Vzkazy 2021/5

6.03.2021 | Žádné komentáře

V mnoha článcích o akvaristice se můžeme dočíst i o závojnatkách a jejich varietách. Jde původně vlastně o karasy, ale po dobu několika tisíc let se z nich staly závojnatky, nebo jiné formy těchto variabilních ryb, například klasické komety či Schubunkiny. Mohli bychom jmenovat asi hodně dlouho, kdybychom chtěli vyjmenovat všechny možné variety karasů, co jich v akváriích a v nejrůznějších chovech plave.

 

O závojnatkách jsem psal již mnohokrát a na dotazy ohledně nich jsem odpovídal nesčetněkrát, ale musím uznat, že vlastní zkušenost je zkrátka vlastní zkušenost a tím je dáno vše. Naše chovy a nejen závojnatek, jsou situovány v nějakém prostředí a každý jsme na tom jinak. Jde o umístění akvária vzhledem k dennímu světlu, o teplotu, o kvalitu a hodnoty vody, kterou používáme a o ještě více ukazatelích. Pravda ale je, že s každým příchodem jara se tyto dotazy množí a odpovídám na podobné otázky.

 

Ve zkratce se chci zmínit o několika ukazatelích, které jsou podle mne důležité, ale o kterých jsem již mnohokrát psal. Je tedy možné si podrobné informace o závojnatkách vyhledat v Článcích. Závojnatky již dávno nejsou karasi dokonce ani uspořádáním svých vnitřních orgánů, na barvu a podobu a funkci vnějších uspořádání ploutví nehledě. Z karase stříbřitého se stala vlastně jiná ryba, která podléhá jiným zákonům na funkčnost rybího těla než její původní druh. Několikrát jsem se zmínil o civilizačních dopadech v tomto smyslu, i když jsem tento termín v souvislostech potom některým našim pozorným čtenářům objasňoval.

 

Nic se ale nemění na tom, že závojnatku beru spíše jako rybu do venkovních bazénů, než do akvárií. Je sice pravda, že v posledních desetiletích přibylo hromadně velikých nádrží, kde se závojnatkám daří, ale v tom vyjádření mi jde vždy o jedno. Závojnatka má zkrátka tu velikou smůlu, že je ortodoxně známá jako „ryba do koule“. Nevím pochopitelně, kde se tento nesmysl vzal a kdo první tu chuderu do pětilitrové koule vložil, ale je to zkrátka z mého pohledu zločin vůči této rybě, to mi nikdo nevymluví. Viděl jsem sice jednou v životě v zahraničí obrovskou kouli o průměru snad až metr a v ní závojnatky, ale to byla výjimka z toho, co popisuji.

 

Závojnatky potřebují velmi prostoru, velmi výkonné filtry a mnoho kvalitní potravy. Problém je v tom, že jejich trávení není zdaleka dokonalé a tak to co pozřou, se v trochu jiné formě vrací zpět do vody, ve které plavou, tedy v podobě exkrementů. Pokud máme možnost vodu v akváriu často měnit, je vše v pořádku. Pokud ale chováme závojnatky v malém akváriu s nevýkonným filtrem, je zle. Závojnatky se ocitají v prostředí plném dusíkatých látek, přestanou růst a jejich život se změní na pobyt ve vězení…

 

Klasickým příkladem takového chovu jsou lidé, kteří si z důvodu dekorace pořídí skleněnou kouli na komodu, napustí vodu a vloží jednu závojnatku. První den je velká sláva a od dne dalšího začínají problémy. Prvně se zakalí voda šedavým zákalem a tím to vše začne. Pokud si její majitel nevezme za úkol každý den vodu vyměnit za čerstvou, což nebývá běžné, stane se z koule nevzhledný problém. Ale i to závojnatce nepřispívá ku zdraví. A ještě navíc je nutné krmit, že?

 

Závojnatka v takovém prostředí, pokud ji ale její majitel udrží vůbec na živu, zůstane zakrnělá. Klasický příklad z obchodu: „Ale ona je taková malinká a krásná, my už ji máme od Vánoc“, povídala maminka s holčičkou. Byl podzim a závojnatka by měla být minimálně třikrát tak velká, nehledě na to, že závojnatka je společenská ryba a doslova vyžaduje hejno svých družek.

 

Dnes ale chci reagovat na vzkaz od paní, která má závojnatky venku v rybníčku, kde se po letošních mrazech utvořil silný led. Obává se o ně a píše, zda má něco udělat?

Pokud je to ve vašich silách, led rozbourejte a vyhoďte z bazénu ven. Pokud mohu poradit, před zimou umístěte doprostřed bazénu kůl, který vyčnívá nad hladinu a ve výšce hladiny stačí probít kůl hřeby tak, aby koukaly. Když hladina zamrzne a utvoří se dostatečně silný led, vyvrtejte do něj díru a tak 10 cm vody z bazénu hadicí odpusťte. Vznikne tak vzduchová izolace, která zabrání dalšímu promrzání.

V zimě ryby v rybníčku NEKRMTE!!! Ryby hibernují a mají tzv. zimní režim, při kterém, pokud se neobjeví velká obleva, jsou v klidu a potravu nepřijímají. Prakticky téměř celou zimu žijí ze zásob, které si vytvořily koncem léta a na podzim. Proto je také důležité ryby před zimou velmi dobře krmit kvalitní potravou.

 

Zjara se potom čeká na první dny po rozmrznutí ledu a je dobré ryby sledovat, kdy začnou být aktivní. Zprvu podáváme potravu velmi opatrně v malých dávkách, třeba jednou za dva dny a postupně dávky zvyšujeme až do oteplení vody.

 

Jiří Růžička

 

 

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

Ještě nehodnoceno

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Březen 2021
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...