Vzkazy 2020/24

26.09.2020 | Žádné komentáře

Hned zpočátku bych rád upozornil na blížící se podzim a s ním i ochlazení. Připomínám to záměrně každý rok, protože s tím nastávají i změny v našich venkovních nádržích. Rybníčky bez průtoku jsou v situaci, kdy je nutné postupně omezit podávání potravy, ale pozor!!!, krmíme velmi kvalitní potravou, protože se naše ryby připravují na zimní období, tedy období hibernace. Proto musí být ryby zásobené zdravou dávkou tuku i proteinů.

Pokud možno krmíme takovým krmivem, které po sobě zanechává co možná nejméně stop. Myslím tím zbytkových stop po trávení. Exkrementy ryb jsou velmi nebezpečné pro tvorbu dusíkatých látek ve vodě, která se stává následně smrtícím prostředím. Ryby, jak známo, mají nedokonalé trávení a tedy v jejich exkrementech je mnoho organických látek, které se rozkládají a narušují tak kvalitní a hlavně odpovídající chemii ve vodě.

 

Dále je dobré odstranit zbytky odumřelých vodních rostlin a vůbec vše, co by se mohlo dále rozkládat a vodu kontaminovat. Organické hmoty jsou nebezpečím číslo jedna a tedy, pokud se budeme věnovat jim a rybníček na zimu vyčistíme, nehrozí našim rybám nebezpečí. S tím souvisí i postupné omezení množství potravy. Posledním a velmi vážným varováním je zákal vody, potom už otrava postupuje velmi rychle.

Otravu dusíkatými látkami poznáme ale až v posledním stadiu, když ryby tzv. troubí na hladině, tedy lokají po vzduchu. Není to ale způsobené nedostatkem kyslíku ve vodě, ale jejich organismus je otráven a červené krvinky nemají schopnost přijímat kyslík. Ryby se dusí.

 

Poměrně velkým problémem jsou poslední zimy, kdy voda ve venkovních nádržích téměř nezamrzá, nebo má střídavý cyklus. Problém je to proto, že ryby v klidu nehibernují a při neustálém střídání teplot jsou začasto aktivní a spotřebovávají nutné zásoby tuku, které mají nashromážděné právě pro zimní období, kdy by měly hibernovat. Při oteplení a pohybu ryb v rybníčku volíme tedy velmi opatrné přikrmování.

 

V minulém článku jsem zveřejnil fotku odrůstajících červených leknínů Nymhaea lotus „RED“. Hned po zveřejnění mi přišel do pošty dopis s několika otázkami, které si myslím budou vhod i do Článků. Jde o akvaristu, který se ptá, kolik že leknínů z takového výsevu získám?

Tak popořádku. Ten semeník může dát až několik tisíc zralých semen. Tedy předpokládám, že alespoň jedna třetina nebude dejme tomu klíčivá, a to jsem hodně skeptický, tak si můžete sami odvodit, kolik že semenáčků je možné z jednoho semeníku získat.

 

Co se mne týče, dělám tyto „pokusy“ spíše ze zvědavosti a tak mám v misce tak kolem padesáti rostlin. Více bych asi těžko dokázal dopěstovat. Pro větší pěstírnu akvarijních rostlin by ale takový výsev byl jistě zajímavý. Podobné to je i s ostatními rostlinami. Zkoušel jsem takto mnohokrát například Barclaye, nebo Aponogetony, např. ulvaceus.

Pokud jsou semena správně dozrálá, při znalostech a potřebné technice lze v umělých podmínkách vypěstovat téměř jakékoliv rostliny. Jenom u některých druhů rostlin je skutečně obtížné poznat dobrou zralost. Jediná rada je, že musíme mít za sebou zkušenosti. Asi největší problémy jsem měl s Aponogetony. Tedy, než jsem přišel na to, jak a kdy semena odebrat a vysít.

 

Jiří Růžička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ohodnoťe, prosím, článek

5/5 (1)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rubriky

Novinky

Kalendář příspěvků

Září 2020
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Další příspěvky blogu

Vzkazy 2024/8

Vzkazy 2024/8

Pozor na letošní jaro!!! Bude asi ještě překvapení a tak pozor na teploty vody v rybníčcích. Bude asi ještě zamrzlo, a tak kdo nemáte ryby nachystané na ledový krunýř, ještě raději počkejte několik týdnů. V tomto případě jde hlavně o závojnatky. Prostě je nechte...

Vzkazy 2024/7

Vzkazy 2024/7

Neomezujte či hned neměňte svoji aktivitu u akvárií pouhými doporučeními v nejrůznějších článcích, které najdete na internetu. Je dobré se poučit, ale vždy s rozumem. Když mám chvíli, pročítám internet a zvláště pak články s akvaristickou tématikou a v mnohých je...

Vzkazy 2024/6

Vzkazy 2024/6

Není to dlouho, tipl bych to tak na tři měsíce, kdy jsem popisoval funkčnost a možnou opravu akvarijních čerpadel. Lze tedy snadno a rychle vyhledat v minulých článcích. Pozor ale, ještě tedy jednou a v krátkosti. Levná akvarijní čerpadla jsou určena vlastně svojí...

Vzkazy 2024/5

Vzkazy 2024/5

V minulém článku jsem si dovolil napsat něco o rostlinách, no a protože jsou rostliny velkou i rozsáhlou součástí akvaristiky, nemohl zůstat článek bez odezvy. V tomto případě jde o Echinodory. Echinodory jsou skutečně velmi obsáhlou skupinou rostlin využívaných v...

Vzkazy 2024/4

Vzkazy 2024/4

Jednoduše musím napsat, závidím!!! Mám tady dotaz na odchov čichavců mramorovaných, tedy Trichogaster trichopterus. Konkrétně na jejich odkrm. To byly časy! Uvedu zde tedy vše, co si o těchto krásných rybách pamatuji a na co vzpomenu.   Tak, jako jsem začínal...

Vzkazy 2024/3

Vzkazy 2024/3

O živorodkách jsem psal mnohokrát, ale také jsem objasňoval, jak to s jejich pojmenováním je, a že je to skutečně tak trochu jinak. Takže vezmeme-li například ČELEĎ Poecilidae, tedy živorodkovití, to jsou snad nejznámější akvarijní ryby, kterým akvaristé dali...