Vnější „superfiltr“, vzpomínky na budoucnost

28.11.2020 | Žádné komentáře

Už je tomu tak, že nejen akvaristi se snaží neustále něco ve svém oboru vylepšovat a zdokonalovat. Než jsem se v běhu času dopracoval k vlastní líhni, kde využívám dnes velmi jednoduché a snadno udržovatelné filtry, experimentoval jsem všemi možnými způsoby. Jedním z nich byl vnější filtr v super podobě, tedy vlastně biologický. Někdo může namítnout, že biologické jsou snad všechny filtry a bude mít pravdu, ale čtěte dál.

 

Moje úvaha byla prostá a je tomu již tak čtyřicet let, kdy jsem se snažil o dokonalost ve filtraci, tedy v téměř bezúdržbovém systému. Dnes je těchto systémů mnoho a během času jsem se seznámil s mnoha typy, ale ten můj…, no to bylo něco.

Vedle asi tak stolitrového akvária jsem postavil ještě větší a osázel ho velmi bujně rostoucími rostlinami. Tehdy jich nebylo na trhu mnoho druhů, tak jsem použil rostliny Cryptocoryne affinis. Těch bylo v akváriích kolegů hromada a tak jsem neváhal a osadil s nimi celé vedlejší akvárium. Po krátkém čase se rostliny velmi rozmnožily a já napojil první akvárium s rybami na akvárium s rozrostlými kryptokorynami.

Musím ještě napsat, že v prvním akváriu bylo přiměřeně ryb, dnes si vzpomínám na black molly, labyrintky z rodu Trichogaster a ještě asi deset běžných druhů. Dohromady snad 20-25 ryb.

 

Myšlenka dobrá, ale zkušenosti s tímto systémem nebyly žádné, tak jsem po nějakém čase druhé akvárium rozebral a vložil pod kačírkové dno síť a vyvedl v rohu trubici nad hladinu. Rostliny jsem osadil opět a čekal. PO nějakém čase byl můj plán dokončen. Vodu z prvního akvária jsem vyvedl do akvária s rostlinami a vracel ji z trubice do které tekla voda ze dna, spíše tedy z poddna.

 

Tak vlastně vznikl filtr, kde dusíkaté látky z akvária s rybami sloužily jako hnojivo pro rostliny v akváriu druhém. Systém fungoval skvěle, ale přece jen jsem za nějaký čas zjistil nedostatek a to takový, že zbytky organických látek z prvního akvária přeci jen zatěžovaly po nějakém čase druhé akvárium. Na trubici, která z prvního akvária odváděla vodu do akvária s rostlinami, jsem tedy nasadil molitanovou kostku. Tím jsem vlastně jednoduše vyřešil celý problém. Pokud jsem ale chtěl dosáhnout bezúdržbového systému, toto opatření mi to krapet narušovalo.

I tak jsem ale získal nádherně čistou vodu a údržba molitanu v prvním akvárku byla téměř nepotřebná. Tehdy jsem si dělal poznámky do mého sešitu, který jsem používal pro akvaristiku, ale čas vše vyřešil a sešit prostě zmizel. Popisuji tedy pouze fragmenty tohoto řešení, které bylo sice jak prostorově tak i materiálně složitější, ale fungovalo skvěle.

 

Jde o to, že systém s odváděním vody mimo akvárium, tam s ním cosi udělat a zase ho vrátit je skvělý, i když poněkud složitější, než běžné vnitřní filtry. Dnes to v dobré míře řeší vnější filtry s motorem a vytápěním, ale nedovedu si tyto filtry představit ve větším provozu, neboť jejich údržba je ve velmi zarybněných systémech pracná a zdlouhavá. Vždy doporučuji raději zarostlou nádrž, než pouze odbourávání dusíkatých látek v jakékoliv formě filtrační náplně. No, a pokud intenzivně odchováváme ryby, rostliny jsou problematické z důvodu jejich odlovování.

 

V těchto případech se používají ponejvíce nádoby s kačírkem, do kterých rostliny vysazujeme. Tyto jsou při lovení ryb snadno odstranitelné a dají se dále snadno používat. Snad bych mohl napsat i o druhém systému, kdy rostliny hrají svoji důležitou roli. Jde o ponejvíce plastové nádoby s výškou substrátu kolem deseti centimetrů, do kterých nejprve vložíme obrácený trychtýř, pod který zavedeme vzduchovací hadičku a vše zasypeme štěrkem. Do štěrku následně vysadíme rostliny po okraji nádoby a zapneme slabě vzduchování. Tím vytvoříme velmi dobrý filtr, který využívá kořeny rostlin jako požírače dusíku, z kterého rostliny žijí. Odbouráváme tímto nežádoucí látky z vody a přispíváme tím regeneraci vody v akváriu.

 

Pozor ale, i při tomto řešení záleží na velikosti akvária a množství ryb v něm a na druhu ryb, které odchováváme. Pokud ale odchováváme velké množství ryb, toto řešení nás bude časově velmi limitovat v údržbě. Při velkém množství ryb v akváriích nejlépe pomůže trvalý průtok vody čerstvé a odtok vody stávající, ale pokud není možné toto zajistit, je dobré použít co možná nejjednodušší vnitřní filtr, s kterým nebudeme mít tolik práce s údržbou. V tomto případě ale nemám na mysli stovky ryb v akváriích, ale spíše tisíce…

Ještě bych se mohl v této souvislosti zmínit o centrálním filtru, do kterého jsou zavedeny všechny nádrže a voda se do nich upravená vrací zpět, ale tam pozor na infekci, která se roznese z jednoho akvária do všech. Tyto systémy by měly být velmi dobře ohlídány včetně dobrých filtračních hmot, sít a výkonných UV lamp.

 

Jiří Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (3)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2020
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...