Vzkazy 2021/3

6.02.2021 | Žádné komentáře

Bez znalosti normálního a zdravého vývoje rybího embrya se těžko dopracujeme k tomu, proč se nám nedaří s odchovy některých druhů ryb. A nejde pouze o znalost prostředí, ale zároveň o to, abychom to správné a odpovídající prostředí dokázali vytvořit. Tedy jde též o znalost tvorby tzv. vývojové vody. Vývojová voda už zamotala hlavu nejednomu akvaristovi a to nejen začínajícímu.

Děje se tak například po přestěhování akvaristy do jiného prostředí, kde se ona vývojová voda tvoří z vody vodovodní. V novém bydlišti může téct z vodovodu velmi odlišná voda, tedy její hodnoty, a tak je nutné naše znalosti použít k tomu, abychom tuto variabilitu dokázali vyrovnat a „vyrobit“ vodu z jiného vstupu, tedy z vody odlišných hodnot, než byla ta v minulém bydlišti. Asi bych měl ale psát o vodách vývojových, protože pro mnoho druhů ryb upravujeme mnoho druhů vod vývojových.

 

Mnozí akvaristé volí svůj základní chovatelský program tak, že líhnou ryby, kterým vyhovuje vstupní voda, nebo je snadno upravitelná. Přizpůsobit vodu správnému líhnutí určitého druhu je důležité a rozdílně pracné a rozhodně náročné na vědomosti. V nosném programu akvaristů je tedy většinou nějaký druh, či více, který snažení akvaristy a jeho líheň živí. Měl by to být asi ten či takové druhy, které se mu bez problémů daří rozmnožit a také hlavně odchovat do prodejní velikosti. Jasně, že má každý z nás i své tzv. super špeky, které se snaží odchovat, a které jsou jeho chloubou. S nimi to ale není rozhodně tak snadné.

 

Není vůbec žádná ostuda, že znalý akvarista množí mnoho „obyčejných“ živorodek, ale vedle v akváriích mu plavou problematické druhy ryb, které právě jeho ponejvíce zajímají. Jde o to, že mnozí z nás odchovávají tzv. obyčejné a barevné druhy právě proto, aby mohli experimentovat s druhy, které se buďto ještě v zajetí nerozmnožily či množí se velmi výjimečně. Svěřím se sám, že jsem měl v úmyslu a v záloze některé druhy z rodu Panaque, ale zjistil jsem, že bych potřeboval, aby mi bylo tak o nejméně deset až patnáct let méně…

 

Podobně je to s některými druhy cichlid. Dlouhověké ryby jsou vůbec z tohoto hlediska dosti problematické, protože při jejich objevení či importu nikdy nevíme, kolik potřebují let do dospělosti. Speciálně pak u sumců je toto velmi zapeklitý oříšek. Některé druhy sumců mohou žít mnoho let, 15,20,25, i mnohem více, a aniž bychom o tomto měli ponětí, snažíme se je rozmnožit již záhy a přitom nám ještě několik let zbývá k dospělosti. Upozorňuji ale, že píšu o těch druzích ryb, které jsou buďto velmi  málo známé, nebo záhy objevené. Mimochodem, jen tak pro zajímavost, například u kapra obecného, Carpio carpio, se uvádí velmi rozdílné roky dožití. Základ je tak 50-60 let, ale jsou známé případy, kdy KOI kapři z východních líhní mají ve svých rodokmenech 100 i více let…

 

Chtěl jsem dnes tímto pouze nabídnout náhled na to, s čím někteří akvaristé musí počítat, chtějí-li se dát na cestu nepoznaného… Myslím, že toto ale napadne v určité fázi chovu i odchovu ryb každého, kdo se touto zajímavou činností zabývá. Opět uvedu příklad, kdy jsem před mnoha lety využil možnosti tehdy Zverimexu, kdy začal tento podnik jako jediný u nás importovat vzácně některé druhy ryb a kdy jsem si objednal, tehdy za nekřesťansky drahé peníze, sumce z rodu Brochis, šlo o druh splendens. Trvalo mi tři roky, než jsem je šťastně rozmnožil, ale ani jsem nevěděl, kolik jim bylo let, když je tehdy přivezli. Je ale pravda, že jsem tak po čtyřiceti letech jejich reprodukci s úspěchem opakoval… Dnes již vím, že mají dobu plodné dospělosti ve třech letech, pokud je máte jako mláďata od chovatele s odpovědnými údaji. A mimochodem, Brochis jsou též dlouhověcí. Pochopitelně bychom se mohli bavit o tom, co je u ryb dlouhověkost.

 

Měl bych asi napsat, že v akvaristice je mnoho běžně chovaných druhů, které žijí dva až tři roky, ale i běžně chovaných ryb, které můžeme při zvládnutém chovu mít v akváriu i roků dvacet. Dále můžeme dělit ryby na to, kolik roků u nich trvá reprodukční schopnost. Někdo může namítnout, že například samice běžně chovaných živorodek rodí třikrát a dost. Ale i s tím bych dovedl polemizovat, záleží pouze na tom, jak s „nimi umíme zacházet“, jak jim porozumíme.

Například velmi reprodukční skaláry můžeme vytírat v jedné periodě třeba celý rok, ale zase jsme u podstaty věci. Pokud je necháme doslova takto „zdecimovat“, můžeme jim velmi ublížit. Je dobré skalárám i ostatním rybám v periodě tření umět vytvořit pauzu.

 

Nerad bych a rozhodně nechci tímto článkem nikoho od odchovu z tohoto pohledu  problematických druhů ryb odradit, jen upozorňuji na některé aspekty této zajímavé činnosti. Sám bych byl kdysi velmi vděčný za jakékoliv informace, ale tehdy jsme jich měli o těchto druzích ryb velmi málo i z toho důvodu, že u nás bylo vzácných a nových druhů ryb velmi málo. A ještě něco, toto se pochopitelně netýká pouze sumců, ale i ostatních nových či vzácných druhů ryb.

 

Jiří Růžička

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Únor 2021
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...