Acriflavin

22.05.2021 | Žádné komentáře

V literatuře je možné najít akriflavin i pod jinými názvy, např. jako trypaflavin a proflavin. Ostatně, ještě pamatuji pojmenování trypaflavin, pod kterým se snad prvně pro naše účely prodával. No a snad nejvíce se pojmenovává u začínajících jako „zelenožlutá vodička“, a to protože při nalití do vody se ona právě tak zabarví.

Tato, pro nás i hospodářské rybáře velmi potřebná látka, zpomaluje dělení mikotických buněk, tedy, zpomaluje to, čemu se všeobecně říká u akvaristů plíseň. Plíseň je nepříjemné onemocnění ryb, které souvisí s oslabením imunity či s poraněním a následným zaplesnivěním zraněného místa, kde rybu nechrání sliz. Zaplísnění lze též přičíst nevhodným podmínkám v chovu, kdy například nedodržujeme odpovídající teplotu a ryby chováme v chladnější vodě.

Pokud necháme rybu či ryby s plísní bez zásahu, může dojít k úplné destrukci organismu a následnému úhynu. To vše právě souvisí s imunitou a se životním prostředím.

 

Vůbec nejlepší a nejúčinnější ochrana před plísní je prevence, která úzce souvisí s výše uvedenými skutečnostmi. Tedy zbytečně nesnižovat ať už z jakýchkoliv důvodů teplotu vody v akváriu a podávat odpovídající potravu, která zajistí rybám dostatečnou tvorbu imunity.

 

Dalším faktorem, který ovlivňuje imunitu i náležité biologické fungování akvarijního prostředí je dostatečné osvětlení. To ostatně pomáhá i při léčbě akriflavinem, který právě proto doporučuji aplikovat do léčebné elementky v ranních hodinách.

Acriflavin je možné používat i jako prevenci v nepatrných dávkách, ale v akvaristice to všeobecně nedoporučuji. Jiné je to například u preventivního ošetření jiker, kdy zajistíme, že neoplozené jikry nám neohrozí jikry zdravé.

Vývoj plísní je velmi rychlý a než se stačí vylíhnout plůdek z jikry, většinou je již jikra pokrytá plísní a znehodnocena. Tak to například dobře známe u skalár, kdy jsou jikry nakladené na list, sklo či na jinou plochu a jsou těsně u sebe. Tam potom dochází velmi často k zaplísnění celé snůšky, byť od jediné neoplozené jikry, dříve, než se stačí z ostatních jiker vykulit plůdek. To je možné dobře ovlivnit zvýšením teploty a přidáním preventivní dávky acriflavinu. Acriflavinem zpomalíme růst plísně a zvýšenou teplotou urychlíme vykulení plůdku z jikrného obalu. Tímto se můžeme dopracovat k velmi účinnému odchovu nejen těchto, ale i jiných druhů ryb.

 

Pozor ale, při předávkování acriflavinem ve vývojové vodě s jikrami můžeme též znehodnotit celou snůšku a proto je nutné zacházet s ním opatrně.

 

Na obalu všech výrobců je doporučené dávkování a toho je nutné se držet. Někteří výrobci uvádějí i dávkování při ošetření jiker či při prevenci. Záleží též na koncentraci toho kterého výrobku a tak jsme skutečně odkázáni na doporučení od výrobce.

Acriflavin též zakoupíme v podobě krystalů v lékárně, a tak si můžeme určitou koncentraci vyrobit sami, ale pokud s ním nemáme zkušenost, určitě nedoporučuji. Acriflavin sice patří k málo toxickým přípravkům, ale je to přeci jen chemický výrobek a při předávkování může způsobit u ryb i úhyn!

 

Acriflavin brzdí též vývoj bakterií i řas, je nedoceněný i při léčbě dalších neduhů v akvaristice a jeho použití bude ještě asi uplatněno při jiných léčbách, i když je používán již dlouhou dobu. Tato látka je součástí mnoha léčiv v kombinaci s jinými chemickými sloučeninami. Acriflavin se používá tedy jak při preventivních koupelích, tak i při dlouhodobých léčebných koupelích. A zrovna při dlouhodobých lázních je nutné vždy po čtyřech dnech dávku doplnit z důvodu rozkladu barviva a snížení koncentrace. Používáme též dostatečné osvětlení, které podporuje jeho účinnost.

 

Pokud se nám ale v akváriu objeví ryba s plísní na povrchu těla, odlovíme ji a v elementce zvýšíme oproti akváriu postupně teplotu až na 28 i více °C a sledujeme po dobu dvou dnů, zda plíseň neustoupí. Až tehdy, když plíseň nebude ustupovat, použijeme akriflavin. Ale při silném zaplísnění použijeme léčebnou dávku ihned. Mnozí akvaristé používali své léčebné postupy, například odstranili opatrně pinzetou plíseň a napadené místo potřeli silnějším roztokem acriflavinu. Jak jsem již mnohokrát psal, co akvarista to unikát a koumes, a tak také těch postupů nejen při léčbě je mnoho.

Acriflavin též používáme při hromadné léčbě zaplesnivění u potěru i u dospělců. Pro tuto disciplínu používáme stejné koncentrace, jako při léčbě jednotlivců. Názor, že je nutné použít mnohonásobně vyšší koncentrace je omyl!

 

Jiří Růžička

 

 

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...