Vzkazy 2022/3

29.01.2022 | Žádné komentáře

Vždy doporučuji větší akvárium než malé, o kterém se často říká „pro začátek“. Jenže… Ono je to trochu jinak. Jasně, že větší akvárium pro běžné použití je lepší, než to malé. Abych byl konkrétní, i pro začátek bych rozhodně doporučil akvárium raději stolitrové, než tu klasickou padesátku, která se prodává v setu, kde je i komplet technické vybavení. Stolitrové akvárium má větší setrvačnost v souvislosti s nenadálou změnou pH, při které mnohdy dochází k problémům se zdravím ryb, ale i větší „setrvačnost“ biologickou. K těmto výkyvům dochází například při překrmení, která se začasto u začínajících opakují.

 

Pro to menší akvárium se většinou rozhodují například rodiče dětí, kteří vyhoví potomkům jen proto, že jejich „nátlak“ je už k nevydržení. Zakoupí onu komplet padesátku, za chvíli ji mají sestavenou a problém je vyřešen. Bohužel se záhy napustí voda a už už aby v akváriu plavaly ryby. To je pochopitelně špatně. No a právě tehdy ty problémy začínají…

 

Ale vraťme se k těm tzv. malým akváriím. Jde o akvária do padesáti litrů, která bych v běžném provozu raději vůbec nepoužíval, tedy až na…

A jsme u pramene věci. Zařídit malé akvárium pro některé vhodné druhy ryb lze. Jde většinou o ryby labyrintní, které snášejí větší výkyvy jejich prostředí, může se využít též některých malých druhů teter, živorodek i sumečků. Pozor, ta volba obsádky, ale i počty ryb jsou velmi důležité. Ale tady je jedna důležitá věc, kterou není dobré podceňovat. V tom případě bychom měli mít za sebou již nějaké zkušenosti. Pokud ale začínáte a rozhodujete se, rozhodně dejte na misku vah i toto doporučení. V Článcích najdete mnoho doporučení, která vás jistě přesvědčí o tom, že větší akvárium, než je ta známá padesátka, bude i pro začátek lepší.

 

 

Okyselení vody…

 

Při všech možných výtěrech používáme úpravu pH a vodu buďto okyselujeme, nebo potřebujeme zvýšit alkalitu. K tomu se používají nejrůznější „vodičky“, které lze zakoupit v odborných obchodech. DAJANA vyrábí k tomuto účelu několik výrobků, které lze snadno vyhledat v nabízením sortimentu a použít podle návodu.

Je tu ale jedna důležitá věc, na kterou bych dnes rád upozornil. V poště jsem měl dotaz právě na okyselení vody, ale nikoliv zakoupeným činidlem, ale šlo přímo o kyselinu. Opět mohu doporučit něco z mé praxe. Onen pisatel mi napsal, že použije kyselinu sírovou a napsal i koncentraci. Jde ale jasně o začínajícího akvaristu, tedy alespoň podle vyjadřování, a tak raději ještě odpovídám zde v Článcích.

 

Já od jisté doby používám zásadně kyselinu fosforečnou. Lze ji zakoupit při dobrém jednání v lékárně. Asi možná budou chtít vyjádření, k čemu ji budete potřebovat, a tak se klidně svěřte. Práce s kyselinou je velmi nebezpečná a tak je dobré si techniku předem osvojit. Jen jedno pravidlo je velmi důležité, lijte vždy kyselinu do vody, nikdy ne naopak!!! V našem případě půjde o kapání. Nikdy neovlivňujte pH přímo ve vytíračkách, ale udělejte si nejprve zředěný roztok například 1:10 a následně vývojovou vodu postupně kapátkem upravte.

Znovu upozorňuji, před prací s kyselinami si vždy osvojte techniku. Práce s kyselinou je velmi nebezpečná a už její uložení má svá pravidla! Je ale zbytečné se tu o tom rozepisovat, protože podobná pojednání najdete snadno na internetových stránkách. A ještě něco, při práci s kyselinami se všeobecně doporučuje použít ochranný štít na oči.

 

Pochopitelně je nutné se naučit určovat hodnoty pH. K tomu postačí titrační roztok, který se snadno zakoupí v obchodech s akvaristickými potřebami. Použije například od DAJANY pH TEST KIT, s kterým se naučíte snadno určit pH. Budete asi sami překvapeni, jak jedna kapka zředěné kyseliny dokáže ovlivnit celkové pH ve vytíračce. S kyselinami pracujte tedy opatrně a hlavně neukvapeně!!!

 

Jiří Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Leden 2022
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...