Vzkazy 2021/32 Množství potěru a velikost chovných ryb

4.12.2021 | Žádné komentáře

Vzkazy 2021/32 Množství potěru a velikost chovných ryb

 

Jak je možné, že autoři nejrůznějších pojednání o akvaristice a speciálně o množení ryb uvádějí začasto poměrně odlišné zkušenosti. Musím ještě napsat, že myslím ty autory, kteří pojednávají o svých zkušenostech a ne ty, kteří zdatně pouze opisují…

 

Jde mi v dnešním článku především o rozdílné množství potěru u stejných druhů ryb. Čím to je, že například jikrykladoucí ryby mají nejen odlišný počet mladých narozených ryb, ale jde o to, že mají i velmi rozdílný počet samotných jiker. To, že se z jiker narodí pouze několik málo kusů plůdku může být zaviněno chybou akvaristy v závislosti na chybně složenou vývojovou vodu, nebo špatně oplodněné jikry atd., ale množství jiker je ukazatel pro náš příklad zcela jasný. Tedy, pokud samičky kladou malý počet jiker oproti běžnému průměru toho druhu, není něco v pořádku a měli bychom se pídit po příčině. Nejlepší ukazatel je, kdy je akvarista sám vyveden z míry velkým množstvím jiker z výtěru, to naznačuje, že ryby dobře připravil. Pamatuji na svoje začátky, kdy jsem měl stále daleko menší množství plůdku od živorodek oproti kolegům z klubu, než jsem se dopracoval k tomu, jak na ně.

 

Jde o velikost ryb samotných, nebo snad o špatné krmení, tedy nevhodně volenou či podávanou stravu? Teplotu vody, její hodnoty, původ ryb, nevhodné osvětlení…? Hlavou akvaristy se honí veškeré možné důvody. Jak je možné, že kolega, od kterého mám ty samé ryby jich má plné nádrže a mně se rodí sotva polovina, a to ještě nevalné vitality? A navíc, jemu mnohem rychleji rostou…

O tomto by bylo možné napsat mnoho stránek, nebo napovídat mnoho hodin, ale v zásadě je možné upřesnit v tomto článku alespoň některé ukazatele vitality a produktivity ryb.

 

Jsme-li si jisti, že mají naše ryby dobrý původ a ještě lépe, když je máme od známého chovatele, je už jen na nás a na našich vědomostech, jak s nimi naložíme. V první řadě je dobré si uvědomit, máme-li vhodné podmínky k jejich chovu. Tím myslím vhodnou a dostupnou vodu. Jde hlavně o hodnoty pH, celkovou a uhličitanovou tvrdost, popřípadě měříme-li µS. Důležitá je též teplota vody a nejde pouze o teplotu vyšší, některým druhům ryb pro reprodukci vyhovuje naopak teplota na nižší úrovni. To jsou základní ukazatele, které nesmíme podcenit zvláště v případě, že budou tyto ryby určené k reprodukci.

 

Pokud se ujistíme, že všechny tyto ukazatele odpovídají, je nutné vložit do budoucích chovných ryb tu nejskvělejší péči, jakou dokážeme. Neviděl bych to vůbec zle. Budu-li postupovat podle jakéhosi plánu, není důvod, aby se nám nedařilo s odchovem plůdku.

 

Je dobré počítat s tím, že samotné ryby určené pro další odchov už ze samotné podstaty chováme buďto odděleně od sebe, nebo v párech, nebo též v hejnu. Například u většiny cichlid chováme třeba 10 jednotlivců od plůdku a čekáme, že se chovný pár sám sestaví. Ten je následně dobré odlovit do připravené nádrže a čekat na výtěr.

Pokud budu uvažovat o odchovu teter, oddělím hejno cca 10-20 i více jedinců a z nich následně vybírám do vytíracích nádrží. U profesionálních akvaristů jsem mnohokrát viděl tření mnoha set teter v jedné veliké nádrži. Hromadné výtěry mají poměrně velkou náročnost na přípravu, ale zato je možné získat mnoho tisíc jedinců najednou.

 

To všechno je hezké a můžeme se připravovat jak jen chceme, ale musíme při té přípravě pamatovat na jednu velmi důležitou a napsal bych zásadní věc. Tedy na několik věcí, ale pominu-li, že jsme zvládli ty potřebné ukazatele s kvalitou vody, její teplotou, pH atd., je nutné od počátku chovu mladých ryb určených k další pozdější reprodukci počítat s tím, že je budeme chovat ve vodě s minimálním obsahem dusíkatých látek. Pokud nebudeme velmi často obměňovat vodu v chovné nádrži, nečeká nás s odchovy zářná budoucnost. Přičemž, téměř každý rybí druh je „nastaven“ na rozdílné hodnoty těchto látek.

 

Doporučuji u těchto ryb obměňovat již při přípravě na jejich budoucí úlohu velmi často vodu za čerstvou, a hlavně nezatíženou dusíkatými látkami. Jestli nechcete nechat toto náhodě, měřte začasto dusitany a kontrolujte i dusičnany. Čím méně jich tam bude, tím lépe. Dusitany mají normu ve vodě vodovodní 0,05mg/l, dusičnany 0,50mg/l, tedy desetkrát tolik. Pamatujte, že dusičnany je možné eliminovat rostlinami, protože rostliny je dokáží pojmout jako živiny.

 

Dále je dobré vzít v úvahu, že ryby odchovávané ve vodě bez těchto omezujících látek vyrostou rychleji a do větší velikosti. V době dospívání se začnou více zaplňovat jikrami a mají daleko věší množství vitálního potěru. Ryby chované ve vodě bez nadměrného množství dusíkatých látek jsou více vitální, rychleji rostou a mají více zdravého potěru. To je téměř veškeré tajemství odchovávání ryb v akváriích. Tedy za předpokladu, že splňujeme všechny další předpoklady pro ty které druhy ryb.

 

Nakonec jedno doporučení. Nikdy nešetřete na krmení a podávejte odpovídající a hlavně rozmanitou stravu, nemyslím tím množství, ale kvalitu, to je další a velmi důležitý ukazatel zdařilých výtěrů.

 

Jiří Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Prosinec 2021
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...