Dnes o častých dotazech

14.11.2020 | Žádné komentáře

Chovali, nebo dokonce odchovávali jste někdy tzv. problematické ryby? To pojmenování se ujalo během doby a myslím, že sice vystihuje podstatu věci, ale není tak úplně správné. Je tak trochu zavádějící. Jako problematické se vždy pojmenovávají a pojmenovávaly ty ryby, se kterými je větší práce než s těmi, které jsme se doposavad naučili znát i odchovávat. To myslím v tom smyslu, že víme jak na ně, když je potřeba.

No a najednou se ocitneme v situaci, kdy se naši zcela noví chovanci ne a ne rozmnožit… Děláme s nimi brikule, všemožné divy, které jsme doposavad používali u jiných druhů a ono nic!

Dalším krokem je to, že malinko potlačíme naše ego a obvoláme kolegy, kteří už toho mají také za sebou jako akvaristé dost a pustíme se zkrátka do pátrání po informacích, které by nás dovedly ke kýženému konci, tedy ke zdárnému, řízenému odchovu. Většinou se stane, že se dopídíme, protože naše kontakty s kolegy se za ta léta tak vybrousily, že si zkrátka můžeme dovolit požádat bližního svého, který nám otevře komůrku studnice poznání.

 

Co se ale stane, když se nedopídíme, když se v našich akváriích ocitnou druhy ryb, které jsou velmi vzácné, nebo snad úplně nově dovezené, tedy ojedinělé?

V takovém případě nezbývá, než opakovat to již snad stokrát opakované, tedy pozvolné a zdlouhavé bádání, sledování, střídání krmiv, změny osvětlení, teploty a další opatření, dokonce i pohyb vody, výšku jejího sloupce… Tento způsob je ten nejzdlouhavější, ale jasně přináší při úspěchu největší uspokojení a akvaristickou slast z vítězství nad matkou přírodou…

V tomto případě se nám velmi hodí zlatá vlastnost, naše trpělivost. Mohu o tom psát, protože ji pokouším a soupeřím s ní už mnoho let. Rád bych ale napsal, že pokud tuto vlastnost zvládneme a vydržíme, ve většině případů jistě zvítězíme a náš první odchov nás vynese do nebes.

Je zde ale jedna velmi ošidná věc, kterou nikomu nepřeju, a tou je opakování prvního úspěšného výtěru. Totiž, pokud se nepotvrdí naše dosavadní znalosti a další výtěry se za podobných podmínek neuskuteční, srazí to naše akvaristické sebevědomí téměř k nule.

Všechny proto upozorňuji na důležitou věc, pokud se již jednou naše nové ryby vytřely a odchovali jsme potěr, čeká nás jistě další úspěšný odchov, jen vydržať! Pamatuji, jak jsem se před mnoha lety doslova pral s červenými neonkami. Tehdy šlo o prestižní záležitost a skutečně si to mezi sebou akvaristé tajili.

Musím ale napsat, že to vše souvisí i s dobou a poznáním. Ti, kteří se zajímají o věc hlouběji a vyhledávají informace, jsou na tom vždy lépe, jsou vždy o jeden či více krůčků vpředu. No a vidíte, před několika dny jsem strávil půlhodinový telefonát s člověkem, který řešil ten samý problém, jen byl o poznání mladší, tedy ten člověk… Zkrátka, sháněl informace a to se bude dít mezi námi do doby, kdy akvaristika bude akvaristikou. Ještě musím napsat, že mě vždy takové bádání kolegů velmi těší a rád předám každému, co vím. Vždyť jsem tím sám prošel a dokonce ještě všemožné informace neustále sám sháním, i když již velmi zřídka.

 

Je ale pravda, že v našem oboru je toho tolik k poznání, že není třeba si dokazovat u každého druhu, že se dopídíme sami! Ztrácíme s tím spoustu času, ale to bohužel poznáme, až v pokročilém věku. Nebojte se zeptat, nebojte zavolat, nebojte se napsat, pokud máte komu. Zde na DAJANĚ stále nabízíme zdarma služby a věřte, že jak u mne v Článcích, tak i u Ing Filipa v Poradně máte všichni velmi dostupnou studnici poznání za mnohá léta praxe. Nejde o podbízení, jde o to, že naše znalosti nemusíme rozhodně tajit a dělat s nimi drahoty. Jde o bezplatnou službu DAJANY a tak ji berte.

 

Jiří Růžička

 

 

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2020
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...