Překvapilo mě, kolik akvaristů, tedy těch, kteří ještě nemají mnoho praxe za sebou, vůbec nezná Artemie. Tedy abych nebyl tak příkrý, ne že neznají, oni o nich začasto četli a slyšeli, ale nikdy je nepoužívali. A když už, tak pouze dospělce ve stavu zmrazeném či v podobě vloček. Jedna akvaristka, která měla informaci, že se potěr ryb nejlépe odkrmí Artemií, zakoupila v obchodu Artemie v sušené podobě, tedy právě v podobě vloček. Jde o základní neznalost, která ale není až tak složitá k osvojení.
Po chvíli uvažování mě napadlo, že je to vlastně logické. V mnoha pojednáních se píše o odkrmu rybího plůdku Artemií a autoři povětšinou to myslí dobře ve smyslu běžných znalostí akvaristy, ale při odkrmu plůdku Artemií jde o jejich nauplie, to znamená nejmenší vývojové stadium tohoto korýška, které si odchováváme ze zakoupených vajíček, která jsou velmi, velmi drobná. V číslech – jde o + – 250 000 kusů vajíček na jeden gram. To podle druhu Artemie a její velikosti. Pokud budete odkrmovat ryby sušenou potravou, nikdy nedosáhnete takový výsledek, jako při odkrmu živým krmením. Velmi důležitý je v tomto případě pohybový reflex, který u plůdku doslova vyvolá reakci k polknutí sousta.
Přitom tento korýšek je podle mne nejdůležitější součástí odchovu nejen ryb, ale i ostatních vodních či obojživelných živočichů, a to zejména v podobě živých nauplií! Musíme se též zabývat tím, že nauplie Artemií mají rozdílnou velikost i tvar. Ne každá nauplie je vhodná pro všechny druhy ryb. To ani náhodou a pokud se ale seznámíme s touto problematikou, ušetří nám to spoustu problémů s odchovem ryb. Některé druhy jsou oválné, některé podlouhlé a všechny druhy jsou rozdílné svojí velkostí. Jen pro představu uvedu, že neonky obecné (Paracheirodon innesi) odkrmíme pouze vybranou nauplií určitého druhu Artemie a to tou co možná nejmenší. U červených neonek na velikosti až tak nezáleží, spíše bych volil podlouhlý tvar nauplie.
Tyto údaje se možná zdají začínajícím složité a těžké k osvojení, ale věřte, že tomu tak není, a že po několika zkouškách při odkrmu si toto snadno osvojíte. Jen to chce začít, asi tak jako se vším… Mohu doporučit některé z článků tady na DAJANĚ, postačí napsat do vyhledávacího okénka slovo Artemie a objeví se mnoho článků s touto tématikou a s podrobným výkladem.
První poznatky při změně zdroje vody
Krásný super „RED“, tedy abych byl přesný, Nymphaea lotus „super red“, mě okouzlil již dávno a mnohokrát jsem ho měl v akváriu a obdivoval jeho květy. I tentokrát jsem ho dostal od kolegy akvaristy a těšil se z jeho podoby a za nějaký čas i z květu. Co se ale časem nestalo? Po změně vody v akváriu z vodovodní za vodu z nové studny se z tohoto krásného leknínu stal tzv. „tygr“. Tedy, čepele světle zelené opatřené hnědočerveným žilkováním. Taky krása, ale pro vyznavače rudých rostlin třeba zklamání, ale vždy je to něco za něco. Tato forma je krásná též a jsem moc zvědavý, jak bude pokračovat další jeho podoba. Jo a mimochodem, otevřel dva překrásné, bílé květy. Po odkvětu se podle mých zkušeností zase změní…
Mám jednu zkušenost s novým zdrojem vody. Po prvním rozboru jsem mile překvapen a v blízkém budoucnu provedu ještě několik měření, ale 290 ms a 6,5 pH mi udělalo radost. Teď čekám na uhličitanovou tvrdost a celkovou. Bakterie na velmi dobrém čísle a většína dalších ukazatelů daleko pod normou vody pitné. Voda je průzračná a hlubinná. Po asi měsíčním provozu pozoruji zlepšení chování ryb i rostlin. Prováděl jsem pravidelnou denní výměnu jedné čtvrtiny vody vodovodní v akváriích, nyní měním polovinu za čerstvou. Ryby jsou o poznání čilejší. Voda je pochopitelně bez jakýchkoliv chemických úprav. Jsem tedy zvědav na další vývoj chovu i odchovu ryb a projevu rostlin.
Vzkaz pro paní Evu. Má problém se šneky, kteří jí hynou a zbývá po nich pouze ulita. To vše začalo po tom, co si od kamarádky přinesla několik nových rostlin do akvária. Eva se ptá, jestli ty rostliny nejsou na vině.
Rostliny samotné to jistě nejsou, ale je docela dobře možné, že si s nimi do akvária přinesla ploštěnky. To jsou vytrvalí soupeři a v akváriu, pokud se přemnoží udělají mnoho špatného a je s nimi nedobré pořízení. Pokud nechceme použít drsnou chemickou metodu k jejich likvidaci, je nutné téměř vše z akvária vylovit, desinfikovat a nechat vyschnout.
Pozor ale, jde i o filtry a všechnu dekoraci včetně štěrku. Akvárium vytřít do sucha, desinfikovat savem a potom umýt a nechat alespoň týden suché. Rostliny vyhodit a zakoupit nové a hlavně čisté, bez infekce.
Ploštěnky poznáme zvláště v nočních hodinách, kdy lezou po všem, ale dobře jsou patrné na skle jako podlouhlé asi tak centimetr až dva centimetry dlouhé průsvitné čárky. Jsou to ploší červi a můžete si o nich přečíst zde v Článcích mnohá pojednání. Postačí v noci posvítit do akvária baterkou a bude jasno.
Jiří Růžička
0 komentáøù