak je možné tyto základy akvaristické hygieny vyhledat v minulých článcích. Je to zkrátka ta dovednost, bez které se prostě při výtěrech neobejdete!!! Nutná je čistota a desinfekce všech potřeb, které pro výtěr budeme potřebovat. Pozor na to, jde třeba i o vzduchovací kamínky, hadičky, síťky, skleněné zvony, elementky a vůbec vše, co nám bude sloužit k výtěru. Vše je nutné desinfikovat.

 

Cesta k výtěru začíná již u nákupu ryb, které hodláme v budoucnu reprodukovat. Doporučuji třeba známého akvaristu, o kterém víme, že chová ryby odpovědně, a hlavně odpovídajícím způsobem. To znamená, že nepodceňuje druhy potravy, které ryby vyžadují a důležitá je též teplota vody, ve které vyrůstají. Některé druhy ryb vyžadují v chovu skutečně vysokou teplotu, a některé naopak ve vysoké teplotě vody strádají. Jde skutečně o naše znalosti, nebo při nejistotě můžete zavolat či napsat sem k nám. Zrovna tento článek vznikl na základě jednoho takového dotazu.

 

Ryby takto zakoupené necháme dorůst v odpovídající nádrži a denně pozorně sledujeme. Tím o nich získáme přehled. Samičky se budou v dospělosti pomalu zaplňovat a samci zůstanou štíhlí. Upozorňuji na to, že při odpovídajícím krmení i živou potravou zanedlouho zpozorujete známky březosti u samiček a zároveň první pokusy samečků o tření, tedy páření. Pokud získáte při koupi těchto ryb informaci, jak jsou ryby staré a přidáte-li si k tomuto dobu, po kterou jste je chovali sami, budete mít zkušenost, v jakém stáří jsou přibližně tyto ryby dospělé a jdou do tření.

 

Pozor, pokud zaznamenáte první pokusy o tření ve společné nádrži, nechte jednu periodu proběhnout tam v klidu. Pozorujte ryby pravidelně, krmte vydatným, pestrým a odpovídajícím krmivem a v klidu vyčkejte několik dní. U akvaristů dochází k dohadům, jaká je perioda, u kterých druhů ryb. Dejme tomu u neonek někdo čeká týden na další zaplnění, někdo pět dní… Vyzkoušejte si co vám bude vyhovovat, ale myslím, že zlatý střed je tak akorát.

 

A co je to ta perioda? Jde o to, že většina druhů ryb se netře pouze jednou v tom čase, ale samičky se zaplňují postupně. Jde třeba, to u kterých druhů ryb, o tu týdenní pomlku ve tření a je možné samičky nasadit znovu. Kolikrát se za sebou samičky vytřou je u každého druhu specifické, a tak opět dejte na radu zkušenějších, nebo si tuto variantu vyzkoušejte sami. Osobní zkušenost je vždy lepší, ale trvá rozhodně déle…

 

Některé druhy ryb se třou v noci, některé hned po ránu, jiné ve dne, nebo za soumraku. Opět jde o zkušenost. Při přelovování ze společné nádrže dejte pozor na infekci a raději chovné ryby přelovte do čisté elementky a až pak odchyťte čistými potřebami do vytíračky.

A jedna důležitá věc. Budete-li čekat na další periodu, intenzivní krmení vynechte tak den a půl před třením. Exkrementy by vám nadělaly velkou „paseku“ u nakladených jiker a velmi rychle by se voda kazila, zakalila. Zkušení akvaristé někdy odsávají zdravé jikry do čisté elementky s novou a hlavně shodnou vodou, tedy se shodnými hodnotami.

 

Pokud budete třít několik párů dohromady, měla by být třecí nádrž přiměřeně větší. Někteří kolegové třeli i několik desítek a někdy i set párů dohromady a měli dvě nádrže se stejnými hodnotami vody nad sebou. Ryby ke tření umístili do spodní. Po vytření odlovili ryby a odsáli vodu i s odpady. Potom z horní nádrže přepustili čistou vodu do nádrže k jikrám. Takto se vyhnuli problematickému zákalu způsobenému zbytky exkrementů, a hlavně samčího spermatu, které je velmi nebezpečné pro kvalitu vody. U všech těchto přelovování a přepouštění vody dbejte na její shodné hodnoty.

 

Musím upozornit na jednu známou věc kolem tření ryb. Po čase, to když budete již zdatnými a zkušenými borci, budete tuto činnost dělat už jaksi rutinně. Na ty hlavní zásady ale vždy dbejte velmi pečlivě. Při přípravě postačí vynechat jednu důležitou věc, například opomenout desinfekci některé z potřeb, a malér je na střeše. Marně budete potom na sebe lamentovat, že jste při přípravě zapomněli desinfikovat například vzduchovací kamínky do elementek. A zrovna u těch dejte pozor, jsou doslova semeništěm pro nejrůznější druhy vámi neviditelných dravých nálevníků. Kamínky ponechávejte vždy ve slabém roztoku sava, to se velmi vyplatí. No a pochopitelně před použitím dokonale propláchnout!

 

Při přípravě výtěrů se setkáte ještě s mnoha maličkostmi, na které budete hledat odpovědi. Vyplatí se informovat se!!! Vždy je lepší dostat informaci předem, než následně litovat, že jste při přípravě opomenuli nějakou maličkost. Zavolejte tedy, napište.

 

Jiří Růžička

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červen 2022
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...