Vzkazy 2021/20

14.08.2021 | Žádné komentáře

Již mnohokrát jsem se zmínil v článcích o nejrůznějších vynálezech, které vznikaly v době před mnoha lety, ale které jsou i dnes použitelné. Je sice pravda, že výrobní podniky se vrhly do snad všech možných výrobků, určených pro akvaristiku, ale vzpomeňte například na dávno vyrobená auta, s kterými se dnes honosí jejich majitelé a ostatní je obdivujeme…

 

Z mého posledního rozhovoru s našim čtenářem jsem si vzal námět pro dnešní článek. Bavili jsme se o nejrůznějších krmítkách a začalo to vlastně nevinně, to když jsme se též bavili o všemožných mašinkách a fíglech, jak udržet plovoucí i potápěcí krmivo tak, aby nezapadalo do dna po celém akváriu. Onen o poznání mladší kolega byl již velmi znalý a překvapilo mě, jak široké má zkušenosti v chovu nejrůznějších druhů ryb. Přišla řeč na automatická krmítka a zda je používám, případně jaká.

 

Automatická krmítka jsou jedním z výrobků, které se v poslední době opět objevují na trhu. Ony tam byly od jisté doby jaksi stále, ale zaznamenal jsem, že jsou dnes v nabídce nová krmítka a myslím, že velmi vypracovaná. I sem pokročila pokroková technologie. Pochopitelně taky o patro či dvě dražší. Dají se použít při krmení jak vločkovým krmivem, tak i granulemi či většími peletami. Jsou k mání i krmítka pro zahradní rybníčky a tak podobně. Ono je na každém z nás, jaký způsob zvolíme a jak ke krmení budeme přistupovat.

 

Můj osobní názor je takový, že pokud je to možné a krmíme-li sami, dávku volíme podle potřeby a stavu chovu, tedy i podle stavu a hodnot vody v akváriu a podobně. Automat je vhodný pro lidi, kteří mají pracovní vytížení časové a odjíždí případně na několik dní z domu. Osobně si dávám vždy pozor při krmení na stav akvária a využívám toho času zrovna na kontrolu celého akvária, i když v mém případě akvárií. Krmím jak vločkami, tak i granulemi i živým krmením, hlavně však Artemií a v letních měsících živými komářími larvami, které sbírám síťkou na zahradě v nejrůznějších nádobách s vodou.

 

Při té příležitosti jsem ale vzpomněl na dobu, kdy jsme si vyráběli automatická krmítka sami z budíků. Byly to velmi propracované strojky a šlo o to, že jsme velmi obratně vyjmuli z budíku ručičky a na místo malé nasadili osičku, na které byla navinuta nit, která tahala za jakýsi šuplík s krmivem. Ten se pomalu odsouval a odsypával potřebné množství krmiva do akvária. To množství jsme regulovali podle toho, kolik bylo potřeba a tomu jsme přizpůsobili množství vloček v hromádce. Ona hromádka tvořila jakousi cestičku, aby se krmivo sypalo postupně a nekalilo vodu. Postupem času jsme použili bateriové strojky, které mohly krmit třeba celý týden.

 

Mnozí z nás, ti technicky nadanější, měli takové strojky doma u akvárií běžně a například motorové filtry, které tehdy existovaly pouze na západ od nás, jsme si vyráběli z asynchronních motorků z gramofonu. Konstrukce byla velmi jednoduchá, a tak se tyto filtry množily mezi chovateli docela úspěšně. Problém byl ale v zabezpečení, protože mnohé z těchto výrobků, vlastně většina, byly poměrně nebezpečné, protože elektrický proud a voda to dohromady pro amatérské výrobky nevěstí nic dobrého. No ale i tak nepamatuji, že by se někdo pochlubil úrazem elektrickým proudem z těchto důvodů.

 

O všelijakých výrobcích podobného ražení jsem již psal mnohokrát, ale dnes je již takové počínání asi zbytečné, protože je skutečně k sehnání za velmi přijatelné ceny vše, co k chovům potřebujeme. Spíše se zabývám v poslední době konstrukcí odchovného stojanu, který by kompletně shrnoval vše, co k jeho obsluze potřebujeme. Velmi mě zajímá recyklace vody a její využití v akvaristice. V budoucí době to bude jedna z věcí, které se budou jistě řešit i z důvodu šetření touto dnes již vzácnou tekutinou, které bude stále ubývat a tedy, bude i o poznání dražší.

 

Jsem přesvědčený, že v této souvislosti nám poslouží komorové bio filtry, které dokáží skutečně divy. Je též možné, že přijde na řadu nějaká z nových technologií, které jsou již jistě na světě, a které nám v budoucnu pomohou řešit tyto problémy. Píšu to též proto, že se v líhních a v domácnostech akvaristů již tyto soustavy jistě vyskytují a budou mít takový osud, jako doma vyráběné vzduchovací motory, filtry, osvětlení, krmítka a já nevím, co bylo ještě v kolébce akvaristiky jako „samo domo“ používáno.

 

Přeji tedy všem velmi sofistikované výtvory a hlavně i nové druhy „mašinek“, které vylepší chovy v akváriích a hlavně vylepší hlavně i prostředí pro všechny ty „pišišvory“, kteří se v nich nacházejí.

 

Jiří Růžička

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Srpen 2021
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...