Vzkazy 2020/28 – Osvětlení nového akvária

7.11.2020 | Žádné komentáře

Rostliny nerostou! To je ten nejkratší výtah z dopisu od paní R. Jde o to, že nově zařízené akvárium bylo nějaký čas v pořádku a až po zhruba dvouměsíční době se začaly dít divné věci. Rostliny „vytáhly“ a začaly jim opadávat listy…

 

Do pošty mi přichází více podobných dotazů na ne příliš fungující akvária ať z jakýchkoliv důvodů. Rostliny a jejich špatný růst jsou velmi častým obsahem dotazů. Asi, než bych objasňoval každý dopis zvlášť, napíšu něco z mých zkušeností a poznatků, protože si myslím, že se v tom popise mnoho lidí se svými trablemi najde. Já dnes popíšu něco o osvětlení nově zřizovaného akvária, protože si myslím, že zrovna v tom je onen zakopaný pes tohoto dopisu.

 

Pokud si obstaráme z obchodu tzv. sadu, či kompletní akvarijní set, chcete-li, setkáme se s některými problémy a to dříve či později. Je to asi tak: postavíme-li si akvárium sami a na míru, použijeme určitě mnoho poznatků a nápadů, které nám usnadní během dalšího provozu mnoho nepříjemností a nejrůznějších problémů a to hlavně při zakládání akvária a při jeho začínajícím provozu. To ale můžeme udělat až po nějaké praxi, nějakých zkušenostech.

 

Už při konstrukci či pořizování osvětlení je nutné počítat s tím, kde bude akvárium situované. Tedy pokud to víme. Jde o to, že při dopadu denního světla do akvária se dějí určité změny a to zvláště na jaře a na podzim. Bude tedy třeba vymyslet možnost úpravy světelného toku. Jinak řečeno, je dobré zajistit možnost přepínání intenzity osvětlení a to jak zeslabení tak i zesílení intenzity světla.

 

No a při začátcích našeho zkoumání s novým akváriem nevíme téměř nic o tom, co se bude dít v nejbližších dnech či měsících a tak jsme plni nadšení a plánů. Napustit běžně zařízené akvárium, které máme ještě ke všemu kompletně vybavené z obchodu, je skutečně snadné a v tom je také účel výrobců, nabídnout snadné řešení, protože v tom je vlastně onen obchodní záměr. Na takovou nabídku přece slyší mnoho lidí, ne? No, ale právě v tom je zároveň ten zakopaný pes.

I v těchto akváriích je instalované osvětlení, někdy vyhovující a někdy ne. To jak od kterého výrobce a také hraje svoji úlohu cena.

Takové akvárium přineseme domů, položíme na určené místo, začínající většinou ani neuvažují nad tím, zda je ono umístění vhodné či ne, a co možná nejspíš napustíme vodou na zakoupený štěrk a zasazené rostliny. No a je hotovo, že?

 

Pokud máme štěstí a hned zpočátku nekrmíme ryby plnými hrstmi suché potravy, což je možné se dočíst téměř všude, voda v akváriu zůstane krásně průhledná, na pohled příjemně čistá a také rostliny si zprvu své umístění pochvalují.

Uplyne týden, dva, měsíc a další měsíc a co se začne v tom krásném akváriu dít? Rostliny se začnou podivně vytahovat, přesleny stonkových jsou dál od sebe a rostliny už zdaleka nevypadají tak, jako ze začátku.

Mnoho lidí jde do prodejny a koupí nové rostliny s tím, že je to normální… To je chyba, postačí se informovat či přečíst si něco o akváriích a jejich počátečních „nemocích“.

 

Je poměrně známou věcí, a píše se o ní poměrně již často, že překrmování je jednou z největších prohřešků v akvaristice a že je pouze otázka času, kdy bude mít svůj dopad na celé akvárium.

Na druhou stranu je málo povědomostí o tom, že voda v akváriu je tak krásně průhledná a na oko čistá pouze pro naše oči. Ona se totiž velmi rychle pro světlo stává neprůchodnou, i když si myslíme, že je čistá. V prvních dnech je skutečně průhledná velmi, ale jak jde čas, naše oči si přivyknou na nenápadné zabarvení té křišťálové vody a vlastně si toho ani nevšimneme. Vnímáme pouze to, že je skvěle vidět na zadní stěnu akvária, ale kdybychom změřili průchodnost světelného toku od pořízení akvária až po například dvouměsíčním provozu, divili bychom se asi tomu, že voda ztratila oproti počátku mnoho procent v průchodnosti. A potom se právě z tohoto důvodu rostliny začnou chovat tak, jak popisuji výše.

 

Je tedy dobré si být toho vědomi a informovat se ať zde u nás, nebo na jiných odpovědných stránkách, jak se zachovat při zařizování nového akvária a neopominout důležité a přitom zdánlivé maličkosti. Ušetříte si mnoho nepříjemných chvilek a zklamání.

 

Jiří Růžička

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (2)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Listopad 2020
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...

Vše dobré do roku 2024 přeje kolektiv DAJANY   Karáskové jako škodiči a karáskové jako miláškové   Karas obecný - Carassius carassius, karas stříbřitý – Carassius gibelio, karas zlatý – Carassius auratus, Závojnatka – Carassius auratus auratus, karas...

Vzkazy 2023/28

Vzkazy 2023/28

Nejprve pěkný pozdrav všem chovatelům a akvaristům zvlášť. Štědrý den se kvapem blíží a mnozí z nás si oddychnou, až zasednou ke svátečnímu stolu, že to vše mají za sebou a u mnohých teprve zavládne ta pravá sváteční nálada a chvíle klidu.   Akvaristika je ale...