Tak zase jednu ze vzpomínek

10.07.2021 | Žádné komentáře

Když se začínalo s nabídkami ryb do výkupu Zverimexu, to bylo v sedmdesátých letech minulého století (vznik výkupů do NSR – 1969), mnozí akvaristé tehdy prodávali své ryby hluboko pod cenou, ale prodávali zato do toho výkupu téměř všechny svoje odchovy. Jiným postačil výkup v tehdy ještě ojedinělých obchodech, a to po několika desítkách kusů ryb. Do výkupu pro tehdy NSR vykupoval Zverimex po stovkách i po tisících, ale zase o poznání levněji.

 

Byli akvaristé, kteří odchovávali několik desítek ryb ve svém kuchyňském stojanu, ale byli už i takoví, kteří to s odchovem mysleli vážně a stavěli specializované líhně. Tam potom dokázali odchovat velké množství ryb. Někdo doslova chrlil některé druhy po tisících, někdo měl v sortimentu více druhů po menších množstvích, ale všichni měli tehdy jedno společné. Byla to „kvalita“ odchovaných ryb. Nešlo o kvantitu na úkor kvality! Naše ryby byly zpočátku, ostatně jsou i dnes, na západním trhu velmi ceněné, i když bohužel nikoliv finančně.

 

Myšlenka byla taková: budeme do NSR vyvážet akvarijní ryby ve stále vzrůstajících množstvích, ale musíme se cenově přiblížit rybám importovaným z Asie. To byla velká chyba, ale zřejmě tehdy nevyhnutelná, protože na tom závisel onen tolik potřebný export. Už není ani na místě uvažovat o tom, jestli by tehdy nepomohl zdatný obchodník, kterých jsme ale vzhledem k situaci měli na mezinárodním trhu poskromnu. I když byl zpočátku export akvarijních ryb velmi žádaný z mnoha jiných důvodů, jeho nejskvělejší dopad nakonec vznikl i pro akvaristy a to importem některých druhů západního zboží do republiky. Šlo ponejvíce o krmení pro ryby, ale nejen to, dovážely se filtry, lepidla i potrava i pomůcky pro ostatní druhy chovaných zvířat. Musím se ale zmínit o tom, že vývozy na západ od nás nebyly pouze z akvaristického sortimentu, ale šlo i o ptáky i jiná chovaná zvířata.

 

Z Asie tehdy již delší dobu doslova proudilo do západní Evropy mnoho ryb, které byly cenově velmi výhodné, ale zoufalé kvality. Osobně jsem viděl tyto importy ve velkoobchodech v NSR a nebylo mi z toho dobře. Čerstvě vybalené importované ryby byly velmi malé, vitalita začasto pod bodem udržitelného života a mnohdy byly napadené plísněmi i jinými infekcemi. Zkušený akvarista si většinou dokázal s těmi infekcemi poradit a dochovat tyto ryby do dospělosti a nakonec je přivést i k rozmnožení. Bohužel ale v akváriích začátečníků či akvaristů, kteří měli akvárium pouze jako doplněk domácnosti tyto ryb nevydržely delší dobu a brzy hynuly. Nehledě na to, že infikovaly i ostatní druhy, začasto zdravých ryb a docházelo k hromadným úhynům.

 

Toto se dělo a děje dodnes a je špatné, že s tím, že ryby v akváriu hromadně uhynou se již vlastně počítá. Dochází k tomu i z toho důvodu, že akvarijní ryby, alespoň ty běžné, jsou k mání za poměrně nízkou cenu a tak si lidé většinou zakoupí novou obsádku a problém je vyřešen. Tedy alespoň dočasně…

 

 

Mám-li ryby z Asie porovnávat s rybami od našich akvaristů, použil bych starý příměr – nebe a dudy. Ryby z našich chovů byly velké, vybarvené, vitální a mortalita se od asijských ryb prostě nedala porovnat. V zásilkách od nás žádné úhyny nebyly. Pokud se během převozu nic zlého nestalo, podchlazení či prudké nárazy, nebo prodlení v transportu, nemuseli s našimi rybami západní kupci vůbec nic vymýšlet a mohli je rovnou použít do prodeje. Zatímco ryby z Asie se musely třídit a hlavně několik dní či týdnů karanténovat. Mnoho z nich přišlo se zásilkou již uhynulých.

 

A tehdy bylo co porovnávat, jenže byl stav takový, že téměř nikdo o těchto věcech u nás neměl ponětí. Mluvilo se sice o tom všeobecně mezi chovateli, ale protože se téměř nikdo z nás nedostal na západ, neměli jsme skutečně konkrétní představu, co se v tamních velkoobchodech děje. Konec konců, nebylo by nám to tak jako tak nic platné.

 

Píšu o situaci před mnoha lety, dnes je již situace s importovanými rybami lepší až na to, že naše obchodní síť prodává i z těchto důvodů bohužel méně ryb od tuzemských chovatelů, což je velmi špatně. Ryby od našich akvaristů byly vždy ty nejlepší i z hlediska možných infekcí. Jen na doplnění, ryby z našich odchovů jsou jedny z nejlepších i ve světovém porovnání.

 

Ty infekce jsme vlastně ve větším množství dovezli i po roce 1990, kdy se otevřel trh i ze západního okruhu a naši importéři začali ryby dovážet i k nám. Tím se jednak rozšířil sortiment o mnoho druhů, které do té doby byly možné získat pouze velmi ojediněle, ale na druhou stranu se importovaly i mnohé infekce. Ale jak jsem již napsal, dnes je situace o mnoho lepší, ale nejrůznější infekce stále hrozí a tak s důrazem vždy upozorňuji na nutnost používání karanténních akvárií a to vždy, když si do již zaběhlého akvária přineseme nové ryby, rostliny a dokonce pomůcky i dekoraci, které byly již před tím použity v akváriu jiném.

 

Jiří Růžička

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červenec 2021
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...