Vzkazy 2021/14

29.05.2021 | Žádné komentáře

Jestliže jsem psal v minulém článku o acriflavinu, musím se též zmínit o malachitové zeleni. Je to snad nejpoužívanější léčivo využívané jak v průmyslovém rybářství, tak v akvaristice. Hned zpočátku bych rád upozornil na to, že malachitová zeleň je mnohem toxičtější, než akriflavin a tedy musíme dát pozor na dávkování.

Dávkování uvádí každá firma na svém výrobku, to podle koncentrace, kterou zvolili, a je tedy velmi na místě jej dodržovat. Pokud budete z nějakého důvodu sami tvořit roztok z krystalek, používali jsme 1 g na 1 l destilované vody a tento roztok jsme potom aplikovali jako léčivo pro nejrůznější choroby i cizopasníkové infekce. Koncentrace použití tohoto roztoku byla různá, podle léčené infekce, ale rozmezí od 1 ml až po 10 ml na 100 l vody. Třetí den, to při dlouhodobých léčebných kůrách, se ještě přidává polovina dávky do léčebné lázně.

 

Musím upozornit na to, že některé druhy ryb snášejí malachitovou zeleň lépe a jiné zase naopak. Bylo nám všeobecně známo, že ryby, které snášejí povšechně špatně chemikálie, zrovna na malachitovou zeleň citlivé nejsou. To jsme vypozorovali například u kardinálky čínské, Tanychthys albonubes. Na druhou stranu je nutné uvést, že některým druhům ryb je tato zeleň velmi toxická a tak se doporučuje vždy léčivo postupně přidávat až do konečné dávky a přitom bedlivě léčené ryby pozorovat.

 

Ještě se zdržím u dávkování. U malachitové zeleně, vzhledem k její toxicitě, musíme dát dobrý pozor na dávkování i tam, kde máme holé akvárium, tedy karanténní elementku, bez jakékoliv dekorace i rostlin. U těchto nádrží je skutečně nutné léčebnou dávku opatrně přidávat a aplikovat postupně!!!

Malachitová zeleň se jen špatně odstraňuje z potřísněných věcí a tak je nutné s ní nakládat vskutku opatrně. To platí zvláště u látek…

 

Musím ale napsat, že dnešní výrobci používají malachitovou zeleň ponejvíce v kombinaci s jinými látkami a tvoří tak léčebné emulse specifické pro tu kterou nemoc. A opakuji, u těchto léčiv je vždy dobré a dokonce nutné dodržovat doporučené dávkování. U malachitové zeleně zvláště i vzhledem k její toxicitě.

 

K léčení ryb v akváriích je dobré uvést, že začasto pomůže výměna části vody v akváriu za čerstvou a zvýšená teplota. Mnoho infekcí, i ty, které se zdají na první pohled hrůzné, je možné odstranit běžnými prostředky a není nutné používat chemické přípravky. Vždy preferuji základní ošetření a těmi jsou kontrola kvality a teploty vody.

Pozor ale, při skutečné infekci, která je zaviněna narušenou imunitou či při oslabení či odření ochranného slizu na rybách jsou konkrétní léčiva nutná a tak záleží pouze na nás, jak tyto případy ovládáme a jak je dokážeme určit. Ani zázračná „vodička“ nám nepomůže, když ji použijeme nesprávně, nebo na jinou infekci, než je určená!

Léčení ryb platí za nejsložitější akvaristickou disciplínu a pokud si nejsme jisti, je skutečně složité používat nějaká léčiva. Vždy s nadhledem uvádím, že pokud si při nějaké infekci bereme každý den pilulku, která je nejblíže v šuplíku, těžko se dobereme uzdravení.

 

Podobně jsem zažil případ, kdy jedna naše zákaznice vybírala nějakou „vodičku“ do akvária podle ceny. Že prý jim „to“ tam dává jako prevenci… Těžko potom čekat úspěch léčby při skutečné infekci! Pozor na to, bude jen velkou náhodou, když bude akvarista takto postupovat, že při léčbě uspěje a to jen díky tomu, že některé přípravky jsou poměrně širokospektrální.

Při chybné diagnóze můžete chybným výběrem přípravku rybám spíše uškodit.

 

Jiří Růžička

 

Foto: květ stulíku

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...