Doporučení, které se asi hodí…

31.07.2021 | Žádné komentáře

V týdnu jsem mluvil po telefonu s pánem, který se dal na chov pavích oček již před nějakým časem, a tak byl náš rozhovor nadmíru plodný i zajímavý. Svěřil se mi s jeho obdivem barev i tvarů a řekl mi ještě jednu věc, která mě velmi potěšila. V jednom článku tady u nás našel větu, kterou já sice poměrně často uvádím a kterou si asi uvědomuje každý, kdo již nějaký čas podlehl kráse a magické síle akvaristiky a tou myšlenkou je prakticky nevyčerpatelný náboj všech zákoutí akvaristiky. Uvědomil si totiž, že jeho zaujetí pro chov oček, ale platí to pochopitelně pro všechny druhy chovatelství, je na celý život a i kdyby žil do sta let, nikdy onu náplň barevností a variability nevyčerpá. Zkrátka řečeno, nikdy nebude u konce…

 

Dostali jsme se k odchovům oček a vlastně proto mi onen pán volal, ptal se jak je možné uhlídat „plné“ samičky, aby ostatní jejich potomstvo nepozřely. On sice zná pochopitelně praktiky s vytíračkami a s rošty, ale má březích samiček poměrně dost a jeho vybavení nestačí. Ptal se tedy, zda bych mu nedoporučil nějaké řešení, ale že tak jako tak přemýšlí o rozšíření chovu. No to byla voda na můj mlýn, rozšíření chovu řeším po celý život a hlavně ne pouze já, ale snad všichni kolegové, které jsem poznal.

 

Pán na telefonu řeší výtěry samiček v elementkách bez vytíracího roštu, takže do jedné elementky může umístit pouze jednu samičku, což je pochopitelně zatěžující z hlediska místa. Stává se mu, že má elementky obsazené čekajícími samičkami a ve společné nádrži již další adeptky na porod. Takže se mu tvoří jakási pomyslná fronta, což je na jedenu stranu velmi dobré, ale starost, kam umístit ty čekající, aby neporodily ve společné nádrži. Pověděl jsem mu o několika možnostech, které se běžně používaly, a které znám. No a nakonec jsem zvolit tu, která vychází z poznání a z praktického využití těch znalostí, které akvarista získá během někdy strastiplné cesty s akvaristikou.

 

Využívám někdy ten poznatek, že samičky pavích oček mají jednu zajímavou schopnost a to tu, že umí pozdržet porod, a to někdy i po několik dní. Nejde sice o nijak dlouhý čas, ale v tomto případě postačí. Pokud jsem měl podobné problémy s místem, zvolil jsem jednu větší elementku, kam jsem ony čekající samičky umístil. Nesměla tam být například rostlina či jiná dekorace, protože samička, která by již chtěla porodit se za ní schová a porodí. Pokud budete mít tuto nádrž, v mém případě šlo o patnáctilitrové akvárium, bez dekorace a pouze se vzduchovacím kamínkem, můžete do ní umístit několik samiček před porodem a ony téměř vždy pozdrží porod, protože se obávají o své potomstvo. V tomto případě je to spíše instinkt než obava, ale vyjde to na stejno.

 

Je ale zajímavé, že jakmile se samička odloví od ostatních do prázdné elementky, rodí povětšinou ihned, tedy třeba do jedné hodiny. Tato praktika je ale založena na poměrně dlouholeté praxi a poznání, protože je nutné dobře odhadnout dobu porodu a podle chování samičky i její umístění.

Tímto způsobem je možné umístit čekající samičky do jedné elementky, pochopitelně o něco objemnějších rozměrů, a podle jejich chování odhadovat, která je již na „rozsypání“ a podle toho je umístit do porodniček.

 

Je ale více zajímavých možností, které se praktikují. Pokud máte větší nádrže s plovoucími rostlinami, můžete do nich umístit hejno oček a jednoduše sbírat potěr na hladině síťkou. To je dobré například při venkovních chovech.

Dále se používají tzv. oddělené porodničky, tedy dlouhé nádrže, které se předělí několika přepážkami a tam podle potřeby samičky umísťovat.

Dále je možné vyrobit pevnou mřížku, do které můžete vpustit několik samiček najednou a chytrým umístěním mřížky do mírného proudu zajistit, aby se mimina přesunula do prostoru mimo samičky. Vše tedy záleží na našem umu a vynalézavosti. Dobré je též použití efektu světla, to když do jedné poloviny nádrže umístíte plné samičky a nad druhou zapojíte slabé osvětlení. Potěr se vždy bude držet pod osvětlenou polovinou a síť zabrání samičkám je pozřít. Musím nakonec napsat, že asi většina samiček své mladé nepozře, ale jsou i takové, které celý výtěr pozřou. To bývá začasto, ne vždy, známka nevhodného krmení. Nedobře krmená samička si tak doplňuje živiny a hlavně bílkoviny po porodu. To platí i u například malých savců chovaných v alternativních podmínkách.

 

Jiří Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červenec 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...