Vzkazy 2021/15 – Použité materiály

12.06.2021 | Žádné komentáře

Z posledního dopisu: Dlouho jsme si lámali hlavu, čím to je, že se v akváriu stále kalí voda, i když máme dobrý filtr a pravidelně vodu měníme. Dokonce jsme přestali nějaký čas krmit, až jsme vyndali jeden kámen, který si dcera přinesla nedávno z vycházky a bylo po problému…

 

V dnešním článku jsem použil několik vzkazů z již minulých článků, ale je to stále téměř stejné. Vždy je dobré dá pozor na to, co do akvária vkládáme nehledě na materiál. Hodí se dřevo v nejrůznějších podobách, kameny, umělá hmota (i když k té bych měl jisté výhrady), štěrk, keramika, sklo… Mohli bychom ještě dále popisovat nejrůznější dekorace i materiály, které používáme k chovu i odchovu.

 

Mohu uvést například látku z přírodních či umělých materiálů, a to k vytírání nejrůznějších druhů ryb. Tyto materiály v podstatě simulují porost či chumáč řas, kam ryby odkládají jikry. Zkoušel jsem kdysi „trs“ silonové nitě, dobře použitelnou do filtrů, jako vytírací substrát. Je pravda, že plast, který je inertní, dobře slouží i k těmto účelům, ale pozor! Zrovna při výtěru závojnatek do tohoto chumáče slabé silonové tkaniny se mi jedna ze samiček do mulče tak dokonale zamotala, že jsem měl co dělat, abych ji z té motanice pomohl bez následků.

 

Je tedy dobré k těmto účelům použít spíše dlouhá vlákna, než chumáče jemných nití. V literatuře se dočtete, že se používá též přírodní tkanina, jako například bavlna. Znám jednoho kolegu, který používá k výtěrům karasů mop prodávaný na vytírání podlahy…

 

K výtěrům ryb se též používají některé druhy nerostů

Mnohým se může zdát přehnané, zabývat se zrovna kameny či kořeny do akvária…, je jich přece v přírodě a na stavbách všude dostatek, jen si vybrat. Z několika důvodů je ale přece jen dobré se tomuto tématu věnovat. Ne vždy se totiž může každý k vhodným dekoračním přírodninám snadno dostat, a ještě je tu druhá důležitá věc a tou je vhodnost použití různých typů materiálů. Jde zde i o substráty a kačírky používané pro dno akvárií. Pozor! Není kámen jako kámen a není kořen jako kořen. Nesmím též pominout obchodní zájem firem, protože tato komodita je zajímavá i ekonomicky a pro obchod tedy jako stvořená. Je stabilní, nemá žádnou garanční dobu a může se skladovat v téměř libovolných prostorách. Krom toho jsou tyto materiály pro zákazníka finančně poměrně dostupné.

 

Všimněte si například, kolik druhů různých kamenů se v akvaristice používá. A rozhodně nejde pouze o estetický efekt. Estetické důvody jsou pochopitelně velmi důležité, ale svůj účel mají kameny též jako praktická dekorace z důvodu potřeby chovaných živočichů. Klasickým příkladem jsou cichlidy z afrických jezer Malawi a Tanganika. Můžete použít čedič, břidlici, lávovinu, křemen, různé druhy vápenců…, dolomitický vápenec, žulu a tak bychom mohli jmenovat dále. Ještě bych dodal, že mnozí akvaristé používají materiály vyrobené pro účely stavby, jako jsou duté cihly či betonové tvárnice. Opět záleží na tom, kam tyto materiály použijete a k jakým účelům.

 

Pro akvaristiku je důležité, jak tyto horniny ovlivňují kvalitu a chemismus vody a podle toho je taky používáme. Rozhodně není jedno, do jakého akvária dáme jaký kámen. U některých druhů může být použití univerzální, některé kameny můžeme použít pouze v některých typech akvárií. Jde například o inertní materiály…křemen, čedič, břidlice atd., které můžete použít v každém akváriu, protože prakticky kvalitu vody neovlivňují.

 

Pozor však na vápence! Při jejich nevhodném použití se můžete dočkat nemilého překvapení. Ovlivňují totiž celkovou tvrdost vody a zároveň i pH, které se může „vyšplhat“ do poměrně vysokých zásaditých hodnot. Nevhodně volený vápenec může dokonce zapříčinit i zákaly vody (viz začátek článku). To může mít pro mnohé akvarijní ryby tragické následky.

Jinou kapitolou jsou barvené kameny. U této techniky je zásadně důležité, jaká barviva výrobce používá. Pochybuji ale, že by v dnešní době někdo barvil dekoraci závadnými či nevhodnými barvami. A právě z důvodu, že mnozí začínající akvaristé těmto závažným věcem nevěnují dostatečnou pozornost, mohou mít hned zpočátku neblahé zkušenosti. Nehledě na to, že nezkušenost a zklamání může probudit v začátečníkovi i nechuť pokračovat, a to je špatně!

 

Jiří Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...